Paryż

ParyżDojazd

Loty

Najpopularniejszym sposobem na dotarcie do Paryża jest podróż samolotem. Chcąc lecieć z Polski, macie do wyboru kilka bezpośrednich połączeń. Przelot trwa ok. 2 godziny.

Tanie linie lotnicze oferują loty z Krakowa, Wrocławia (Ryanair) oraz Poznania, Gdańska i Katowic (Wizz Air), a także Warszawy (Ryanair, Wizz Air). Bilety z dwumiesięcznym wyprzedzeniem kupić można już od 39 zł (bagaż podręczny), a lotniskiem docelowym jest oddalone o ponad 80 km od centrum Paryża Beauvais-Tillé. Jak już będziecie chcieli udać się do miasta, szukajcie odpowiednio oznaczonych autobusów, które dowiozą Was na stację metra Porte Maillot i zawsze odjeżdżają ok. pół godziny po wylądowaniu samolotu. Przejazd trwa 1 godz. i 15 minut, a bilet kosztuje niecałe 16 euro. Więcej informacji znajdziecie na tej stronie.

Jeśli nie interesują Was wyjątkowo tanie loty do Paryża lub wolicie lotnisko położone bliżej centrum, warto zapoznać się z ofertą LOT-u. Wprawdzie bezpośrednie rejsy odbywają się tylko z Warszawy, a ceny biletów są wyższe, ale samolot ląduje na Paryż-Roissy-Charles de Gaulle, z którego do centrum będziecie mieli ok. 30 km. Przykładowa cena lotu mającego odbyć się za 2 miesiące to ok. 300 zł (bez bagażu) lub ok. 500 zł (bagaż podręczny + rejestrowany). Po wylądowaniu powinny zainteresować Was informacje dotyczące transferu do centrum. Paryska komunkacja działa bez zarzutu, dlatego z pewnością sobie poradzicie ;). Zwłaszcza w przypadku tego lotniska czeka Was gama możliwości do wyboru: regionalne pociągi (niecałe 10 euro), busy (ceny nawet od 2 euro, nocny – 8 euro). Więcej informacji tutaj.

Polując na okazyjne bilety, pamiętajcie o wyszukiwarce lotów znajdującej się na naszej stronie. Specjalnie dla Was staramy się pomóc w zaplanowaniu podróży już od podstaw. Najlepszym sposobem na skontaktowanie się z nami, będzie wypełnienie formularza kontaktowego lub napisanie wiadomości na Facebooku. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Pociąg

Polska nie posiada bezpośrednich połączeń kolejowych do Paryża. Jeśli bardzo chcecie dotrzeć tam pociągiem, rozsądnie jest zdać się na przesiadkę w Berlinie lub Amsterdamie.

Ceny bywają jednak wygórowane, a sama trasa męcząca. Popularni przewoźnicy (Sindbad, Eurolines, Eurobus, Flixbus) oferują przejazdy z większych miast. Zazwyczaj trwają one więcej niż 20 godzin, a cena to ok. 100 euro (w obie strony).

Samochód

Wierząc Google Maps, Warszawa oddalona jest od Paryża o ponad 1600 kilometrów. Jednak jeśli zamiast wsi położonej w kujawsko-pomorskim, macie chrapkę na wieżę Eiffla lub na mały „eurotrip” i koniecznie chcecie dotrzeć w jej rejony własnym samochodem, czeka Was kilkanaście godzin w drodze. Decydując się na podróż autem, będziecie musieli przekroczyć minimum dwie granice państwa. Niezależnie od tego, z którego miasta będziecie startować, napotkacie płatne odcinki, warte jednak swojej ceny – trasa w większości przebiegać będzie przez autostrady utrzymane w dobrym stanie.

Wybierając się samochodem do Paryża, nie musicie być posiadaczami międzynarodowego prawa jazdy, wystarczy to polskie. Startując z Warszawy, warto kierować się w kierunku drogi ekspresowej S8, która przechodzi w płatną autostradę A2. Niemieckie autostrady, którymi powinniście poruszać się w kolejnych etapach podróży (A12, A10, A2, A1,A4, A44) są zwolnione z jakichkolwiek opłat, podobnie jak te belgijskie (A3, A15, A7). Docierając do Francji, za przejazd A2 zapłacicie bardzo niewiele, z kolei odcinek A1 prowadzący do Paryża to koszt ok. 15 euro.

Wszelkie informacje o zasadach ruchu drogowego we Francji znajdziecie na stronie: autempoeuropie.pl/francja.

Podróż samochodem wydaje Wam się zbyt męcząca, ale nie wyobrażacie sobie zwiedzania bez auta już na miejscu? Świetnym rozwiązaniem dla Was będzie wynajęcie samochodu. Zadbajcie o to już przed wyjazdem korzystając z tej wyszukiwarki :).

Warto przeszukać oferty biur podróży, często natrafić można na opcję typu Paryż last minute w bardzo korzystnej cenie. Wycieczki tego typu polecane są szczególnie osobom, które nie czują się na siłach, żeby wyruszyć w samodzielną trasę.

 


Jak już będziecie na miejscu, to raczej chcecie leżeć do góry brzuchem, czy spędzić czas aktywnie? Nasze wskazówki odnośnie tych obydwu kwestii i innych odkryjecie w rozdziale „Co warto/nie warto?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.