Wyspy Kanaryjskie

Wyspy KanaryjskieInne

Waluta

Obowiązującą na Wyspach Kanaryjskich walutą jest euro, które kosztuje ok. 4,25 zł. Chociaż na Wyspach nie ma problemu z dostępem do bankomatów, to jednak najbardziej opłacalną opcją jest zakup obcej waluty w kantorze, jeszcze przed wyjazdem z Polski. Oczywiście, jeżeli nie zdążymy – nic się nie stanie, jednak przy wypłacie z bankomatu, lub zakupie euro w banku bądź recepcji hotelu, pobrana zostaje prowizja w wysokości ok. 2,5% wartości transakcji.

 
Ceny

Produkty

Ceny produktów na terenie Wysp Kanaryjskich są porównywalne do tych, jakie obowiązują w Polsce. Zdecydowanie tańsze jest paliwo (za 1 litr benzyny zapłacimy niewiele ponad 1 euro), a także takie produkty jak: elektronika, perfumy, papierosy, czy alkohol, które nie są obciążone podatkiem VAT. Artykuły żywnościowe warto kupować w marketach, które znajdują się w każdym większym kurorcie. Tego rodzaju sklepy otwarte są zazwyczaj od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 20:00, ceny produktów są w nich niewielkie (woda – od 0,40 do 1,00 euro, chleb – od 0,40 do 0,90 euro, kawa – 1 euro, arepa – 3 euro), a dodatkową korzyścią jest możliwość zapłaty kartą. Inną opcją są zakupy w małych lokalnych sklepikach – ceny mogą być tam nieco wyższe, ale za to zyskujemy możliwość targowania się. Dodatkowo, miejsca te są bardzo często zamykane na czas sjesty (od 14:00 do 17:00). Także ceny dań obiadowych w restauracjach nie są zbyt wysokie: średniej wielkości obiad możemy zjeść już za 10 euro, natomiast coraz większą popularnością cieszą się polecane przez restauratorów zestawy, w skład których wchodzi pierwsze danie, drugie danie oraz deser – ceny takiego obiadu rozpoczynają się już od 7 euro.

Noclegi

Zarówno opcje, jak i koszty noclegów na poszczególnych wyspach są mniej więcej takie same. Oczywiście, wszystko zależy od popularności danego kurortu oraz warunków, w jakich chcemy mieszkać. Możemy zatrzymać się na kempingach, w hostelach, bungalowach, hotelach bądź w tzw. casas rurales (wiejskich domach). Kempingi są zazwyczaj bezpłatne, za dobę w hostelu zapłacimy od 60 złotych, natomiast ceny za dobę w hotelu trzygwiazdkowym rozpoczynają się już od 100 złotych.

Bilety

Zdecydowana większość urzędów, muzeów i zabytków na Wyspach Kanaryjskich dostępnych jest dla zwiedzających od wtorku do soboty lub niedzieli, w godzinach od 10:00 do 14:00, a następnie od 17:00 do 20:00. Z kolei biura informacji turystycznej, rozsiane po wszystkich większych kurortach wczasowych, oferują bezpłatne mapki oraz informacje o danym regionie.

Jedną z droższych atrakcji turystycznych na Teneryfie jest wycieczka na wulkan Teide. Do podnóża samego wulkanu może dowieźć nas specjalny autobus (koszt przejazdu wynosi około 12 euro, nie obowiązuje w nim Bono Via), natomiast cena wjazdu na zbocze góry wynosi ok. 24 euro. Z kolei za wejście do Mariposario w miasteczku Icod de Los Vinos zapłacimy ok. 8,50 euro. Z pewnością każdego turystę ucieszy fakt, iż wstęp do Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego w Betancurii nie wymaga od nas dodatkowego nakładu pieniężnego. Niestety, dużo więcej wydamy zwiedzając Lanzarote: wstęp do Ogrodu Kaktusów kosztuje 5,50 euro, dodatkowo trzeba zapłacić za obejrzenie każdego z projektów Césara Manrique. Jednakże, warto wiedzieć, że można kupić specjalny voucher na wejścia do kilku Centrów Kultury, Sztuki i Turystyki – jego cena wynosi od 30 do 40 euro, w zależności od ilości miejsc, które chcemy zobaczyć.

Niebezpieczeństwa

Przestępczość na Wyspach Kanaryjskich w zasadzie nie istnieje – mogą zdarzyć się jedynie przypadki drobnych kradzieży, dlatego dokumenty, klucze, telefony oraz inne cenne rzeczy należy trzymać blisko siebie.

Ważne numery

Jeśli podczas naszego pobytu na Wyspach Kanaryjskich zaistnieje konieczność wezwania służb ratowniczych, wtedy – tak, jak w Europie – wybieramy numer 112.

Niestety, na terytorium Wysp nie ma Ambasady Polskiej – najbliższa znajduje się w Madrycie:

Ambasada RP w Królestwie Hiszpanii

Hiszpania, Madryt, Guisando 23 bis, 28035

Tel.: +34 913 736 606

Tel.dyż.: +34 913 736 605

E-mail: madryt.amb.sekretariat@msz.gov.pl

www.madryt.msz.gov.pl

Konsul Honorowy

Bogdan Dziekoński

Hiszpania, Las Palmas de Gran Canaria, C/Triana 104, 5°D, 35002

Tel.: +34 928 366 982

E-mail: consul@polonia.nom.es

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.