Gran Canaria

Gran Canaria Jedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Na stołach Gran Canarii królują głównie ziemniaki, m.in. papas arrugadas – („marszczone ziemniaki” w mundurkach), gotowane w gruboziarnistej soli, którym towarzyszy mojo, czyli pyszny sos z kolendry lub ostrej czerwonej papryki. Oprócz tego, istotnym składnikiem dań jest kukurydza, np. arepas – kanapki na bazie ciasta kukurydzianego. I oczywiście – mięso pod różnymi postaciami: carne fiesta to pieczone mięso w sosie podawane wraz z frytkami, czy ropa vieja – zasmażane ugotowane mięso, ziemniaki, papryka, pomidory i groszek. Tradycyjnym daniem jest escaldón z gofio (zmieloną i prażoną mąką), serwowany w ciepłym bulionie. Jak na wyspę przystało, w ofercie restauracji królują też ryby, które perfekcyjnie przygotowane zaspokoją podniebienie każdego smakosza.

Wyspiarzom nieobce jest zamiłowanie do deserów. Jest ich na Gran Canarii naprawdę sporo. Popularna jest przede wszystkim kawa podawana z mlekiem skondensowanym, likworem oraz skórką cytryny i cukrem, nazywana barraquito. Inne miejscowe desery to np. miód z palmy o smaku daktyli i sera migdałowego, czy deser bienmesabe, czyli słodka masa migdałowa.

Warto oczywiście spróbować prawdziwych hiszpańskich tapas – popularnych przekąsek, serwowanych na ciepło lub na zimno. Najlepiej smakują wraz z alkoholem. Na Gran Canarii można wypróbować np. taki zestaw – oliwki, szynka serrano, papas arrugadas, owoce morza, sery.

Alkohole

 Wino

 Na Gran Canarii popularne jest wino, które można pić niemal do wszystkich posiłków. Znane są z wysokiej jakości.

 

Do jednych z najpopularniejszych zalicza się:

 • Monte Lentiscal – zarówno białe, jak i czerwone, aromatyczne, owocowe
 • Gran Canaria – czerwone i białe, owocowe
 • Manzanilla – (z hiszp. rumianek) – hiszpańskie sherry, w smaku przypomina ponoć herbatkę rumiankową, 16% zawartości alkoholu
 •  Sangria – tradycyjne hiszpańskie (czerwone) wino podawane z kostkami lodu i owocami; zawartość alkoholu 8-10%

 

Likier

 • Ron Miel – likier z dodatkiem miodu palmowego. Zawartość alkoholu – 20 %
 • Likier bananowy
 • Licor de Menta – likier miętowy

 

Rum

 •  Ron Blanco – rum biały
 • Ron Caramelo – rum karmelowy, 24% zawartości alkoholu
 • Ron Carta Oro – złocisty rum, o 37,5% zawartości alkoholu

 

Piwo

 • Tropical – jasne piwo, z lekką goryczką, warzone na Gran Canarii. Zawartość alkoholu – 4,7%
 • Estrella Damn – jasne hiszpańskie piwo o aromacie cytrusowo-jabłkowym, pochodzące z Barcelony, zawartość alkoholu – 5,2%
 • San Miguel – delikatny, słodowo-chmielowy lager z Barcelony o zawartości alkoholu – 5,4%

 

Przepisy panujące na Gran Canarii

W teorii picie w miejscach publicznych, podobnie jak w Hiszpanii kontynentalnej, jest na Gran Canarii zakazane. Jednak ten przepis traktuje się na wyspie bardzo liberalnie, szczególnie w trakcie lokalnych świąt i festiwali. Choć w praktyce przepis ten nie jest egzekwowany, to warto mieć się na baczności. Inaczej wygląda kwestia ograniczeń wiekowych przy zakupie alkoholu. Można już go kupić od 16. roku życia.

 


Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-25 15:07:02
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy