Wyspy Kanaryjskie

Wyspy KanaryjskieTransport

Komunikacja publiczna

Komunikacja miejska na poszczególnych Wyspach Kanaryjskich nie różni się specjalnie między sobą – oczywiście, im wyspa większa, tym sieć jest bardziej rozbudowana, jednak generalnie autobusem (guaguas) można dojechać w prawie każde miejsce na wyspie. Dodatkowo, w większych miastach kursują także tramwaje. Dobrze skomunikowane z głównymi miastami na wyspach są także lotniska. Jeśli chodzi o autobusy, to każda wyspa posiada jedną firmę przewozową (np. na Teneryfie jest to TITSA), obsługującą kilka linii. Ceny biletów wahają się od 1,30 euro w górę za jeden przejazd (cena zależy również od odległości, jaką chcemy przebyć) i możemy je nabyć w kiosku lub u kierowcy (jednak w drugim przypadku musimy liczyć się większymi kosztami). Znacznie bardziej przyjazną turystom opcją (do 30% taniej) jest wykupienie tzw. Bono Via, czyli biletu wielokrotnego użytku. Kartę tą można nabyć w cenie 1 euro, a następnie doładować kwotą około 15 lub 25 euro (cena minimalna zależy od wyspy, na której się znajdujemy) – za każdy przejazd zostanie odliczona z niej konkretna kwota. Dodatkowym atutem tej opcji płatności jest fakt, że na jednej Bono Via może jechać kilka osób (oczywiście, o ile wystarczy na niej środków na uregulowanie płatności za przejazd wszystkich zainteresowanych). Tego typu bilety okresowe można nabyć w kioskach, na stacjach, w sklepach bądź na przystankach. Jeśli decydujemy się na podróż autobusem, to warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ często zdarza się, że przyjedzie on za wcześnie lub sporo za późno, a kierowca nie widzi w tym żadnego problemu.

Zarówno po mieście, jak i pomiędzy miastami możemy poruszać się także taksówką, lecz jest to dość droga opcja. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten sposób podróżowania, to warto już na samym początku ustalić, ile wyniesie nas przejazd oraz wskazać kierowcy na mapie miejsce, do którego chcemy się udać – inaczej może czekać nas przykra niespodzianka.

Wynajem pojazdu

Chociaż Wyspy Kanaryjskie posiadają dość dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej pomiędzy większymi miastami, to najlepszą opcją dla podróżujących na własną rękę jest wynajęcie samochodu. Możemy tego dokonać już na lotnisku, jednak warto jeszcze przed wyjazdem z kraju zarezerwować sobie interesujący nas model, ponieważ może zdarzyć się, że został on już wynajęty. Wcześniejsza rezerwacja pociąga też za sobą korzyści finansowe – płacimy mniej i jesteśmy informowani telefonicznie o drobnych opóźnieniach bądź zaistniałych problemach. Samochód możemy wypożyczyć w jednej z czterech firm: Cicar, Faycan, Avis lub Auto Moreno. Koszt wynajęcia auta na jedną dobę wynosi od 26 euro na Teneryfie, Gran Canarii i Fuerteventurze oraz od 36 euro na Lanzarote. Koszt wynajmu obejmuje zazwyczaj ubezpieczenie od pożaru, OC, CDW, THP, brak ograniczenia przebiegu kilometrów oraz pełen bak benzyny. Niektóre firmy (np. Cicar) dodają także płytę audio z przewodnikiem w kilku językach do wyboru. Oczywiście, cena zależy od tego, jak duży samochód chcemy wynająć, a także czy oddajemy go w tym samym miejscu.

Przy wynajęciu samochodu, kierowca może legitymować się polskim prawem jazdy, jednak warto zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia ograniczeń wiekowych (główny przedział wiekowy to 25-75 lat). Na Wyspach Kanaryjskich obowiązuje ruch prawostronny, a przepisy i znaki drogowe są takie, jak w Europie. Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, poza terenem zabudowanym jest to 90 km/h, na drogach ekspresowych – 100 km/h, a na autostradach – 120 km/h. Nie ma wymogu posiadania włączonych świateł w ciągu dnia. Szczególną uwagę należy zwrócić jednak na parkowanie samochodu: jeśli miejsce oznakowane jest białą linią – możemy parkować, niebieska linia oznacza parkowanie płatne, natomiast linia żółta to zakaz parkowania pojazdu.

Pomimo, że dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi jest większa niż w Polsce (0,5 promila), to wszelkie wykroczenia drogowe są bardzo surowo karane. Na terenie Wysp Kanaryjskich możemy dostać mandat za m.in.: brak pasów, jazda pod wpływem alkoholu czy korzystanie z telefonów komórkowych bądź innych urządzeń elektronicznych podczas jazdy. Kary za lekkie naruszenie przepisów drogowych rozpoczynają się od 100 euro, za poważne – od 200 euro, natomiast za ciężkie – od 5 000 euro. Kontynuowanie jazdy możliwe jest dopiero po zapłaceniu mandatu.

Na Wyspach istnieje również możliwość wypożyczenia motocyklu, jednak wypożyczalni jest niewiele, modele są mocno zużyte, a ceny za ich wynajęcia – bardzo wysokie.

Jeśli chcemy przedostać się na inną wyspę, najlepszym rozwiązaniem jest prom. Statki kursują pomiędzy poszczególnymi wyspami (niektóre tylko sezonowo), jednak nie wszystkie kursy są bezpośrednie i nie we wszystkie dni tygodnia. Cena biletu wynosi około 60 euro.

 


„Przez żołądek do serca” – sprawdźcie w rozdziale „Jedzenie i napoje” co i gdzie jeść i pić, będąc na miejscu, tak, aby Wasza podróż była niezapomniana nie tylko ze względu na walory wizualne.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.