Sudety mniej znane

Śnieżka, Skalne Miasto, Śnieżne Kotły, Książ, Szrenica, Jaskinia Niedźwiedzia, Twierdza Kłodzko – to w Sudetach trzeba zobaczyć. W sezonie, oprócz malowniczych widoków, spotkamy się tam jednak z tłumem turystów. Dlatego jeśli zależy Ci na spokojnym, komfortowym odkrywaniu, wybierz mniej uczęszczane trasy. Przedstawiamy pięć pięknych, a słabiej znanych miejsc w Sudetach.

Sudety 1400x600


Jaskinia Radochowska

Zwiedzenie najdłuższej sudeckiej jaskini (Niedźwiedziej) to nie lada wyzwanie. Trudności dotyczą samej rezerwacji biletu, której trzeba dokonać minimum 4 tygodnie przed planowanym wejściem. Dlatego warto wybrać równie atrakcyjną, choć mniej popularną Jaskinię Radochowską. Zwiedzanie trwa ok. 40 minut. Na miejscu otrzymamy kask ochronny a do środka wprowadzi nas przewodnik. Jaskinia składa się z jednego, głównego korytarza i kilku bocznych sal. W sezonie wiosenno-letnim zobaczymy tam aż cztery gatunki nietoperzy. Po przejściu trasy warto odwiedzić Winiarnię Radochowską, gdzie kupimy trunki z całego świata, w tym wina dolnośląskie. Do jaskini można również dojechać bryczką – kurs zaczyna się w Lądku-Zdroju.

Nietoperz 1400x600

Od 1 maja do 30 września jaskinia jest otwarta w godzinach 10:00-18:00 (we wszystkie dni tygodnia). We wrześniu oraz poza sezonem, z uwagi na mniejszy ruch, trzeba wcześniej telefonicznie zarezerwować wejście. Koszt biletu to 22 zł (normalny) lub 18 zł (ulgowy).

>>>ZOBACZ TAKŻE: Nieznane atrakcje turystyczne w Polsce


Kraina Wygasłych Wulkanów

Pod tą tajemniczą nazwą kryją się Góry Kaczawskie, czyli pasmo zbudowane ze skał wulkanicznych. Najbardziej znanym szczytem jest Ostrzyca (501 m n.p.m.), zwana Śląską Fudżijamą. Jeszcze kilka milionów lat temu z środka wypływała bardzo gorąca, rzadka lawa. Pozostałością tego zjawiska jest unikatowe, bazaltowe gołoborze. Teren Krainy to również atrakcja da poszukiwaczy kamieni szlachetnych i minerałów – znajdziemy tu m.in. agaty i ametysty. Niepowtarzalnym widokiem są z pewnością Organy Wielisławkie. To formacja skalna w kształcie pionowych słupów, przypominająca kościelne organy. Warto odwiedzić też Wąwóz Lipa, gdzie występują ściśle chronione gatunki flory i fauny. Zobaczymy tam storczyki, przebiśniegi i paprocie, a w wyższych partiach między skałami może prześlizgnąć się salamandra plamista.

Ametyst 1400x600

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najbardziej ukryte miejsca w Polsce


Mały Staw i schronisko Samotnia

Polodowcowy zbiornik znajdujący się w Sudetach Zachodnich to widok jak z pocztówki. Czysta, przejrzysta tafla wody u podnóża Równi pod Śnieżką, a tuż obok drewniane schronisko. Magiczne miejsce zarówno latem, kiedy miejsce otacza zielona flora, jak i zimą, gdy zbiornik pokrywa lodowa skorupa. Staw ma 255 metrów i długości i i 185 metrów szerokości. „Małym” nazywa się tylko dlatego, że leży w pobliżu Wielkiego Stawu, którego powierzchnia wynosi 8 hektarów. Samotnia należy zaś do najstarszych schronisk w Polsce, oferuje wyżywienie oraz nocleg. Można tam dotrzeć jedynie piechotą, dlatego dobrze zostawić samochód na jednym ze strzeżonych parkingów.

May Staw 1400x600

>>>ZOBACZ TAKŻE: Zaplanuj z nami swoją wymarzoną podróż!


Skalny Stół

Na najwyższej górze Kowarskiego Grzbietu nie spotkamy tłumów. Zobaczymy za to malowniczą panoramę Kotliny Jeleniogórskiej. Nazwa wzniesienia pochodzi od formacji skalnych, które wieńczą szczyt. Podejście nie jest zbyt wymagające. Warto wybrać szlak prowadzący przez Sowią Przełęcz, która jeszcze bardziej ubarwi górską scenerię.

>>>SPRAWDŹ: Gdzie najlepiej pojechać w polskie góry?


Wodospady Pośny

Wodospady w Sudetach cieszą się ogromną popularnością. W sezonie, jeśli już chcemy zwiedzić Wodospad Kamieńczyka czy Wilczki, najlepiej wybrać się tam o świcie, by uniknąć tłumów. Proponujemy jednak równie piękny ciąg mniejszych Wodospadów Pośny. Mimo, że leżą w okolicy oblężonego Szczelińca, same nie są zatłoczone. Mają swoje źródło w potoku Posna, który spływa w dół między zbiorowiskiem kilkumetrowych, piaskowcowych Skalnych Wrót. Ostre pochylenie terenu powoduje formowanie się małych wodospadów. W otoczeniu kamiennego wąwozu tworzą romantyczny, cichy kącik.

Wodospad Kamieczyka 1400x600

>>>SPRAWDŹ: Najciekawsze trasy rowerowe Polski


Nie trzeba przechodzić na czeską granice, by odkryć magię Sudetów. Nie trzeba też wybierać najbardziej oczywistych szlaków. Piękno czasem trzeba poszukać. Zachęcony? A może nadal się wahasz? Skorzystaj z pomocy naszego Osobistego Doradcy Podróży, który zaplanuje za Ciebie wyjazd zgodnie z tym, czego potrzebujesz.