Wenecja

WenecjaWprowadzenie

Wprowadzenie

Wenecja to jedno z niewielu miast, które nie wpadło w wir postępu cywilizacyjnego, a udając się tam, odnosi się wrażenie, jakby czas się zatrzymał w miejscu. Nazywane często „miastem kanałów”, przywodzi jednak na myśl jedynie pozytywne skojarzenia. Wąskie, brukowe uliczki, mnogość mostów, oraz tętniące życiem place tworzą łącznie pejzaż o wyjątkowo romantycznym charakterze.

Znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, Wenecja to nie tylko bajkowe miasto położone na wodzie, ale także bogata oferta zabytków kulturalnych. Oprócz 400 mostów zbudowanych na ponad 150 kanałach, miasto podzielone na dzielnic ma do zaoferowania wiele ogromnych, pięknych, zabytkowych kościołów, klimatycznych placów oraz kolekcję wspaniałych dzieł sztuki. Inspirację z tego miejsca czerpało wielu znanych pisarzy i poetów, m. in. Hemingway, James czy Proust – którzy nie potrafili oprzeć się jej pięknu. Miasto otoczone laguną o każdej porze dnia i roku prezentuje się zupełnie inaczej.

Najpiękniej wygląda podczas trwającego 10 dni karnawału, którego nieodzownym elementem są maski. Kreacje zachwycające kolorami i surrealistycznymi zdobieniami, pokazy sztucznych ogni oraz spektakle historyczne są nieodłącznym elementem życia od początków istnienia republiki. karnawal w wenecjiWielu turystów z podróży do miasta na wodzie przywozi ręcznie robioną, barwną maskę wenecką lub piękną, szklaną pamiątkę, wytwarzaną na jednej z wysp – Murano. Najpopularniejszym mieszkańcem Wenecji był oczywiście Giacomo Casanova, słynny europejski kochanek, oskarżany o uprawianie czarnej magii i przez to uwięziony w Pałacu Dożów. Jednak najczęściej spotykanym imieniem będzie Marek, które pochodzi od patrona miasta, apostoła Św. Marka.

Jeśli nie znacie języka włoskiego i obawiacie się, że sprawi Wam to problemy w czerpaniu przyjemności z podróży, mamy na to idealne rozwiązanie. Nauka języka to naprawdę nic trudnego z kursami od jednego z naszych partnerów. W ramach tych kursów ćwiczycie przede wszystkim swoje umiejętności komunikacyjne oraz macie dostęp do interaktywnych ćwiczeń językowych online, a także dedykowanego nauczyciela. Sami korzystaliśmy i polecamy. Koszt jest mniejszy niż 100 zł za cały kurs! Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Informacje ogólne

PAŃSTWO: Włochy

POWIERZCHNIA: 412 km2

LUDNOŚĆ: 266 tys.

JĘZYK URZĘDOWY: włoski

UBEZPIECZENIE I ZDROWIE:

Obywatele Unii Europejskiej mają prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej. Przed wyjazdem warto jest wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jest bezpłatna. W Wenecji funkcjonuje wiele szpitali m.in.: Casa Di Cura S.Marco znajdujący się w samym centrum miasta, Centro Sanitario Polifunzionale (Ospedale Dell`Ulss Veneziana) na wyspie Lido, lub Dell'Ordine Ospedaliero San Giovanni w dzielnicy Lombardo.

Myślami już jesteście w Wenecji? Szybko wyszukajcie sobie wczasy spośród najlepszych ofert najbardziej popularnych biur podróży.

Geografia i historia

Geografia

Wenecja leżąca w lagunie o powierzchni 550 m2 na ponad 100 bagnistych wyspach, zajmuje północną część Włoch na Morzu Adriatyckim. Jest ona jedynym miastem na świecie zbudowanym w całości na wodzie, podparta milionami drewnianych pali. Dzięki nim sprawia wrażenie, jakby po prostu wynurzała się z morza. Niewiarygodne piękno wynikające z jej położenia ma jednak swoje wady – częste powodzie. Mieniące się w słońcu sieci kanałów co roku wywołują w mieszkańcach poczucie zagrożenia.

 

Historia

W 452 roku po najazdach plemienia Hunów i Wizygotów, grupy uciekinierów znalazły schronienie właśnie na dwóch największych wyspach Wenecji – San Marco oraz Rialto. Nowi mieszkańcy, składający się głównie z rolników i rybaków, wybudowali pierwsze domy i mosty. Późniejsze najazdy Longobardów na włoskie miasta spowodowały przemieszczenie się większej ludności na bardziej bagniste tereny, które w dość szybkim czasie skolonizowano i zabudowano.

W późniejszych latach uformowała się władza polityczna, którą sprawowali trybunowie morscy. Pierwszy doża (doge – książę) został wybrany przez arystokrację w 776 roku i sprawował władzę dożywotnio. Po tych latach Republika Wenecka prężnie się rozwija, stając się kupiecką potęgą Adriatyku. Jednak długa walka o monopol na sprzedaż przypraw i drogocennego jedwabiu z arabskimi kupcami, osłabiło dobrze prosperujące miasto.

Ostateczna klęska nastąpiła w XIII wieku, gdy Wenecja 12 marca 1797 roku została podbita przez Napoleona, a następnie po pokoju w Campo Formio włączona do narodu austriackiego. W 1848 roku Wiosna Ludów przyniosła Wenecji niepodległość, a w 1866 roku została włączona do Zjednoczonych Włoch.

Wenecja zawsze była wielonarodowościowa, gdzie pomimo dużego wpływu głów kościoła, panowała w niej wolność religijna oraz kulturowa. Założona ze strachu, była morską potęgą, następnie upadła za sprawą tureckiego handlu, aby stać się obecnie największą europejską atrakcją turystyczną.

 

Spodobał Wam się ten wstęp do przewodnika po Wenecji? Wiedzcie, że możecie teraz zrobić więcej, niż kliknąć lajka na Facebooku i odłożyć w czasie marzenia o tym miejscu! Skontaktujcie się z nami przez maila (rezerwacje@breakplan.com) lub nasz fanpage na Facebooku. Bezpłatnie zorganizujemy dla Was zarówno przelot, jak i nocleg. Co macie do stracenia? Po więcej szczegółów kliknijcie tutaj

 


 Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.