Podróże z dziećmi: praktyczne wskazówki

Podróże stały się już nie tyle Waszą pasją, co wręcz sposobem na życie? Nie potraficie usiedzieć w miejscu, bo już po głowie chodzi Wam pomysł na kolejną wyprawę... nadszedł jednak moment, który wszystko zmienia – pojawia się dziecko, a ktoś musi się nim zaopiekować. Nikt nie zrobi tego lepiej niż rodzice, ale przecież nie musicie od razu rezygnować z dotychczasowej przyjemności podróżowania! Obawiacie się jak dzieci zniosą lot samolotem, czy nie zachorują, że nie pozwolą Wam samym wypocząć na wakacjach... Czas pozbyć się tych ograniczeń! Mamy dla Was kilka praktycznych wskazówek, jak zaplanować wyjazd, by nadal czerpać radość z wycieczki, a także zapewnić dzieciom niesamowite wrażenia.

 

Przed podróżą

Od ich wieku i charakteru zależy: co powinniście spakować, jaki obrać cel podróży, rodzaj rozrywki na miejscu, zorganizowanie czasu na poszczególne atrakcje.

Jeśli będzie to Wasza pierwsza wspólna podróż lub dziecko jest nadal małe, lepiej unikajcie zbyt długich tras lub terenów zagrożonych konfliktami czy egzotycznymi chorobami – przede wszystkim wybierzcie cel, który odpowiada Waszym możliwościom, da poczucie komfortu i pozwoli Wam wypocząć. planowanie podroze z dziecmi praktyczne wskazowki 960x640

Przezorny zawsze ubezpieczony, zwłaszcza gdy podróżujecie z małymi dziećmi, warto przygotować się na każdą ewentualność. Wybierając się w zupełnie nowe miejsce, z innym klimatem, nie wiecie do końca jak zareaguje Wasze ciało na tę zmianę, dlatego zawsze lepiej mieć w kieszeni pewne ubezpieczenie i listę miejsc, w których możecie otrzymać pomoc medyczną. By nie szukać wśród dzisiątek stron, przygotowaliśmy dla Was naprawdę opłacalne ubezpiecznie podróżnicze, które znajdziecie tutajUbezpieczenie przyda Wam się również po to, by uniknąć dodatkowych kosztów za usługi medyczne, które w wielu krajach są bardzo wysokie.

W większości przypadków, jeśli zamierzacie po przekroczeniu granicy wypłacać pieniądze z bankomatu, konieczne jest powiadomienie banku o podróży. W innym razie, może się zdarzyć, ze niespodziewanie karta zostanie zablokowana do czasu aż uda Wam się dodzwonić na infolinię i wytłumaczyć sytuację. Lepiej chyba uniknąć tego stresu?

Zwłaszcza gdy wybieracie się w bardziej egzotyczne regiony, warto skonsultować się wcześniej z lekarzem, sprawdzić czy macie wykonane potrzebne szczepienia. Nie zaszkodzą też badania kontrolne czy wizyta u dentysty w przypadku dłuższych podróży. 

Skoro przesądzają o możliwości podróży, warto zadbać o nie wcześniej – sprawdźcie dokładnie ważność paszportów, dowodów osobistych, czy w miejscu docelowym wymagana jest wiza (w jaki sposób ją otrzymać) i na jak długo jej potrzebujecie.

Ten punkt wydaje się oczywisty, ale jeśli stawiacie dopiero pierwsze kroki w samodzielnym planowaniu podróży – sprawdźcie jak kupić tanie bilety. Wskazówki kiedy szukać najlepszych ofert, jak wyznaczyć termin podróży znajdziecie w naszym artykule Kiedy kupić najtańszy bilet na podróż? Jeśli chcecie poczuć nutę ekscytacji, albo dopasować wyjazd do swojego budżetu, przygotujcie się na to, że datę i cel lepiej wybrać, gdy znajdziecie interesującą ofertę. Wasze plany zawierają również naukę języka kraju, który macie zamiar odwiedzić? Zacznijcie naukę od teraz! Szukajcie szczegółów pod tym linkiem.

Wcześniejsze zorientowanie się jaka jest przewidywana pogoda, charakterystyczne cechy regionu, dostępność internetu, gdzie warto kupować, może Wam wiele ułatwić.

Warto sprawdzić czy przysługują Wam zniżki na przejazdy z dzieckiem, wybrać hotel, który oferuje na przykład bezpłatny pobyt dziecka (do określonego wieku).

samochod podroze z dziecmi praktyczne wskazowki 960x635 Często ułatwi Wam przemieszczanie się po kraju, łatwiej też będzie zapakować wszystkie potrzebne na dany dzień rzeczy – choć dzieci fascynują się nowymi formami podróży (jak azjatyckie środki transportu miejskiego), zyskacie większy komfort w czasie przejazdu. Nie szukacie sami- my pomożemy! Tutaj znajdziecie najlepsze oferty.

Podróżując całą rodziną nie chcecie ryzykować, że na miejscu nie znajdziecie nic w odpowiadającej Wam cenie lub warunkach. Jeśli brakuje Wam czasu, by samemu przeglądać niekończące się wyniki wyszukiwarek, skontaktujcie się z nami – bezpłatnie pomożemy w znalezieniu noclegów dopasowanych do podanych przez Was kryteriów.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić – ale tak naprawdę wystarczy dokładnie przemyśleć Wasze potrzeby:

- Ubiór – koniecznie dopasowany do pogody, wygodny, zakrywający ciało przed słońcem (ale przewiewny)

- Buty – wygodne, w każdy możliwy sposób starajcie się zapobiegać otarciom

- Pieluszki i mokre chusteczki – w pewnym wieku mogą być już zbędne ;)

- Krem z filtrem i nakrycie głowy

- Mała domowa apteczka, czyli: sprawdzone środki przeciwbólowe, na gorączkę, na biegunkę, wapno, maść na ugryzienia, środek na komary (jeśli jedziecie w rejony, w których problem z nimi jest powszechny, może się zdarzyć, że lokalne środki będą bardziej skuteczne i warto kupić je na miejscu)

- Niektóre rzeczy jak na przykład ubrania sportowe, ręczniki są dostępne w wersjach podróżnych, kompaktowych – sprawdźcie o ile mniej miejsca zajmują! mapy podroze z dziecmi praktyczne wskazowki 960x627

- Mapy – niekoniecznie papierowe, ale jeśli decydujecie się na elektroniczne, bezpieczniej będzie wybrać aplikacje niewymagające połączenia z internetem, a dające Wam dostęp do map. Lepiej nie ryzykować założenia, że nawigacja Was nie zawiedzie.

- ostatnia zasada: jeśli możecie, to kupujcie rzeczy na miejscu – może się zdarzyć, że będą tam tańsze i jeśli nie są Wam potrzebne na początkowym etapie podróży, nie warto dodatkowo obciążąć plecaka.

Zastanówcie się, które z nich bardziej się przyda pod kątem wygody przemieszczania się. Jeśli jedziecie w góry, wybierzcie nosidło – najlepiej duże ze stelażem (w razie upałów najlepiej z daszkiem). Jak się z nim zabrać do samolotu? Przymocujcie pasami do plecaka i odprawcie jako jeden bagaż. Jeśli czekają Was dłuższe spacery, ale po w miarę równym terenie, miastach, zabierzcie wózek – pozwoli szybciej się poruszać, w razie czego dziecko może się w nim zdrzemnąć. Zwłaszcza przy dużych lotniskach, warto oddać wózek obsłudze dopiero tuż przed wejściem na pokład (po wyjściu powinien już na Was czekać).

ciekawosc podroze z dziecmi praktyczne wskazowki 960x642 Nie bądźcie zbyt poważni i pozwólcie mu się włączyć w przygotowania! W końcu to Wasza wspólna podróż, a liczą się nawet tak drobne gesty jak naszykowanie do drogi ulubionej zabawki, rozmowa o tym gdzie jedziecie, co będzie tam robić, co smacznego zjecie na miejscu. Pokażcie zdjęcia – wzbudźcie ciekawość i wyobraźcie sobie tę radość, gdy kolejnego dnia Wasze dziecko zawoła: widzieliśmy to na zdjęciu! Możecie też wspólnie nauczyć się kilku przydatnych słówek – jak zjednać sobie mieszkańców danego kraju? Często dzień dobry i dziękuję wypowiedziane w ich rodzimym języku (nawet jeśli nie macie pewności czy wymawiacie to prawidłowo) zyska Wam sporą dozę sympatii i ludzie będą w razie czego bardziej skorzy do pomocy.

Nie musicie od razu czytać książek na 600 stron o historii starożytnej Grecji, by dowiedzieć się czegoś przed podróżą. Wystarczy przejrzeć relacje osób, które miały okazję zobaczyć interesujący Was region, zerknąć do artykułów na ten temat, czy do przewodników zamieszczonych na naszej stronie – znajdziecie w nich krótkie opisy najciekawszych atrakcji wielu państw i poszczególnych miast, ciekawostki dotyczące kultury danego kraju, praktyczne wskazówki dotyczące poruszania się po mieście, wyboru lokalnych potraw.

Dla bezpieczeństwa (oczywiście jeśli Wasze dziecko jest już na etapie mówienia i chodzenia) postarajcie się, by zapamiętało jak się nazywa i dokąd jedziecie. Starajcie się przewidzieć różne okoliczności: że może być tłok na lotnisku, że dziecko nie będzie chciało biernie czekać w wózku, może być gorąco. Starajcie się ograniczyć czas spędzony na lotnisku do minimum – na przykład przez wcześniejszą odprawę on-line, by nie przedłużać niepotrzebnie najtrudniejszego momentu wakacji. Pamiętajcie również, by wymienić pieniądze, bo w kraju docelowym kursy walut wcale nie są aż tak korzystne. Najlepiej zrobić to przez internet w tym miejscu (jeśli masz włączonego adblocka baner się nie wyświetli- wyłącz adblocka).

 

W czasie podróży

 

Gdy dotrzecie do celu

 

To prawda, że podróżowanie z dziećmi wymaga bardziej uważnego planowania i czasu, uzwględnienia potrzeb wszystkich członków rodziny, ale za to radość z wyjazdu jest znacznie większa! Brakuje Wam czasu? Po pierwsze, nie musicie od razu pakować rodziny w samolot i lecieć na miesiąc na Vanuatu (choć perspektywa wydaje się dość kusząca…) – przecież podróżą jest odwiedzenie nawet najbliższego większego miasta, parku krajobrazowego, noc pod namiotem... jeśli dysponujecie samochodem, tym bardziej poświęcenie kilku godzin w weekend nie wydaje się nadmiernym wysiłkiem. Po drugie, przy planowaniu dłuższych, bardziej skomplikowanych podróży, szukaniu tanich lotów, odpowiednich noclegów, możecie skontaktować się z nami! Bezpłatnie pomożemy Wam zorganizować podróż na własną rękę, a Wam pozostanie już tylko jej realizacja – i najlepsza część: wypoczynkowa :).