Jaipur

JaipurWprowadzenie

Wprowadzenie

Jaipur to jedno z najpopularniejszych miast indyjskich pod względem turystycznym. Jego walory dotyczą zarówno historii i kultury, jak również położenia geograficznego. Miejsce to bywa odwiedzane przy okazji wizyty w Delhi czy jako początek podróży po największym indyjskim stanie - Radżastanie. Bogactwo kulturowe, piękne zabytki oraz ciekawa okolica to czynniki, które przyciągają turystów - zarówno indyjskich, jak i obcokrajowców. Miasto to uznaje się za przyjazne odwiedzającym i zdecydowanie powinno znaleźć się na trasie wyprawy do Indii, szczególnie, jeśli skupia się ona na północnej części kraju.

Informacje ogólne

Jaipur to stolica stanu Radżastanu, największego z indyjskich stanów, oraz jego największe miasto. Znajduje się ono na dziesiątym, pod względem liczby mieszkańców, miejscu w Indiach, jest położone 260 kilometrów na południowy zachód od Delhi. Z jednej strony Jaipur jest jednym z trzech miast tak zwanego Złotego Trójkąta (obok Delhi i Agry), a z drugiej stanowi bazę wypadową do zwiedzania pozostałych popularnych miast Radżastanu oraz wypraw na pustynię Thar czy w góry Arawali. Samo w sobie jest miastem ciekawym, szczególnie ze względy na charakterystyczną, różową zabudowę - miasto dostało nawet przydomek Pink City.

Geografia i historia

Historia

Miasto zostało założone w XVIII wieku przez Jaia Singha II, radży Ameru - miasta położonego w okolicy Jaipuru. Budowa podstawowej infrastruktury zajęła cztery lata. Pod koniec XIX wieku wiele budynków pomalowano na różowo (celem powitania księcia Walii, Edwarda VII), co stało się znakiem rozpoznawczym miasta. Wiek XIX był też czasem dużego rozrostu miasta, otwarto pierwsze uczelnie, szpitale, zakłady produkcyjne. Miasto słynęło także ze społeczności bankierów. Dziś jest ono stolicą stanu, miejscem popularnym wśród odwiedzających Indie turystów.

Geografia

Jaipur leży we wschodniej części Radżastanu, 260 km na południowy zachód od Delhi. Średnia temperatura w okolicy to 30 stopni Celsjusza. Monsun pojawia się w regionie od czerwca do września. Najbardziej sprzyjający czas na odwiedzanie Jaipuru to miesiące zimowe, od listopada do lutego, ze względu na niższe średnie temperatury i opady.

 


 Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?".

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-18 08:37:13
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy