Londyn

LondynCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS TREŚCI:

Big Ben | Pałac WestminsterskiThe London EyeBuckingham PalaceKatedra Świętego Pawła (St. Paul’s Cathedral)Tower BridgeTower of LondonPiccadilly CircusWembleyHarrodsGreenwichMuzeum Madame TussaudsMuzeum Historii NaturalnejMuzeum Wiktorii i AlbertaNational GalleryMuzeum Nauki – Science MuseumSohoHyde Park

 

Big Ben

   Najbardziej charakterystyczna budowla miasta! Jeden z symboli Londynu - neogotycka wieża zegarowa jest częścią Pałacu Westminsterskiego. Odmierza czas co do sekundy, jest zsynchronizowany z obserwatorium astronomicznym w Greenwich. Oprócz  Big Bena są jeszcze 4 mniejsze dzwony. Wysokość wieży wynosi 96,3 m. Pochodzenie nazwy dzwonu owiane jest tajemnicą. Jedna z wersji mówi, że wzięła się ona od imienia głównego komisarza robót w 1858 r. – Benjamina Halla. Według drugiej nazwa wywodzi się od imienia popularnego w Wielkiej Brytanii boksera, Benjamina Caunta. 

london with victoria bridge and big ben england

 • Zwiedzanie: w każdą sobotę w godzinach 9:15-16:30. Obecnie z powodu prac renowacyjnych zwiedzanie Big Bena jest niemożliwe. Zakończenie prac przewidywane jest na 2020 rok.
 • Bilety wstępu: dorośli £18-25/os., dzieci £0,01-10/os.
 • Dojazd: bezpośrednio metrem: stacja Westminster.

 

Pałac Westminsterski

   Neogotycka budowla, położona na lewym brzegu Tamizy, w dzielnicy City of Westminster, Najstarsza część pałacu powstała u schyłku XI w. Jego obecna struktura pochodzi z XIX w. w związku z pożarem, który strawił prawie cały pałac. Pierwotnie była to siedziba władców (od XVI w. żaden z nich tu nie mieszkał). Obecnie jest miejscem posiedzeń parlamentu – Izby Lordów i Izby Gmin.
    Pałac ma trzy wieże – najpopularniejsza to Big Ben, najwyższą jest Victoria Tower (98,5 m) a najniższą Centralna (91,4 m). Najważniejszą częścią pałacu jest Izba Gmin. Został w niej zachowany układ znany ze średniowiecza – rzędy ław ustawione naprzeciw siebie, jedną stronę zajmuje opozycja, a drugą zwolennicy rządu. Przez środek pomieszczenia przebiegają dwie czerwone linie, których przekroczenie w czasie debat jest zabronione.

Houses of Parliament

 • Zwiedzanie: w każdą sobotę w godzinach 9:15-16:30.
 • Bilety wstępu: dorośli – £25,50/os., dzieci – £11/os.
 • Dojazd: bezpośrednio metrem: stacja Westminster.

 

The London Eye

   To najbardziej nowoczesny obiekt, który wpisuje się w londyński krajobraz. Koło obserwacyjne, zbudowane na cześć XX wieku, zostało ukończone w 1999 r. Koło ma wysokość 135 m i posiada 32 klimatyzowane kapsuły, a w każdej mieści się 25 osób. Pełny obrót trwa ok. 35 min. Diabelski młyn porusza się ze średnią prędkością 0,8 km/h, co umożliwia rotację pasażerów bez konieczności zatrzymywania go.
   Podziwianie panoramy Londynu z The London Eye najlepiej odbyć nocą, oświetlone miasto zapiera dech w piersiach!

london eye

 • Godziny otwarcia: podane są na oficjalnej stronie internetowej, w każdym miesiącu są one inne.
 • Bilety: dostępne od £22,45/os. dorosła i £17,95/dziecko (3-15 lat).
 • Dojazd: do stacji metra Waterloo + 5 min spacerem.

 

Buckingham Palace

   Późnobarokowy, największy na świecie pałac królewski, w którym obecnie rezyduje brytyjska monarchia. Wzniesiony został w 1705 r. Siedzibą królów stał się w pierwszej połowie XIX w. Od 1913 r. na placu przed pałacem znajduje się pomnik królowej Wiktorii (Victoria Memorial)Budynek otaczają trzy parki królewskie: Hyde Park, park Św. Jakuba (St. James’s Park) i The Green Park.
    Atrakcją, która przyciąga turystów do pałacu, jest uroczysta zmiana warty o godzinie 11:30. Od kwietnia do lipca odbywa się codziennie, zaś w pozostałych miesiącach co drugi dzień.

 • Zwiedzanie: 19 z 775 pokoi Elżbiety II w czasie jej wakacji w Szkocji (każdego roku inny termin).
 • Bilety: £23/os.
 • Dojazd: stacje metra: Victoria, Green Park, St. James’s Park, Green Park, Hyde Park Corner.

 

Katedra Świętego Pawła (St. Paul’s Cathedral)

   Klasycystyczna katedra anglikańska usytuowana w najstarszej dzielnicy Londynu – City of London. Budowana w latach 1675-1710 pod okiem architekta Christophera Wrena. Budowla jest monumentalna – ma aż 158 m długości, 75 m szerokości i 108 m wysokości! Będąc w katedrze obowiązkowe jest odwiedzenie Galerii Szeptów – miejsca o wspaniałej akustyce, gdzie możliwe jest porozumiewanie się szeptem z odległości do 30 m. Poza tym warto zobaczyć krypty z grobowcami znanych Brytyjczyków, takich jak Margaret Thatcher czy admirał Horatio Nelson. 

 • Zwiedzanie: otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach: 8:30-16:00.
 • Bilety: dorośli – £18/os.; dzieci – £8. (opłata za uczestniczenie w liturgii – £6).
 • Dojazd: bezpośrednio autobusami linii: 4, 11, 15, 23, 25, 26, 100, 242 lub metrem: stacja St. Paul’s.

 

Tower Bridge

   Kto nie kojarzy monumentalnego mostu z dwiema wieżami? Zwodzony most w stylu wiktoriańskim zbudowany został w latach 1886-1894. Most miał nawiązywać stylem do znajdującej się w pobliżu Twierdzy Tower. Konstrukcja została wykonana ze stali i kamienia. W skład budowli wchodzą dwie wieże, w których ukryte są mechanizmy umożliwiające podnoszenie przęseł.

 • Zwiedzanie: górna część mostu jest płatna, można tam obejrzeć wystawę poświęconą historii jego budowy.
 • Bilety: dorośli – £9, dzieci (5-15 lat) – £3,90, uczniowie i seniorzy – £6,30.
 • Dojazd: bezpośrednio autobusami linii: 15, 25, 40, 42, 47, 78,100, D1, P11, RV1 lub metrem: stacje Tower Hill i London Bridge.

 

Tower of London

   Niegdyś siedziba władców, obecnie atrakcja turystyczna ze zbiorami militarnymi. Wzniesiona w 1078 r. przez Wilhelma Zdobywcę w celach obronnych. Rozmiary budowli są imponujące - jej wysokość osiąga 30 m, a grubość murów wynosi 3,5 m. Jej centralny punkt stanowi Biała Wieża. Ostatnim władcą mieszkającym w Twierdzy Tower był Jakub I (do 1625 r.). To bardzo mroczne miejsce – budowla służyła jako więzienie, z którego nie było ucieczki, bowiem jego wejście znajdowało się tuż nad wodą. Obiekt porównuje się często do francuskiej Bastylii. Więziono tu m.in. króla Anglii Henryka IV, Thomasa Cromwella czy Thomasa More.

 • Zwiedzanie: możliwe jest codziennie; wt.-sob. w godzinach 9:00-16:30, ndz.-pon. od 10:00 do 16:30.
 • Bilety: dorośli £28/os., dzieci 5-15 lat – £13/os., seniorzy i studenci – £22.
 • Dojazd: bezpośrednio autobusami linii: 15, 42, 78, 100, RV1 lub metrem: stacja Tower Hill.

 

Piccadilly Circus

   Europejski Time's Square. Plac i skrzyżowanie powstałe w 1819 r. W centrum placu usytuowana jest fontanna ze statuą greckiego boga miłości odwzajemnionej i nieodwzajemnionej – Anterosa. W pobliżu znajduje się centrum rozrywki Trocadero. Najbardziej efektowne jest przebywanie tam po zmroku, kiedy świecą wszystkie neonowe banery reklamowe.

Piccadilly

 • Zwiedzanie: cały rok, bezpłatnie.
 • Dojazd: metrem: stacja Piccadilly Circus.

 

Wembley

   Jeden z najnowocześniejszych stadionów sportowych na świecie. Powstał w 1923 r. i został przebudowany w roku 2007. Obwód obiektu równy jest 1 km, posiada też rozsuwany dach, podgrzewaną murawę i podziemny parking. Gratka nie tylko dla fanów piłki nożnej! Stadion słynie z niepowtarzalnych koncertów, jakie dają tam największe gwiazdy muzyki.

 • Zwiedzanie: od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-17:00 możliwe jest 75-minutowe zwiedzanie obiektu z przewodnikiem.
 • Bilety: dorośli – £18/os.; dzieci do 16 r. ż. – £11/os.; rodzinny 2+2 – £50.
 • Dojazd: autobusami linii: 18, 83, 92, 182, 224 lub metrem: stacje Wembley Central i Wembley Park.

 

Dom towarowy Harrods

   Jeśli luksusowe zakupy, to właśnie tam! Ogromny dom towarowy w dzielnicy Knightsbrigde, którego początki sięgają 1849 r., kiedy to Henry Harrods otworzył pierwszy sklep. Obecnie należy do katarskiej spółki. Warto odwiedzić miejsce chociażby dla imponujących wystaw, które największe światowe marki przygotowują odpowiednio do każdej okazji.

 • Zwiedzanie: zakupy możliwe od poniedziałku do soboty 10:00-21:00, w niedziele 11:30-18:00, wejście bezpłatne.
 • Dojazd: bezpośrednio autobusami linii: 9, 10, 14, 19, 22, 52, 74, 137, 414, C1 lub metrem: stacja Knightsbridge.

 

Greenwich

   Środek świata? To tu! Dzielnica we wschodniej części miasta, słynna z przechodzącego przez nią południka początkowego 0o. Znajdują się tam m.in.: obserwatorium astronomiczne, Cutty Sark – wiktoriański żaglowiec z 1869 r. oraz Królewska Szkoła Morska.

 • Zwiedzanie: miejsce publiczne dostępne bezpłatnie przez cały rok; Cutty Sark i obserwatorium - 7 dni w tygodniu (10:00-17:00)
 • Bilety: Cutty Sark: normalny – £13,50, ulgowy – £7, obserwatorium: normalny£9.50, ulgowy - £5.
 • Dojazd: metrem: stacje North Greenwich, Cutty Shark, Greenwich.

 

Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds

   Najważniejsze postaci z historii świata w jednym miejscu? Tutaj możesz je zobaczyć, a nawet zrobić sobie z nimi zdjęcia! Początki muzeum figur woskowych sięgają 1802 roku, kiedy to do Wielkiej Brytanii przybyła Madame Marie Tussauds wraz z woskowymi odlewami głów arystokratów francuskich straconych podczas rewolucji. Od tamtej pory figur wciąż przybywa.

 • Zwiedzanie: godziny otwarcia różnią się w zależności od dnia i sezonu. Więcej informacji na oficjalnej stronie.
 • Bilety: online: osoby do 16 lat – £29/os., dzieci 4-15 lat – £24/os.; bilety w kasie: osoby do 16 lat – £35/os., dzieci 4-15 lat – £30/os.
 • Dojazd: metrem: stacja Marylebone.

 

Muzeum Historii Naturalnej

   Kojarzycie "Noc w muzeum"? Tak, poza filmem to muzeum jest równie imponujące! Muzeum usytuowane jest przy Exhibition Road w South Kensington. Istnieje od 1881 r. Imponujące zbiory muzeum liczą ponad 70 mln eksponatów. Całość jest podzielona na 5 głównych działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. Dużą popularnością cieszą się wystawy z mechanicznymi dinozaurami oraz symulator trzęsienia ziemi.

Museum of natural history

 • Zwiedzanie: codziennie w godzinach 10:00-17:50, ostatnie wejście o 17:30.
 • Bilety: bezpłatne (wystawy tymczasowe mogą być płatne).
 • Dojazd: bezpośredni autobusami linii 14, 49, 70, 74, 345, 360, 414, C1 lub metrem: stacja South Kensington.

 

Muzeum Wiktorii i Alberta

   Muzeum sztuki, którego zbiory stałe liczą ponad 4,5 mln eksponatów. Mieści się w dzielnicy South Kensington, obok Muzeum Historii Naturalnej. Wystawy obejmują zbiory rzeczy wytworzonych przez ludzi w ciągu 5000 lat i pochodzą one z Europy, Azji, Ameryki Północnej oraz Afryki Północnej. 

 • Zwiedzanie: codziennie w godzinach 10:00-17:45, a w piątki w godzinach 10:00-22:00.
 • Bilety: bezpłatnie (wystawy tymczasowe mogą być płatne).
 • Dojazd: metrem: stacja South Kensington.

 

National Gallery

   Galeria sztuki założona w 1824 r. Znajdują się tam zbiory malarskie z okresu 1250-1900. Głównie są to dzieła artystów zachodnioeuropejskich, takich jak Leonardo da Vinci, Vincent van Gogh czy Rembrandt.

 • Zwiedzanie: codziennie w godzinach 10:00-16:00, a w piątki 10:00-21:00.
 • Bilety: bezpłatnie (wystawy tymczasowe mogą być płatne).
 • Dojazd: metrem: stacje Leicester Square i Charing Cross.

 

Muzeum NaukiScience Museum

   Muzeum powstało w 1857 r., po Światowej Wystawie w Londynie, która odbyła się 6 lat wcześniej. Początkowo było częścią Muzeum Wiktorii i Alberta. W 1909 r. stało się ono niezależną instytucją. Możemy podziwiać tam zbiory techniki (np. oryginalne modele wynalazków Jamesa Watta czy George`a Stephensona), a także skorzystać z oferty interaktywnej, dzięki której przekonamy się, jak będziemy wyglądać w wieku 30 lat, odbyć wirtualny lot na Marsa czy też zobaczyć siebie w innej płci. Ważną rolę odgrywa tam również dział edukacji, który zobowiązany jest m.in. do udzielania informacji zwiedzającym czy też zapewnienia zaplecza badawczego uczniom. Miejsce odwiedza rocznie 3,3 mln gości.

 • Zwiedzanie: codziennie od 10:00 do 18:00 (ostatnie wejście o 17:15).
 • Bilety: bezpłatnie.
 • Dojazd: autobusami linii 9, 10, 14, 49, 52, 70, 74, 345, 360, 414, C1 lub metrem: stacja South Kensington.

 

Soho

   Ekstrawagancka dzielnica znana z dużej ilości klubów, pubów, dyskotek i związanych z nimi wolności obyczajowych. Mieści się tu kompleks kin i teatrów (m.in. Queen's Theatre, w którym grany jest musical Les Misérables, nieprzerwanie od 30 lat, wystawiony ponad 10 tysięcy razy).

Na terenie Soho leży Chinatown, słynna dzielnica, w której na początku XX wieku zasiedlali się Chińczycy i otwierali swoje przedsiębiorstwa. Obecnie jest to centrum kulturalne mieszkającej w Londynie mniejszości. Jeśli lubicie chińską kuchnię, odwiedźcie koniecznie!

 • Dojazd: metrem: stacje Leicester Square, Oxford Circus.

 

Hyde Park

   Jeden z kilku królewskich parków, rozciąga się na powierzchni 142 ha i przedzielony jest jeziorem Serpentine. Znany nie tylko z architektury miejskiej, lecz także jako forum dyskusyjne, gdzie na Speaker's Corner można swobodnie wypowiadać poglądy w imię wolności słowa (przemawiali tu m.in. Karol Marks i Włodzimierz Lenin). Ten park to raj dla miłośników jeździectwa i jazdy na rolkach! Te sporty można uprawiać tam bez żadnych ograniczeń. Ponadto w Hyde Parku miały miejsce słynne koncerty, m.in. Bon Jovi, The Rolling Stones czy Erica Claptona. Hyde Park to idealne miejsce, jeśli ma się potrzebę chwilowego uwolnienia od zgiełku codzinności.

 • Dojazd: metrem: stacja Hyde Park Corner, Knightsbridge.
Wypoczynek

Najczęściej turyści, ale też mieszkańcy czy fani sportu, wybierają się na chwilę odpoczynku do Hyde Parku – skorzystajcie i Wy!

Chcielibyście odwiedzić atrakcje, które oferuje Londyn, lecz ciężko Wam zadecydować o podróży w to niesamowite miejsce? Z chęcią i zupełnie za darmo pomożemy Wam zorganizować wycieczkę! Pod tym linkiem poznacie więcej szczegółów.

Pozostałe

Co warto robić?

 • Jeśli chcemy wybrać się do kina, teatru czy nawet pubu, najlepiej zaplanować to i zarezerwować miejsce wcześniej. Są małe szanse, że dostaniemy bilet na seans w dniu, w którym zdecydowaliśmy się go obejrzeć.
 • Bacznie rozglądać się dookoła! Kręci się tutaj mnóstwo filmów i seriali, a plenery z nich powinny być znane wiernym widzom. Ponadto zarówno na deskach teatralnych, jak i podczas porannego joggingu, można spotkać prawdziwe gwiazdy kina.
 • Podjąć decyzję o wypoczynku w Londynie! Tutaj możecie sprawdzić najlepsze oferty najpopularniejszych biur podróży!

Czego nie warto robić?

 • Próbować zwiedzać Londynu na piechotę. Chyba, że chcemy zobaczyć jedynie 2-3 atrakcje w centrum. To naprawdę ogromne miasto, i mimo iż na mapie może wydawać się blisko, odległości pomiędzy obiektami są spore.
 • Przeliczać funta na złotówki. Mnożenie przez 5 (lub nawet 6) boli, ale każda metropolia ma swoją wartość.


Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.plProsimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem ma sens i że warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.