Najbardziej niebezpieczne miejsca na świecie

Zwykle najbardziej ciągnie nas do tego, co zakazane i ekstremalne. Już jako małe dzieci robimy wszystko to, czego zabraniają nam rodzice. Taką mamy naturę. Z podróżami jest podobnie. Wiele pięknych i niezapomnianych miejsc jest zarazem niebezpiecznych. Czy jednak musimy z nich rezygnować? Nie, ale powinniśmy przygotować się na możliwość prawdziwej walki na śmierć i życie…

 

Gdzie czyhają na nas największe niebezpieczeństwa?

Uskok San Andreas w San Francisco

Kto nie chciałby wybrać się do największego światowego mocarstwa, potęgi gospodarczej i politycznej, jaką są Stany Zjednoczone? Chyba tylko szaleńcy :). Chcecie cieszyć się też bezproblemową podróżą? Znajdźcie szybko odpowiadający Wam lot. Większość z nas marzy, by poczuć klimat american dream, zwiedzić miasta, o których do tej pory tylko czytaliśmy lub widzieliśmy na filmach. Jednym z takich supermiast jest San Francisco w stanie Kalifornia. Jednak zapewne niewielu z Was wie, że mieszkańcy każdego ranka budzą się dziękując Bogu, że przeżyli noc i mogli otworzyć oczy. San Francisco znajduje w miejscu zetknięcia dwóch płyt tektonicznych. Jest to tak zwany Uskok San Andreas, jedno z najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi miejsce na świecie. Płyta pacyficzna, po południowo-zachodniej stronie, porusza się w kierunku północnym, natomiast płyta północnoamerykańska, znajdująca się na północnym wschodzie, porusza się na południe. Zatem przebudzenie Uskoku wisi nad Kalifornią niczym gilotyna. W ostatnim czasie sejsmolodzy zanotowali kilka niewielkich trzęsień ziemi i przesunięć terenu. W 1906 roku doszło już w San Francisco do katastrofalnego trzęsienia, które w ciągu jedynie 40 sekund zmiotło miasto z powierzchni ziemi. Gdy historia zatoczy koło (a może się to stać w każdej chwili), lepiej być tymi, którzy oferują pomoc, niż tymi, którzy jej potrzebują.

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze oferty noclegów na stronie Booking.com w San Francisco<<<

Najszybsze loty do San Francisco:  wylot z Warszawy z przesiadką w Zurychu

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do San Francisco<<<

 

Wulkan (Kaldera) Yellowstone

Park Narodowy Yellowstone jest jedną z największych atrakcji USA. Ludzie z całego świata zjeżdżają tam, aby zobaczyć czynne gejzery wystrzeliwujące co jakiś czas gorący strumień pary wodnej w powietrze, na wysokość nawet 100 metrów. Na terenie parku znajdują się jednak nie tylko nieszkodliwe i piękne cuda natury, które warto zobaczyć, a wystarczy, że klikniecie tutaj i pomożemy Wam zorganizować wycieczkę na własną rękę. Wulkan Yellowstone, właściwie nazwany Superwulkanem ze względu na ogrom strat, które mogłaby spowodować jego erupcja, powstał na skutek gigantycznych eksplozji wulkanu, które miały miejsce w przeszłości, ostatnia 640 tysięcy lat temu. Rocznie na terenie dobrze monitorowanego parku dochodzi od 1000 do 3000 trzęsień ziemi. Ostatnio wzrasta ilość wstrząsów obserwowanych w okolicy tej kaldery wulkanicznej. Dodatkowo badacze z parku obserwują od jakiegoś czasu dziwne i niespokojne zachowania zwierząt, które zwykle towarzyszą im przed nadejściem katastrof naturalnych. Szacuje się, że gdyby nastąpiła erupcja, zniszczyłaby ona nie tylko Stany Zjednoczone. 80% kontynentu pokryłaby warstwa popiołu, a na świecie doszłoby do znacznych zmian klimatu i globalnego ochłodzenia. Teoretycznie wulkan wybucha co około 700 tysięcy lat. Mamy zatem jeszcze trochę czasu. Ale czy możliwe, że naukowcy się mylą? Jeśli tak, pod dużym znakiem zapytania stoi przetrwanie naszego gatunku.

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze oferty noclegów na stronie Booking.com w pobliżu Parku Yellowstone<<<

Najszybsze loty do stanu Montana:  wylot z Warszawy z przesiadkami w Toronto i Denver

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do USA<<<

 

Wulkan Wezuwiusz

Jeśli chociaż minimalnie uważaliście na historii w szkole, z pewnością słyszeliście o Pompejach i tragedii, jaka je spotkała. Teraz można zwiedzać ruiny. Miasto zostało doszczętnie zniszczone w 79 roku przez potężny wybuch Wezuwiusza. Na przełomie wieków wulkan dawał o sobie znać wielokrotnie. Średnio co około 20 lat. Jednak ostatnia aktywność miała miejsce w 1944 roku. Od tego czasu już trzykrotnie powinniśmy wpisać w kalendarz ponowne przebudzenie potwora. Oznacza to, że w skali ostatniego tysiąclecia jego długie uśpienie jest czymś niezwykłym. Nie jest to dobra informacja. Może to oznaczać, że krater wulkanu zatkał się i przez to przewidzenie momentu erupcji jest praktycznie niemożliwe. Już dziś da się odczuć pierwsze oznaki nadchodzącego wybuchu, m.in. nasilające się trzęsienia ziemi. Gdy do niego wreszcie dojdzie, ucierpią nie tylko gęsto zaludnione okolice u podnóża góry np. Neapol. Obszary wokół tego wulkanu są najgęściej zaludnionymi terenami, położonymi w pobliżu czynnego wulkanu na świecie. Nie są to jednak jedyne skutki katastrofy. Popioły z wybuchu z łatwością będą w stanie dotrzeć do Europy Środkowej i Północnej, zwłaszcza w porze letniej przeniesione wiatrami wiejącymi z Afryki. Paraliż Europy jest wówczas bardziej niż pewny. Jesteście zainteresowani odwiedzeniem Wezuwiusza, ale braki językowe są dla Was problemem? Zapiszcie się na kurs językowy. Z dedykowanym nauczycielem szybko nadrobicie zaległości. 

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze oferty hoteli na stronie Booking.com w pobliżu Wezuwiusza<<<

Najszybsze loty do Rzymu:  wylot z Warszawy bezpośrednio do Rzymu

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Włoch<<<

 

Wulkan Świętej Heleny

Góra Św. Heleny potocznie nazywana była przez Indian „dymiącą górą”. Do 1980 roku okolice góry uznawane były za malownicze i dogodne miejsce do uprawiania turystyki i rekreacji. Pierwszym zwiastunem tego, że wulkan zaczyna się budzić, było kilka wstrząsów w marcu 1980 roku. W maju górą wstrząsnęło kolejne potężne trzęsienie ziemi, które doprowadziło do gwałtownego osunięcia się północnego stoku wulkanu. Na jego skutek znajdujące się pod olbrzymim ciśnieniem gazy i para wodna raptownie wydostały się na zewnątrz, całkowicie dewastując okolicę. Chmura popiołu po dwóch godzinach dotarła do Nowego Jorku, a w ciągu dwóch dni okrążyła kulę ziemską. Wysoka przed wybuchem na 2950 m.n.p.m. góra straciła ok. 400 metrów wysokości. W miejscu dawnego wierzchołka pojawił się olbrzymi, otwarty od północnej strony krater, w którym później zaczął powstawać nowy stożek wulkanu. Wulkan jest najlepiej monitorowanym wulkanem na świecie i od 1980 roku wykazuje ciągłą aktywność. Według US Geological Survey, można już mówić o przebudzeniu tego słynnego stratowulkanu. Niewątpliwie jest to jeden z najbardziej nieprzewidywalnych i nieobliczalnych wulkanów na Ziemi. Jednak mimo to można chociażby z daleka podziwiać potęgę natury, jeśli więc chcecie zobaczyć wulkan i odwiedzić USA, możecie wynająć tam samochód i ruszyć w krajoznawczą podróż, a wystarczy zapoznać się ze szczegółami w tym miejscu. A jeśli potrzebujecie jeszcze odpowiedniej waluty, kliknijcie w poniższy baner, by ją zdobyć po najkorzystniejszym kursie (baner nie działa na telefonach i gdy adblock jest włączony).

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze oferty noclegów na stronie Booking.com na Wyspie Św. Heleny<<<

Najszybsze loty do Jamestown:  wylot z Warszawy z przesiadkami w Toronto i Denver

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do USA<<<

 

Indonezja

Jednym z najbardziej narażonych krajów świata na klęski żywiołowe jest Indonezja. Najtragiczniejsze w skutkach było niedawne trzęsienie ziemi w 2004 roku. Hipocentrum znajdowało się na Oceanie Indyjskim. Trzęsienie wywołało ogromną falę tsunami, która najpierw dotarła do wybrzeży Indonezji, następnie sąsiadujących państw Azji Środkowo-Wschodniej, a kilka godzin później dotarła nawet do Afryki! Kraj jest często nawiedzany przez wszelkiego rodzaju kataklizmu ze względu na swoje położenie na terenie tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia. Jest to miejsce, gdzie stykają się krawędzie płyt tektonicznych, co skutkuje częstymi trzęsieniami ziemi i erupcjami wulkanów. Nawet na początku marca 2016 roku doszło do trzęsienia ziemi o sile 7,9 w skali Richtera! Jadąc w te okolice można być niemal pewnym, że podczas pobytu poczujemy choćby minimalne drżenie pod stopami! Jest to, więc świetna okazja dla ludzi lubiących smak adrenaliny. Nie należycie do takich, a mimo to chcielibyście się tam wybrać? Najprościej będzie wykupić najlepsze ubezpieczenie turystyczne

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze oferty hoteli na stronie Booking.com w Indonezji<<<

Najszybsze loty do Denpasar:  wylot z Warszawy z przesiadką w Doha

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Indonezji<<<

 

Filipiny

pacific ring of fireFilipiny zostały uznane za jeden z najmniej bezpiecznych krajów na świecie. Według rankingu Verisk Maplecroft opracowanego w Londynie, jadąc na Filipiny możemy doświadczyć praktycznie wszystkich katastrof naturalnych, które przychodzą nam do głowy. Pośród 10 miast na świecie najbardziej narażonych na klęski żywiołowe, 8 znajduje się na Filipinach! Dodatkowo wyspy, podobnie jak Indonezja, leżą na obszarze Pacyficznego Pierścienia Ognia, co jest przyczyną tak licznych trzęsień ziemi i fal tsunami. Jakby tego było mało, klimat sprawia, że w tym rejonie każdego roku przetacza się około 20 burz tropikalnych, które dziesiątkują tamtejszą ludność. Tak wysoka częstotliwość katastrof, w połączeniu z mało zaawansowanym systemem ostrzegania sprawiają, że Filipiny nie są bezpiecznym miejscem. Przed podróżą możemy się jednak zabezpieczyć, śledząc prognozy pogody i sprawdzając wszelkie niepokojące informacje w Instytucie Sejsmologicznym.

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze oferty noclegów na stronie Booking.com na Filipinach<<<

Najszybsze loty do Manili:  wylot z Warszawy z przesiadkami we Frankfurcie i Hongkongu

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot na Filipiny<<<

 

Japonia

Japończycy żyją w ciągłym strachu. Leżący na styku aż czterech płyt tektonicznych kraj non stop boryka się z trzęsieniami ziemi, aktywną działalnością wulkanów, tsunami i cyklonami. Jakby tego było mało, 1/3 zapotrzebowania energii państwa pokrywają elektrownie atomowe. Gdy zawiedzie system bezpieczeństwa, brak szybkiej reakcji może doprowadzić do tragicznych wybuchów w elektrowniach. Krótko mówiąc, może dojść do katastrofy nuklearnej. Absolutnie najniebezpieczniejszym miastem na świecie jest Tokio. Ryzyko wystąpienia trzęsienia ziemi, powodzi czy tsunami wynosi tu aż 80 proc. Co prawda w Japonii technologia budownictwa i ostrzegania przed klęskami naturalnymi jest na najwyższym poziomie na świecie, jednak żywioł jest nieprzewidywalny i nawet najbardziej zaawansowane urządzenia nie są w stanie zapewnić nam bezpieczeństwa w 100%. Wszyscy wiemy, że Kraj Kwitnącej Wiśni wart jest uwagi, więc wybierzcie się tam, nie ma co zwlekać! Znajdźcie dla siebie wymarzone wczasy.

>>>Kliknijcie tutaj, aby znaleźć najlepsze oferty hoteli na stronie Booking.com w Japonii<<<

Najszybsze loty do Tokio:  wylot z Warszawy z przesiadką w Doha

>>>Kliknijcie tutaj, aby zarezerwować lot do Japonii<<<

 

Wybierzcie się tam, ale…

…miejcie głowę na karku! Przeczytajcie informacje pogodowe, na bieżąco śledźcie wyniki przeprowadzanych na miejscu badań. Niestety, odwiedzenie najpiękniejszych miejsc na świecie niesie ze sobą ogromne ryzyko, mimo wszystko nie bójcie się. Przed większością zdarzeń możecie się przygotować, choćby podróżując w odpowiednim terminie. Skontaktujcie się z nami, a pomożemy Wam zorganizować Waszą wymarzoną podróż.