Wenecja

WenecjaInne

Waluta

Włochy to kraj, w którym zastępując lira wprowadzono euro. Cena jednego euro (w zależności też od kantoru) waha się między 4,17 zł a 4,4 zł. Sieć bankomatów jest bardzo dobrze rozwinięta, a pieniądze można wymieniać również w bankach (niższe prowizje i lepsze przeliczniki).

 

Liczenie, przeliczanie i obliczanie? A po co to Wam? Wymieńcie od razu złotówki na euro, by mieć problem z głowy! Najlepszy kurs znajdziecie u naszego partnera. Wystarczy kliknąć w poniższy baner (jeśli masz włączonego AdBlocka, to baner się nie wyświetli):

Niebezpieczeństwa

Miejscowi ludzie są osobami bardzo wesołymi, sympatycznymi i bardzo pomocnymi. Wieczorne zwiedzanie jest dość bezpieczne, gorzej jest w godzinach szczytu. maska wenecja 850x1150W tramwajach wodnych oraz w miejscach typowo turystycznych nie brak jest kieszonkowców. Tłok oraz ścisk są dla nich idealnym momentem, aby odwrócić uwagę osób zwiedzających i skorzystać z okazji. Warto zatem pilnować torebek, telefonów oraz sprzętu fotograficznego, a także nie zabierać ze sobą dużej ilości pieniędzy.

 Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Jest to szczególnie ważne w czasie Waszej podróży! Jeśli wyjeżdżacie w wymarzoną podróż i nie chcecie się martwić kosztami opieki zdrowotnej, zapoznajcie się z ofertą ubezpieczeń turystycznych.

Ciekawostki
  • Należy pamiętać, że w Wenecji obowiązuje sjesta, czyli czas, podczas którego większość sklepów jest zamknięta. W większości sklepów obowiązuje ona między 12.30/13.00 a 15.30/16.00. W niedzielę sklepy są zamknięte.
  • W restauracjach bardzo często do rachunku doliczany jest napiwek oraz tzw. coperto (ok. 1,5 € na osobę) i jest to opłata za miejsce przy stoliku oraz jego nakrycie.
  • Kupując pamiątkę warto pamiętać, że sprzedawanie „oryginalnych” produktów Chanel, Gucci, Prady, itp. jest zabronione. A co ciekawe, często karani są za to nie sprzedawcy lecz kupujący.
  • Wybierając się do Wenecji należy pamiętać, że miasto to, uważane za jedno z najromantyczniejszych na świecie, jest bardzo mocno oblegane. Warto zatem zadbać o wcześniejszą rezerwację zwłaszcza w czasie karnawału, Wielkanocy, majówki, Bożego Narodzenia, czy walentynek.
  • Najromantyczniejszym miejscem w Wenecji jest Punta della Dogana. Warto się tam wybrać późnym wieczorem i podziwiać wspaniały widok na miejskie budowle oraz sieć kanałów.
  • Najpiękniejszą panoramą mogą się poszczycić Kampanilia, Campo San Giorgio na wyspie San Giorgio Maggiore, a także widok na miasto z laguny niedaleko Fondamenta Nuove.
  • Najbardziej malowniczą trasą vaporetti jest linia 1 (najpopularniejsza, z dworca do San Marco), linia 82 oraz linie dopływające na wyspy, 71 (na Murano) lub 14 (na Burano i Torcello).
  • Poveglia – wenecka wyspa strachu. Położona w lagunach weneckich, niedaleko wyspy Lido jest niezamieszkana i bardzo rzadko odwiedzana przez turystów. Dzieje się tak za sprawą jej ponurej historii oraz problemów z dotarciem na nią, ponieważ żaden mieszkaniec nie podejmie się tego. Na tej niewielkiej wysepce już od XIV wieku miały miejsca przedziwne i bardzo mroczne rzeczy, o których nie warto pytać Wenecjan.
  • Powierzchnia Wenecji wynosi 412 km2 i jest w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ważne numery

Numer alarmowy: 112

Policja: 113

Pogotowie ratunkowe: 118

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Wenecji

Calle S. Paternian – S. Marco 4019, 30124 Venezia

Fax: +393474437492

venezia@consolatodipolonia.it

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.