Rzym

RzymWprowadzenie

Wprowadzenie

Szalone rodzinne wakacje? Romantyczny weekend? Rzym zachwyci niejednego! Wieczne miasto to żywy skansen. Tętni życiem i nowoczesnością, choć ma ponad 3 tysiące lat. To jedno z najstarszych zakątków świata, a wciąż odkrywane i wciąż zachwycające. Skoro wszystkie drogi prowadzą do Rzymu... nie czekajcie, pojedźcie już dziś!

Chcielibyście spędzić swój wymarzony urlop w Rzymie, ale brakuje Wam czasu na zorganizowanie go? Nie martwcie się! Możemy się tym zająć za Was. Dzięki nam zaoszczędzicie czas, pieniądze i nerwy. Wyszukamy dla Was najlepsze oferty. Co macie do stracenia? Skontaktujcie się z nami na rezerwacje@breakplan.com lub przez nasz fanpage na Facebooku. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj. Możecie również wybrać się na zorganizowane wczasy z najbardziej popularnymi biurami podróży.

Informacje ogólne

Stolica i największe włoskie miasto. Jest też stolicą historycznego regionu Lacjum. Położone nad rzeką Tyber, ważny szlak komunikacyjny. Czwarte co do wielkości miasto Unii Europejskiej, mieszczące w swych granicach prawie 3 mln mieszkańców i miasto-państwo Watykan. Jedna ze starożytnych przepowiedni o mieści brzmi: „Jak długo będzie stało Koloseum, tak długo będzie Rzym, gdy Koloseum upadnie, upadnie Rzym, a kiedy upadnie Rzym, upadnie i świat”.

Geografia i historia

Historyczne miasto zostało położone na siedmiu wzgórzach – z każdego z nich rozciąga się wspaniały widok na centrum. Teren wyżynny od morskiego brzegu dzieli ok. 20 km. Rzym powstał już w epoce żelaza! Historia miasta jest liczona od 753 r. p.n.e., kiedy to Romulus został pierwszym królem. Rozkwit miasta przypada na ostatnie stulecia przed naszą erą, kiedy budowano wspaniałe świątynie, bazyliki, teatry, łaźnie, akwedukty i łuki triumfalne, które cieszą turystów do dziś.

Kultura i zwyczaje

Włosi, podobnie jak Hiszpanie, celebrują życie towarzyskie. Uwielbiają posiłki na mieście w obecności całej rodziny i przyjaciół. Jednak w stosunku do turystów nie są aż tak przyjaźni – często, szczególnie wobec kobiet, bywają napastliwi. Zwiedzając Rzym, trzeba pamiętać o stosownym ubiorze. Jest tu sfera-Rzym-Lacjum-breakplanwiele miejsc sakralnych, gdzie nie wypada pojawiać się w stroju odkrywającym ramiona i kolana. A chodzenie bez koszulki (mężczyźni) w każdym rzymskim miejscu jest faux pas. Rzym, za sprawą postaci Jana Pawła II, jest silnie związany z Polską. Na rzymskich ulicach często słychać polski język, a w przewodnikach nierzadko frazy tłumaczone są na naszą mowę ojczystą. By jednak komunikować się bez problemu, warto znać włoski lub przynajmniej mieć pod ręką słowniczek. Mało kto mówi tu po angielsku!

 Nie znacie języka włoskiego i obawiacie się, że może utrudnić Wam to czerpanie przyjemności z podróży? Nauka języka to naprawdę nic trudnego z kursami od jednego z naszych partnerów. W ramach tych kursów ćwiczycie przede wszystkim swoje umiejętności komunikacyjne oraz macie dostęp do interaktywnych ćwiczeń językowych online i dedykowanego nauczyciela. Sami korzystaliśmy i polecamy. Koszt jest mniejszy niż 100 zł za cały kurs! Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

 


 Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.