Wyspy Kanaryjskie

Wyspy KanaryjskieCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Miejsca i atrakcje.

Teneryfa – co warto zobaczyć, a co można pominąć

Wakacje na Teneryfie są niezapomnianą przygodą dla całej rodziny. Przebywając na tej wyspie, warto wybrać się do Parku Narodowego Teide, którego główną atrakcję turystyczną stanowi – czynny do dnia dzisiejszego – wulkan Teide (Pico del Teide). Przywodzący na myśl krajobraz księżycowy wulkan zawdzięcza swoją nazwę pierwszym osadnikom wyspy, Guanczom. Według nich, w tej Piekielnej Górze symbolizującej centrum świata, mieszkał zły demon Guayota, który próbował wydostać się ze swojego więzienia podczas każdej erupcji wulkanu. W celu udaremnienia ucieczki złego ducha, członkowie plemienia rozpalali ogromne ogniska oraz umieszczali kamienne narzędzia rytualne w szczelinach górskiej grani. Dzisiaj dotarcie na wulkan nie stanowi problemu, ponieważ do pewnej wysokości kursuje kolejka wagonikowa, jednak na wejście na sam szczyt należy posiadać specjalne pozwolenie.

Miastem, obok którego nie można przejść obojętnie, a zarazem jednym z ciekawszych miejsc na Wyspach Kanaryjskich, jest Icod de Los Vinos. Ukryte pośród rozległych lasów piniowych oraz będące kwintesencją kanaryjskiej architektury, miasto jest celem licznych wycieczek turystów z całego świata. Główną atrakcję Icod de Los Vinos stanowi najstarsze na wyspie Smocze Drzewo (Drago Milenario). Ten specyficzny i bardzo rzadki gatunek drzewa posiada charakterystyczną żywicę, która w kontakcie z powietrzem uzyskuje charakterystyczny, lekko czerwony kolor nazywany smoczą krwią. Inną atrakcją miasta jest Mariposario, czyli motylarnia, w której można obejrzeć gatunki motyli z całego świata.

san-cristobal-ulica-Wyspy-Kanaryjskie-Hiszpania-breakplanWczasy na Teneryfie są także doskonałą okazją do poznania historii i kultury Wysp, w czym może pomóc wizyta w San Cristóbal de la Laguna. Miasto to nie bez powodu nosi miano stolicy kulturalnej Wysp, ponieważ znajduje się tam jeden z najstarszych uniwersytetów w Hiszpanii (założony w 1701 r.). Dodatkowo, San Cristóbal zachwyca wspaniałą architekturą (można obejrzeć tam rezydencje z XVI i XVII w.), a jego starówka trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Podczas spaceru po mieście można wstąpić do byłego klasztoru Convento de Santa Catalina, obejrzeć kościoły San Miguel i Nuestra Senora de la Concepción, a także dokładniej przyjrzeć się takim rezydencjom, jak: Casa del Montañés czy Casa Lercaro.

Zwiedzając wyspę warto odwiedzić także Santa Cruz – stolicę wyspy, a zarazem jeden z jej ważniejszych portów, Park Etnograficzny Piramides de Güimar oraz Loro Park – tropikalne zoo, będące źródłem nauki i zabawy dla całej rodziny.

Wczasy na Gran Canarii

Gdy zastanawiamy się, co warto zobaczyć na Gran Canarii, odpowiedź nasuwa się sama – najlepiej wszystko! Niestety, nie zawsze wystarcza nam na to czasu, dlatego miłośnicy sztuki powinni zacząć zwiedzanie wyspy od wizyty w Gáldarze. Mieści się tam Muzeum i Park Archeologiczny Cueva Pintada, w którym obejrzeć można malarstwo naskalne pierwszych osadników, Guanczów, charakteryzujące się bogactwem geometrycznych oraz abstrakcyjnych form. Po drodze do Gáldaru warto obejrzeć również rozbudowany system jaskiń Cenobio de Valéra w miasteczku Santa Maria de Guía. Z kolei w Cueva de Las Cruces zachwycić może kolekcja wykutych w skale krzyży.

Także Las Palmas – stolica Gran Canarii, a zarazem największe miasto Wysp Kanaryjskich – ma do zaoferowania wiele różnorodnych atrakcji turystycznych. Najstarsza dzielnica miasta, Vegueta, może poszczycić się licznymi zabytkami, w tym XV-wieczną Katedrą Św. Anny, Domem Kolumba (Casa Colón) oraz sporą liczbą domów o zabytkowej architekturze. Z kolei miłośnicy zakupów powinni koniecznie przespacerować się po klimatycznej ulicy Calle Mayor de Triana, oferującej ogromne bogactwo sklepów, a przy okazji obejrzeć kamienice noszące cechy hiszpańskiego modernizmu.

Jednym z ciekawszych miejsc na wyspie jest także miasto Maspalomas, słynące z rezerwatu wydm (Dunas de Maspalomas). Długość pasa wydmowego wynosi około 6 km i jest to jedyny tak rozległy obszar tego typu na całych Wyspach Kanaryjskich. Oprócz zapierającego dech w piersiach widoku, który turyści mogą uwiecznić na zdjęciach, pobyt w tym miejscu jest także doskonałą okazją do dobrej zabawy, ponieważ podziwianie obszaru wydmowego może przybrać rozmaite formy: miłośnicy sportów ekstremalnych mogą wybrać lot spadochronem, natomiast amatorzy spokojniejszych rozrywek zapraszani są do przejażdżki na wielbłądzie.

W przypadku, gdy posiadamy trochę więcej wolnego czasu, podczas wakacji na Gran Canarii dobrym pomysłem będzie wizyta w Puerto de Mogan – urokliwym miasteczku, w którym w spokoju można napawać się charakterystycznym klimatem Wysp Kanaryjskich.

Atrakcje Fuerteventury

Spędzając wczasy na Fuerteventurze wprost nie można się nudzić! Wyspa ma do zaoferowania wiele różnorodnych atrakcji turystycznych. Pierwszym z miejsc godnych polecenia jest Agroturismo La Gayria, a w nim słynna kozia farma. Casa Pepe usytuowana jest w niedalekiej odległości od miasta Betancuria, więc dojazd tam nie stanowi problemu. Podczas pobytu na farmie można spróbować różnych odmian sera koziego, wysłuchać historii o początkach wytwarzania sera na wyspie, a także skosztować oraz zaopatrzyć się w inne wyroby regionalne: sosy, dżemy z opuncji oraz słodki rum, który wytwarzany jest na bazie miodu palmowego. Można więc śmiało powiedzieć, że wizyta w Casa Pepe jest ciekawym doświadczeniem, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Tym, co warto zobaczyć na Fuerteventurze, jest także tropikalny ogród Oasis Park, oferujący szeroki wachlarz atrakcji dla całej rodziny. Jest to największy park tematyczny na Wyspach Kanarysjskich, na terenie którego przebywa ponad 250 gatunków zwierząt. Słynie on także z rezerwatu wielbłądów, hodowli osiołków rasy burro majorero oraz pięknego ogrodu kaktusów. Do głównych atrakcji tego miejsca należą pokazy tresury ptaków drapieżnych, lwów morskich, gadów oraz papug. Istnieje także możliwość bliższego „zapoznania się” z mieszkańcami rezerwatu – za dodatkową opłatą można popływać z lwami morskimi, nakarmić niektóre zwierzęta, pobawić się z lemurami, czy wziąć udział w wielbłądzim safari. Dojazd do Oasis Parku nie stanowi żadnego problemu, ponieważ z głównych ośrodków turystycznych na wyspie (np. Esquinzo, Jandia) codziennie kursuje darmowy autobus. Park czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-18:00, a bilet wstępu kosztuje około 25 euro. Na zwiedzanie Oasis Parku mogą wybrać się także osoby ograniczone ruchowo, ponieważ na miejscu istnieje możliwość wynajęcia wygodnych, czterokołowych skuterów.

Aby w pełni docenić piękno Fuerteventury, należy odwiedzić punkt widokowy Mirador Morro Velosa. Z tego miejsca roztacza się zapierający dech w piersiach widok na północną i centralną część wyspy, który możemy podziwiać przez panoramiczne okna, siedząc wygodnie w fotelu i delektując się specjałami serwowanymi przez tamtejszą restaurację. Ten oryginalny budynek, usytuowany na szczycie Moñtana Tegú około 600 m n.p.m., powstał według projektu lokalnego artysty, Césara Manrique i stanowi miły dodatek do urzekających widoków.

Spędzając wakacje na Fuerteventurze koniecznie powinniśmy znaleźć czas na wizytę w Betancurii. Miasto to zawdzięcza swoją nazwę dowódcy kolonizatorów, Jeanowi de Béthancourtowi. Chociaż nie pełni już roli stolicy Fuerteventury, to nadal posiada jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych wyspy – Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne. Odwiedziny w tym miejscu umożliwiają zapoznanie się z całą historią i kulturą wyspy. W salach wystawowych tego muzeum znajdują się zarówno zasoby naturalne, jak również przykłady kultury materialnej pierwszych osadników Fuerteventury – ludu Majos. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Do popularnych wycieczek na Fuerteventurze należą także: wizyta w urokliwym miasteczku rybackim Corralejo, odwiedziny w skansenie w miejscowości Tefia, czy spacer po plantacji aloesu w Tiscamanicie.

Sposoby na urozmaicenie wczasów na Lanzarote

Pierwszą ciekawą propozycją jest wizyta w Ogrodzie Kaktusów (Jardín de Cactus). Został on założony według koncepcji lokalnego artysty, Césara Manrique. W swoim projekcie, architekt wykorzystał naturalne ukształtowanie terenu – w tym przypadku były to dawne kamieniołomy. W ogrodzie zgromadzono około 1400 gatunków kaktusów. Charakteru temu i tak już dość specyficznemu miejscu dodaje również zabytkowy wiatrak, wykorzystywany wcześniej do przemiału kukurydzy. Dodatkową zaletą jest fakt, iż ogród otwarty jest przez cały tydzień, w godzinach od 10:00 do 17:45.

Kolejnym interesującym miejscem, które warto zobaczyć na Lanzarote, jest Jameos del Agua – także według projektu Césara Manriqe. Jest to jaskinia lawowa, znajdująca się wewnątrz tunelu przy wulkanie La Corona. Tunel ma długość około 6 kilometrów i dociera aż do oceanu, łącząc się z tak zwanym Tunelem Atlantydy. Kompleks stworzony w jaskini obejmuje salę koncertową, restaurację, basen oraz Centrum Wulkaniczne. Dodatkowym atutem tego miejsca jest występowanie dość niezwykłej formy geologicznej – małego słonego jeziorka, zamieszkałego przez kraby albinosy, żyjące jedynie w oceanicznych głębiach. Jameos del Agua działa od 1977 roku i jest jednym z pierwszych Centrów Kultury, Sztuki i Turystyki na wyspie. Jaskinia udostępniana jest zwiedzającym przez cały tydzień, a we wtorki, piątki i soboty można wybrać się tam także w nocy (od 19:00 do 2:00).

Jeśli chcemy na własnej skórze poczuć klimat wyspy, a zarazem cieszyć się dobrą zabawą, zdecydowanie powinniśmy odwiedzić Playa Blanca – jedną z najprężniej rozwijających się miejscowości turystycznych na Lanzarote. Na przestrzeni wieków mała rybacka wioska przekształciła się w liczący się kurort, oferujący szeroki wybór sklepów, kawiarni oraz restauracji. Malownicze plaże oraz obecność dwóch portów: starego (Puerto de Playa Blanca) oraz nowszego (Puerto Marina Rubicón) sprawiają, że od lat Playa Blanca cieszy się ogromną popularnością wśród turystów przybywających na Lanzarote.

Inną wartą odwiedzenia atrakcją wyspy Lanzarote jest Playa Papagayo. Usytuowana w odległości 4 km od Playa Blanca, plaża ta słynie z drobnego, białego piasku oraz wody o turkusowym odcieniu. Zaliczana do jednej z najpiękniejszych plaż w regionie, Playa Papagayo stanowi idealne miejsce wypoczynku dla całej rodziny.

Podczas pobytu na Lanzarote warto zajrzeć również do siedziby Międzynarodowego Muzeum Sztuki Współczesnej w Arrecife, popłynąć canoe w Rancho Teksas Parku oraz spędzić trochę czasu w Parku Tropikalnym w Guinate.

Wskazówki dodatkowe

Warto wiedzieć, że oprócz zabytków i klimatycznych miasteczek, każda z Wysp Kanaryjskich posiada także szereg atrakcji turystycznych, które zachwycą amatorów wspinaczek, sportów wodnych oraz plażowania.

Wspinaczka górska

wawoz-masca-Wyspy-Kanaryjskie-Hiszpania-breakplanOprócz wymienionych w innej części przewodnika miejsc, miłośnicy górskich wycieczek powinni spróbować swoich sił także w Górach Ognia w Parku Narodowym Timanfaya na Lanzarote oraz odwiedzić wąwóz Masca na Teneryfie. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre trasy mogą być niebezpieczne, dlatego na wspinaczkę warto wybrać się wraz z przewodnikiem, w większej, zorganizowanej grupie.

Sporty wodne

Fani wodnych szaleństw powinni zatrzymać się na dłużej na Fuerteventurze, na której panują idealne warunki do uprawiania m.in. windsurfingu, kitesurfingu czy parasailingu. Także wybrzeża Teneryfy stanowią świetne miejsce do skydivingu, paraglidingu, czy nurkowania. W ofercie turystycznej każdej z wysp znajdują się też rejsy statkiem (szczególnie polecane są takie, które posiadają przeszklone dno, przez które można oglądać podwodny świat) lub katamaranem, a liczne parki wodne kuszą turystów szerokim wachlarzem atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Inne sporty

Wyspy Kanaryjskie często nazywane są zagłębiem golfowym, co z pewnością ucieszy amatorów mniej wymagających sportów (do tej pory, na terenie Wysp, zbudowano około 30 pól golfowych, umiejscowionych w najbardziej malowniczych zakątkach). Równie popularne są wycieczki rowerowe – Wyspy Kanaryjskie posiadają dość rozbudowaną sieć tras rowerowych oraz liczne wypożyczalnie sprzętu dla miłośników dwóch kółek.

Plażowanie

playa-de-las-teresitas-Wyspy-Kanaryjskie-Hiszpania-breakplanWstęp na plaże jest z reguły bezpłatny, a serwis plażowy (dwa leżaki i parasol) można wynająć za około 15 euro za dzień. Plaże na Wyspach Kanaryjskich są bardzo różnorodne (szczególnie te na Lanzarote) – spotkamy tam zarówno plaże z pięknym, białym piaskiem, jak i takie, na których króluje czarny piasek wulkaniczny. Jeśli chcemy oddać się słodkiemu lenistwu na plaży, idealnym wyborem dla nas będzie Las Teresitas, Playa Jardin lub Playa de la Arena na Teneryfie, Playa Sotavento lub Playa Barca na Fuerteventurze, Las Canteras lub Playa de Amadores na Gran Canarii czy Puerto del Carmen, Playa Blanca, Playa Famara i Playa Papagayo na Lanzarote.

Zakupy

Idealnym miejscem dla wielbicieli zarówno zakupów, jak i zabawy do białego rana jest Gran Canaria, ze względu na liczne sklepy oraz prężnie działające kluby i restauracje. Z kolei fani wyrobów regionalnych nie mogą przegapić odwiedzin na małych bazarkach, organizowanych w soboty i niedziele na każdej z wysp. Podczas wizyty w takim miejscu nie należy sugerować się wypisanymi cenami, ponieważ dopuszczalne (a nawet wskazane!) jest targowanie się – co bardziej charyzmatyczni klienci mogą otrzymać wypatrzoną rzecz nawet o połowę taniej!

 


Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.