Madryt

MadrytTransport

Komunikacja publiczna

Centrum Madrytu spokojnie można przejść pieszo. Zaletą jest nie tylko to, że nic za to nie zapłacicie, ale także to, że po drodze zobaczycie wiele ciekawych rzeczy. Możecie oczywiście przemieszczać się autobusami, ale jest to droższa opcja i niekiedy wolniejsza. Warto wiedzieć, że w Hiszpanii do autobusu wchodzi się przednimi drzwiami i naciska się „stop” kiedy chce się wysiąść. Przy wejściu od razu kasuje się bilet czy kartę miejską. Autobusy nie zawsze jeżdżą zgodnie z rozkładem jazdy. Metro-Madryt-Breakplan

W Madrycie króluje metro i kolejka miejska RENFE.  I jedno, i drugie jeździ często (co 3-5 minut) i nie można narzekać na komfort. Metro liczy sobie, aż 13 linii i kursuje zazwyczaj do 2:00 w nocy. W zależności od linii i przystanków, może kursować do godziny wcześniejszej niż 2:00. Warto to sprawdzić na planie. Plan metra możecie dostać np. na stacji Puerta del Sol, w informacjach turystycznych lub w każdym kiosku. RENFE kursuje krócej, maksymalnie do 23:00. Za pojedynczy bilet na metro zapłacimy 1,50 euro, a za kolejkę RENFE – 1,10. Kolejka jest szybsza i tańsza. Jeżeli będziecie dużo jeździć, bardziej się opłaca kupić bilet na 10 przejazdów za 12 euro – na metro. 10 przejazdów kolejką RENFE obowiązuje tylko na ustalonej trasie, a na metro nie ma takiej reguły. Zakupić można również bilet kilkudniowy tzw. Travel Card.

Madryt jest podzielony na strefy. Strefa A to okolice centrum, zakup biletów na tę część miasta wystarczy. Bilety możecie kupić np. w automacie na stacji. Warto wiedzieć, że w niektórych automatach płatność kartą jest dopiero od 5 euro. Nie warto jeździć bez biletu, ponieważ kontrole się zdarzają, a kary za brak biletu są wysokie.

 

Ceny podane za strefę A (centrum):

• 1-dniowa kosztuje 8 euro

• 2-dniowa kosztuje 13.4 euro

• 3-dniowa – 17,4 euro

• 5-dniowa – 25,4 euro

• 7-dniowa – 33,4 euro

Wciąż nie wiecie, ile zapłacicie za Wasze wakacje? Dowiedzcie się, przeliczając złotówki na euro! Zarejestrujcie się i wymieńcie pieniądze u naszego partnera po dużo lepszym kursie niż w punktach stacjonarnych. I bezpieczniej! Wystarczy kliknąć poniżej (jeśli macie włączonego adblocka lub korzystacie z telefonu, to widget się nie wyświetli):

 
Wynajem pojazdu

Jeśli nie jesteście przekonani do transportu publicznego, możecie wynająć auto dostosowane do waszych potrzeb! Multiwyszukiwarka aut pomoże Wam znaleźć samochód spośród ofert najlepszych wypożyczalni!

Rower

Madryt jako centrum biznesowe i kulturalne jest niezwykle zakorkowanym miejscem w sezonie letnim. Dlatego też dobrą alternatywą dla komunikacji miejskiem może być wypożyczenie roweru. Z tej opcji możecie skorzystać dzięki systemowi BiciMAD, który oferuje ponad 120 stacji z rowerami - dla wygody turystów przygotowano nawet aplikację informującą o dostępności pojazdu do wypożyczenia na konkretnej stacji. W przeciwieństwie jednak do swoich odpowiedników w innych miastach, tutaj nawet pierwsze 30 minut korzystania jest odpłatne. Rower-Madryt-Breakplan

 


 Nieważne, czy lubicie rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, czy będąc na już na miejscu. W rozdziale „Gdzie spać?” znajdziecie więcej niż co nieco na temat tego, jak najlepiej znaleźć dach nad głową tam gdzie podróżujecie. Dajcie sobie chwilę, abyście nie byli niemiło zaskoczeni pokojem bez okien lub wysokim rachunkiem za Wasz pobyt.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożesz nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie podoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przeze mnie artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Twoich znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl. Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.