Wycieczki śladem powieści

Zwiedzanie może stać się wyprawą... magiczną. Detektywistyczną wręcz. Modne stały się wycieczki tematyczne („set jetting” ). Fani filmów i seriali tłumnie podążają śladem postaci z „Gry o Tron” czy „Władcy Pierścieni”. Można też spakować do plecaka książkę i odkryć miasto, jakiego nie znacie... Oto kilka propozycji.

Sztokholm Przyroda

1. Londyn Sherlocka Holmesa i Edynburg z Harrym Potterem

Londyn to bardzo „powieściowe” miasto. Od Oliviera Twista przez Sherlocka Holmesa aż do Harry'ego Pottera. Adres, pod którym można było zastać detektywa (221B Baker Street) jest tak samo znany, jak siedziba premiera. Dziś możemy za jedyne £15 odwiedzić poświęcone mu muzeum. Link tutaj: http://sherlock-holmes.co.uk/. Przy okazji możemy kupić tematyczne pamiątki. Warto również wspomnieć o serii J.K. Rowling o małym czarodzieju. Harry Potter to dziś marka i będąc w stolicy Wielkiej Brytanii nie można nie wpaść na stację kolejową King’s Cross, na której mieści się słynne przejście na peron 9¾. Chociaż widać tam wózek, którego jedna połowa znajduje się już po drugiej stronie (można sobie zrobić zdjęcie), to jednak niestety Hogwart nie przyjmuje mugoli. Ale warto odwiedzić Oxford, gdzie znajdziemy Wielką Salę. Polecam wpaść na Leadenhall Market, jedno z najstarszych targowisk w Londynie, które „zagrało” ulicę Pokątną. Po wszystkim nie zapomnij wyprawić się do Edynburga, gdzie Autorka znalazła inspirację. Jeśli masz więcej czasu, możesz też odwiedzić inne miejsca, które wykorzystano w ekranizacji. To będzie magiczny pobyt na Wyspach!

 >>>> ZOBACZ: Informacje o Londynie

Londyn kings cross

2. Sztokholm z „Millenium tours”

Moda na skandynawskie kryminały ma się dobrze. Popatrzmy i my w tym kierunku. Tym razem wybierz się do Sztokholmu. I chociaż miasto samo w sobie jest interesujące (w czerwcu i lipcu poluj na promocje lotnicze – może okazać się, że za bilet w jedną stronę zapłacisz mniej, niż 50 zł), tym razem za przewodniczkę posłuży nam Lisbeth Salander, bohaterka sagi „Millenium” Stiega Larssona. Chętnych, by zwiedzić miasto z powieścią pod pachą było tak wielu, że trend ten nazwano „Millenium tours”. Wojciech Orliński napisał nawet „Sztokholm. Przewodnik śladami bohaterów Stiega Larssona”. Do wyboru mamy pięć szlaków. Odszukamy więc wejść do metra Slussen, dom Lisbeth (Fiskargatan 9), agencję Milton Security czy dom Mikaela Blomkvista. Namierz: Ulicę Götgatan (tam pod numerem 13 mieści się redakcja gazety), restaurację Kvarnen, kawiarnię Mellqvist. Możesz też wybrać wycieczkę Millennium Tour z Muzeum Miejskiego, co sobotę o 11:30, cena 130 SEK (60 zł). Adres- 1 Bellmansgatan, Sztokholm 118 20. Link: https://stadsmuseet.stockholm.se/in-english/. Uwaga! Muzeum z powodu remontu jest nieczynne do jesieni.

Sztokholm Most

 

3. Barcelona – w poszukiwaniu Cmentarza Zapomnianych Książek

Kto lubi ciepło i słońce, powinien wybrać Hiszpanię. Oprócz królewskiego Madrytu warto odwiedzić magiczną Barcelonę. Ale nie taką, jak wszystkie. Ta jest tajemnicza, pachnąca magią i literaturą. Razem z rodziną Sempere poszukamy Cmentarza Zapomnianych Książek z „Cienia Wiatru” Carlosa Ruiza Zafóna. Albo spotkajmy się na Plaça Reial z don Gustavem Barceló. Księgarnia Daniela i jego ojca mieści się przy ulicy Santa Ana 27. Gdzie należy szukać najsłynniejszej z bibliotek? Odpowiedź jest jedna: l’Arc del Teatre, chociaż sam Cmentarz jest miejscem fikcyjnym. Powłóczmy się jednak dzielnicą Raval, dajmy się uwieść Rambli. Nie można ominąć kawiarni Els Quatro Gats na ulicy Montsió. To tam spotkali się rodzice Daniela i to tam przesiadywał Pablo Picasso. Przejedźmy się Błękitnym Tramwajem. Tramvia Blau kursuje nadal. Ma sto lat, drewniane siedzenia i jest atrakcją dla turystów. Bilet w obie strony kosztuje 4,50 €. Link: https://www.tmb.cat/en/about-tmb/transport-tmb/tramvia-blau-tibidabo Można też wjechać kolejką linową na wzgórze Montjuïc. Koszt w obie strony to 16,5 €. Link: http://www.telefericodebarcelona.com/en/schedules-and-prices/. Aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie fanów serii, powstał specjalny przewodnik “Cień Wiatru. Przewodnik po Barcelonie”. Bo perła Katalonii to nie tylko Gaudi.

>>>> ZOBACZ: Więcej informacji o Barcelonie.

Barcelona Katedra

4. Upiór w Paryżu

Kolejnym bardzo „filmowym” (ach, „Amelia”!) i „powieściowym” miastem jest Paryż. Od „Nędzników” Wiktora Hugo, po poszukiwania Upiora. Bo właśnie w Operze Garnier Gaston Leroux umieścił akcję „Upiora w Operze”. Link: https://www.operadeparis.fr/en/. To tutaj Robert Langdon zaczyna swoją podróż tropem Kodu da Vinci. Gdzie? W Luwrze! Link: https://www.louvre.fr/en/. I jeśli chcielibyśmy zafundować sobie wyprawę po Francji i Włoszech tropem powieści Dana Browna, odwiedzimy też i to miasto. To właśnie tutaj Pablo Picasso spotkał swoją ukochaną (ciekawskich zachęcam do lektury „Madame Picasso”). W stolicy Francji nuda nam nie grozi.

Pary Opera 

5. Polska – Odrodzone Królestwo

Jeśli nie chcemy opuszczać kraju albo po prostu szukamy inspiracji na weekend, nad Wisłą też mamy wiele magicznych miejsc. Kraków Andrzeja Pilipiuka, Warszawa, Zamość... A może wraz z bohaterami Elżbiety Cherezińskiej zanurzymy się w naszą historię? Cykl „Odrodzone królestwo” pozwala nam podróżować po Śląsku czy Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To tam znajdziemy słynną Grotę Łokietka, gdzie podobno nasz król znalazł schronienie. Link: http://www.grotalokietka.pl/. A może wraz z Bolesławem Chrobrym i jego siostrą Świętosławą odwiedzisz Poznań i Ostrów Tumski? Gniezno, kolebkę naszej państwowości wraz z piękną katedrą? Kraków? A może wypuścimy się w poszukiwaniu najsłynniejszego piwa i „zielonych panien” pod wodzą Dębiny?

 Krakw Wawel

6. Egzotyczne kierunki

Na dłuższy wypad warto wybrać miejsca położone nieco dalej – Nową Zelandię, która „zagrała” we Władcy Pierścieni albo Chorwacja, czy Hiszpania, gdzie odnajdziemy kadry z serialu „Gra o tron”. Niezależnie od tego, co wybierzesz i jak długą planujesz podróż – warto wybrać powieść za przewodnika!

>>>> ZOBACZ: Nasz Doradca pomoże zorganizować podróż Twoich marzeń!