Floryda

FlorydaWprowadzenie

Wprowadzenie

Floryda inaczej zwana „Słonecznym stanem” lub dosłownie z nazwy nadanej jej w języku hiszpańskim „Ziemią kwiatów”, to popularny kierunek wakacyjnych podróży, zarówno mieszkańców USA, jak i obcokrajowców. Raj palmowych alei, soczystych pomarańczy, rozległych piaszczystych plaż i światowej sławy tematycznych parków rozrywki, zaspokoi gusta najbardziej wybrednych turystów. Dla wielu miejsce kojarzone z zabawą, imprezami oraz dziewczynami w bikini i słusznie (szczególnie po obejrzeniu filmu „Spring Breakers” :)).

przewodnik floryda 1400x600

Floryda oferuje też wiele innych zróżnicowanych atrakcji, tj. zwiedzanie naturalnego unikatu – tropikalnych bagien Parku Narodowego Everglades, czy podziwianie bajecznie kolorowych raf koralowych w Parku Narodowym Biscayne, na Florida Reef, czy w John Pennekamp Coral Reef State Park na Key West. Jeżeli marzyliście kiedykolwiek o kursie nurkowania, to wakacje na Florydzie będą do tego idealną okazją! Jeżeli jesteście jednak bardziej biernymi turystami, to bez obaw – niesamowity podwodny świat, w tym największe zwierzęta świata - wieloryby, można także oglądać podczas rejsów łodziami poprzez szklane dno statków.

Dla osób zainteresowanych historią, kulturą i nauką, polecamy zwiedzanie ogromnej liczby muzeów i galerii znajdujących się między innymi w miastach Miami, Jacksonville i Key West. Koniecznie zobaczcie Muzeum historii niewolnictwa na Florydzie na dawnej plantacji właściciela ziemskiego Zephaniah Kingsley’a, futurystyczne muzeum Salvadora Dali w St. Petersburgu koło Tampy, ulubioną zimową rezydencję prezydenta Harry’ego Trumana – Truman Little Winter White House na Key West, słynny wybudowany tajemną mocą Koralowy Zamek w Miami czy Centrum Kosmiczne imienia Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveralartykul klimat 1400x600

 

>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!

 

Dla wielbicieli nowoczesnej architektury i drapaczy chmur polecamy wizytę w jednej z olbrzymich metropolii Miami, Tampa, Orlando lub Jacksonville. W słynnych kurortach nadmorskich można natomiast spotkać amerykańskie gwiazdy oraz zobaczyć na własne oczy świat przepychu i luksusu znany z telewizji.

Floryda to także światowa stolica parków tematycznych, miejsc gdzie spełniają się marzenia dzieci i dorosłych. Każdego śmiertelnika zachwyci rozmach, z jakim utworzono oszałamiające parki rozrywki Walt Disney World Resort, centrum najnowszych technologii Epcot Center, ogrody zoologiczne Jungle Island, Bush Gardens, morski świat SeaWorld, Miami Seaquarium czy międzynarodowy Speedway Daytona.

 

Informacje ogólne
 • Stolica – Tallahassee
 • Powierzchnia – 170 451 km²
 • Liczba ludności – 18 802 690
 • Największe miasta – Jacksonville, Miami, Tampa, St. Petersburg, Orlando
 • Języki, którymi mówią mieszkańcy – j. angielski (urzędowy) – 74,54%, j. hiszpański – 18,65%
 • Religia – protestantyzm – 48%, katolicyzm – 26%, ateizm – 16%
 • Czas – czas polski minus 6 godz.

 

Geografia i historia

Geografia

Stan Floryda leży w południowo-wschodniej części USA, na podłużnym półwyspie. Jest to najbardziej wysunięty na południe stan, położony w sąsiedztwie Wysp Karaibskich i aurą pogodową bardziej zbliżony do nich, aniżeli do reszty terytorium USA. Zachodnie wybrzeże Florydy (1000 km linii brzegowej) obmywane Zatoką Meksykańską jest spokojniejsze i nadaje się do rodzinnego wypoczynku i morskich kąpieli. Wschodnie wybrzeże (660 km) położone nad burzliwymi wodami Oceanu Atlantyckiego to raj dla miłośników surfingu.

universal-studios-floryda-breakplan

Floryda to stan wyjątkowo równinny, najwyższe wzniesienie Britton Hill (105 m) jest najniższym z najwyższych szczytów pozostałych stanów.

Największą rzeką Florydy jest Rzeka Świętego Jana (długość wynosi ok. 500 km), płynąca w przeciwnym kierunku niż większość rzek USA, z południa na północ. Przepływa między innymi przez miasto Orlando, a uchodzi do Atlantyku w pobliżu Jacksonville.

Floryda posiada ogromne bogactwo fauny: żyją tu takie egzotyczne zwierzęta jak: jaguary, aligatory, krokodyle, grzechotniki, pancerniki, delfiny butlonose, wieloryby biskajskie i manaty.

Stan ten graniczy na północy ze stanami Georgia oraz Alabama. Pozostałości przygotowań do II wojny światowej są widoczne w dużej liczbie wciąż działających baz wojskowych i lądowisk.artykul jaguar 1400x600

 

Historia

 • 1513 – Juan Ponce de León, hiszpański żeglarz odkrywa jak mniema wyspę, której nadaje nazwę Floryda. Wyprawa została zorganizowana w poszukiwaniu legendarnego źródła młodości. Od jego imienia nazwano miasto Ponce de Leon.
 • 1565 – założenie najstarszego miasta w Stanach Zjednoczonych St. Augustine. Przez okres 235 lat była to militarna i polityczna stolica hiszpańskiej prowincji Floryda.
 • 1835–42 – wojny z Indianami, podczas których w dużej mierze zlikwidowano naturalnych mieszkańców tych terenów.
 • 3 marca 1845 – przyjęcie Florydy do Unii Stanów Zjednoczonych (jako 27. stan)

 

altanka-floryda-breakplan

• 1861 – Floryda przystępuje do Konfederacji południowych stanów Ameryki, które wywołują Wojnę Secesyjną, w celu oderwania się od Unii ze stanami północnymi.

• 1865 – zakończenie wojny secesyjnej przegraną konfederatów, Unia Stanów Zjednoczonych pozostaje niepodzielona. Zniesienie niewolnictwa.

• od 1950 roku przez ok. 40 lat, liczba ludności stanu Floryda powiększyła się z 3 mln do około 13 mln.

• 1954 – otwarcie pierwszej restauracji Burger King w Miami, na Florydzie. Obecnie Burger King posiada ok. 13 tys. barów w 73 państwach.

• 1971 – otwarcie pierwszego i największego parku rozrywki na świecie Walt Disney World Resort, w Buena Vista Lake koło Orlando.

 


>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje na Florydzie?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-10-30 10:28:04
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy