Jak się spakować w podróż i nie zwariować? - poradnik

"Jedziemy tylko na wakacje, przecież nie musimy pakować dużo rzeczy". Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić! Z pewnością nie raz i nie dwa musieliście zmierzyć się z rozmiarem walizki nieadekwatnym do ilości naszykowanych ubrań, kosmetyków, sprzętu elektronicznego... Nagle okazuje się, że musicie usiąść na walizce, by ją dopiąć, a w trakcie podróży dręczy Was myśl, że w każdej chwili może pęknąć w szwach! Nic dziwnego, że pakowanie kojarzy Wam się z koszmarem i najmniej przyjemnym momentem związanym z podróżowaniem. Przychodzimy Wam z pomocą, by ta udręka nie przesłoniła Wam radości z wyjazdu – sprawdźcie jak się spakować i nie zwariować!

Walizka czy plecak?

To pierwszy i najważniejszy dylemat, przed jakim postawi Was podróż. Dokonując wyboru, kierujcie się przede wszystkim wygodą w czasie przemieszczania, a nie pojemnością torby.

Co do zasady, plecak zabieramy:

Torbę/walizkę wybieramy, gdy:

Podsumowując: plecak jak najbardziej nadaje się na wyprawy trekkingowe, autostopowe, obozy, dłuższe wyjazdy, np. wyjazd objazdowy, trwający ponad dwa tygodnie.  Walizkę zabieramy wtedy, gdy chcemy podróżować elegancko, nie mamy dużo rzeczy. Walizka przyda się raczej na krótkie wyjazdy, niewymagające zbyt długiego noszenia całego bagażu lub po nierównym terenie. Jeśli nie jesteście pewni, z jakiego rodzaju przemieszczaniem się wiąże się Wasz wyjazd – skontaktujcie się z nami. Nasi osobiści doradcy podróży pomogą Wam przygotować się do wyjazdu, dzięki czemu oszczędzicie sobie sporo stresu. Planując dłuższą podróż, na przykład: miesiąc w Stanach Zjednoczonych, dwa tygodnie wycieczki objazdowej po Włoszech, rozważcie wynajem samochodu na miejscu. Pozwoli Wam to na wygodne przemieszczanie się po kraju, bez zmęczenia powodowanego noszeniem bagaży. Atrakcyjne oferty wynajmu samochodów znajdziecie tutaj.

Dzieci na pokładzie

Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi, musicie liczyć się z ich potrzebami. Chcąc spakować jak najmniej, czasem zapominamy o rzeczach, które dla nas nie są zbyt ważne, a dla dzieci mogą mieć kolosalne znaczenie! Jak ułatwić sobie nawzajem podróż? dzieci jak sie spakowac 960x539 Pozwólcie dziecku zabrać mały plecaczek, niezbyt ciężki, do którego zapakują wszystkie swoje skarby: maskotki, książeczki, kredki. Dzięki temu zapewnicie im radość z tego, że uczestniczą w przygotowaniach, a Wam będzie łatwiej ułożyć pozostałe rzeczy we właściwym bagażu. Co może być szczególnie ważne przy planowaniu rodzinnych wyjazdów? W przygotowaniach pomoże Wam artykuł "Podróże z dziećmi: Praktyczne wskazówki".

Wybierając się w cieplejsze kraje, pamiętajcie, by sprawdzić panujące tam temperatury i zaopatrzyć się w kremy z filtrem dla dzieci, które są szczególnie wrażliwe na działanie promieni słonecznych. O warunkach, jakie możecie zastać na miejscu, przeczytacie w darmowych przewodnikach udostępniowych na naszej stronie – zajrzyjcie do zakładki "Cel podróży", wybierzcie interesujący Was kraj, a następnie rozdział Wprowadzenie -> Kiedy jechać? Jeśli potrzebujecie bardziej szczegółowej porady w kwestii dostępności produktów potrzebnych Wam w miejscu docelowym – skontaktujcie się z nami, pomożemy Wam przygotować się do podróży.

Bagaż podręczny to... bagaż podręczny

Jeśli wybieracie się na dwa miesiące wakacji samolotem, zastanówcie się, czy warto na siłę pakować cały dobytek w bagaż podręczny, który zabierzecie na podkład samolotu.  Przy wyborze walizki lub plecaka pamiętajcie o limitach rozmiarowych poszczególnych linii (dokładanie kolejnych rzeczy na siłę do plecaka może go rozepchać do tego stopnia, że przekroczy dopuszczalne rozmiary i nie zmieści się na półce). Zadbajcie również o własną wygodę: nie chcielibyście dźwigać kilkunastokilogramowej torby na ogromnym lotnisku (zwłaszcza, gdy jesteście na nim pierwszy raz i nie do końca orientujecie się, w którą stronę iść). Przy dłuższych podróżach z pewnością chcielibyście mieć przy sobie ulubione kosmetyki – ze względu na wymóg posiadania płynów w bagażu podręcznym tylko w opakowaniach do 100 ml, (łącznie nieprzekraczających 500 ml) przewiezienie wszystkiego co potrzebne, czasem jest wręcz niemożliwe. Dokupienie bagażu rejestrowanego może być też na tyle tanie, że zwyczajnie szkoda marnować czas i energię na zabieranie tylko tego podręcznego, bo gdzie potem pomieścicie pamiątki?

Sposoby pakowania

W kosteczkę czy w rulony? Każdy ma swoje metody, dobrane do rodzaju rzeczy przygotowanych do zapakowania.  Najważniejsza jest zasada: nie wrzucajcie rzeczy w żaden sposób lub nieporządnie złożonych – zabierają zbyt wiele miejsca! Pakując plecak na dłuższą wyprawę, pamiętajcie, że najcięższe rzeczy powinniście ułożyć tak, by przylegały do pleców (dzięki temu nie będziecie mieli poczucia, że plecak nieprzyjemnie ciągnie Was do tyłu). Bardzo istotne jest dobranie plecaka o odpowiednim rozmiarze – pasującym do Waszego wzrostu, ale też wystarczająco pojemnym w stosunku do długości podróży.

Jadąc pod namiot, starajcie się zawsze tak zagospodarować miejsce, by śpiwór zmieścił się do środka plecaka, zamiast przywiązywać go od zewnątrz. Na tygodniowy wyjazd, na który musicie zapakować śpiwór, namiot i karimatę (zabierające z reguły najwięcej miejsca), powinien Wam wystarczyć plecak 40-litrowy. Wydaje się zbyt mały? Przeczytajcie dalej jak wyselekcjonować naprawdę potrzebne rzeczy i nie żałować, że dźwigaliście coś zbędnego.

Jak zaoszczędzić trochę miejsca?

clothing 600x300
Macie wyselekcjonowane najważniejsze rzeczy, a i tak wszystko ledwo się mieści i grozi katastrofą?  W miarę możliwości, gdy coś zabiera dużo miejsca, np. wygodne buty trekkingowe, załóżcie je na drogę, zamiast wciskać do plecaka. Ostatnim hitem stała się koncepcja garderoby kapsułowej – tworzenia kilkunastu zestawów ubrań z kilku sztuk odzieży, co pozwala Wam spakować mniej, bez poczucia, że ciągle nosicie to samo. Postarajcie się też jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń: ułożyć rzeczy w sposób uporządkowany, wypełnić każdy wolny skrawek – w tym miejscu szampon się nie zmieści? Może krem w mniejszym opakowaniu będzie pasował idealnie.

Jeśli planujecie lecieć samolotem, postarajcie się tak ułożyć rzeczy, by na wierzchu, w jednej kieszeni znajdowały się przedmioty, które będziecie musieli wyjąć w trakcie kontroli bagażu. Dzięki temu oszczędzicie sobie nerwowego szukania ich w kolejce oraz późniejszych problemów ze zmieszczeniem wspomnianych rzeczy z powrotem.

Limity bagażowe

Pamiętajcie o ograniczeniach, które obowiązują w samolotach. W regulaminie przewoźnika możecie przeczytać, jakich rzeczy nie wolno wnosić na pokład: przede wszystkim ostrych przedmiotów.  Zapoznajcie się też z obowiązującymi limitami bagażowymi – dopuszczalna pojemność płynów, to opakowania 100 ml, wszystkie jednak muszą się zmieścić w plastikowej torebce dostępnej na lotnisku (ok. 500 ml). Najlepiej spakujcie się tak, by na wierzchu i w jednej kieszeni mieć wszystkie urządzenia elektroniczne, a w drugiej kosmetyki. Dzięki temu, przyśpieszycie i ułatwicie przede wszystkim sobie kontrolę bagażu na lotnisku, sprawnie wyciągając wspomniane przedmioty i chowając je na miejsce (z pewnością nie chcielibyście przekopywać się przez całą zawartość plecaka, by znaleźć 100 ml szampon znajdujący się oczywiście na samym dnie) i później męczyć się pół godziny z wepchnięciem wszystkiego z powrotem.

Co spakować?

Musicie dokładnie przemyśleć, co będzie Wam naprawdę potrzebne w konkretnych warunkach. Nie jesteście pewni, jakie ubrania przygotować do pogody w miejscu docelowym? Zajrzyjcie do rozdziału Wprowadzenie -> Kiedy jechać? w przewodniku po wybranym kraju dostępnym na naszej stronie, lub skontaktujcie się z nami – doradzimy Wam w kwestii przygotowań do konkretnej podrózy.

Zabrakłoby miejsca i czasu, by dokładnie opisać wszystkie okoliczności, na które należy się przygotować we wszelkich możliwych destynacjach, więc w dużym skrócie: co spakowac2 jak sie spakowac 1024x683

Przydatne mogą być również rozmówki, ułatwiające porozumienie się w obcym języku. Macie jeszcze sporo czasu do planowanego wyjazdu? Może warto nauczyć się najważniejszych zwrotów w danym języku, a jeśli należy do najpopularniejszych (jak angielski, niemiecki, francuski, hiszpański), skorzystać z kursu językowego, który w promocyjnej cenie znajdziecie tutaj? Ułatwi Wam to komunikację, co jest szczególnie ważne, gdy zamierzacie się sporo przemieszczać po danym kraju.

Pamiętajcie też o zabraniu niezbędnych dokumentów – sprawdźcie, gdzie może Wam się przydać paszport co spakowac jak sie spakowac 960x639 i ważna wiza w naszych przewodnikach po poszczególnych krajach w rozdziale "Polityka wjazdowa". Z pewnością będzie Wam też potrzebna gotówka w odpowiedniej walucie! Aby oszczędzić sobie stresu, że na miejscu nie możecie znaleźć kantoru, który nie zabije Was swoją prowizją, zarejestrujcie się u naszego partnera, dzięki czemu wymienicie walutę po o wiele korzystniejszym kursie niż w napotykanych punktach stacjonarnych. Korzystając z tej oferty, zapewniacie też bezpieczeństwo całej transakcji – wystarczy kliknąć w ten baner (nie wyświetli się przy włączonym adblocku):

 

height="60" width="300">


Nie róbcie zapasów

W 90% przypadków jedziecie do miejsca, w którym też są sklepy.  Mamy tendencję do pakowania wszystkiego co wydaje nam się, że może się przydać (najlepiej po 3 sztuki, jakby pozostałe dwie się zużyły), co znacznie obciąża nasz bagaż i utrudnia pakowanie. Zwłaszcza jeśli nie ma dużych różnic w walucie, warto czasem odpuścić wpychanie czwartej paczki pieluszek "na wszelki wypadek", skoro można je kupić, gdy faktycznie pojawi się taka potrzeba. Szkoda dźwigać to wszystko od samego początku wyjazdu, szczególnie jeśli koniec końców okaże się, że zabraliście je niepotrzebnie. Nie jesteście pewni, czy konkretne produkty będą dostępne w miejscu docelowym (np. pojawiają się problemy ze znalezieniem pieluszek dla dzieci w Azji)? Skontaktujcie się z nami, doradzimy Wam, jakie rzeczy musicie zabrać, by nie przejmować się ich brakiem za granicą.

Nie zabierajcie rzeczy zbędnych

Ciężko Wam zdecydować, które rzeczy są potrzebne, a które mniej?  Spróbujcie je wybrać drogą elimiacji: po kolei odkładając rzeczy, które nie wydają się aż tak niezbędne lub mogą być bez problemu zastąpione innymi, które już zapakowaliście. Jeśli ciężko Wam się rozstawać z rzeczami, spróbujcie drugiej metody: najpierw odłóżcie do torby rzeczy, bez których nie możecie przetrwać, po jednym komplecie ubrań na każdy dzień podróży (rozważcie, czy wystarczy zabranie trzech par spodni, zamiast siedmiu), a następnie dobierajcie rzeczy, które ułatwiają Wam funkcjonowanie do momentu, aż torba będzie lekko zapełniona. Planując dłuższą podróż, może wygodniej będzie Wam zabrać mniej ubrań i wyprać je w odpowiednim czasie, zamiast pakować całą szafę?

Wybraliście już kierunek podróży, macie zakupione bilety, ale nie wiecie co powinniście ze sobą zabrać? Skontaktujcie się z nami – doradzimy Wam, jak się przygotować na wyjazd, by uniknąć niepotrzebnego stresu przed i w czasie urlopu!