Almería

AlmeríaWprowadzenie

Wprowadzenie

- Jadę do Almeríi.

- Super! :) Bardzo się cieszę... ale... gdzie to jest?!

Takie pytanie możemy usłyszeć wiele razy. Jedni myślą, że to gdzieś w Ameryce, inni tylko krzywo spoglądają. To prawda, Almería jest mało znanym miastem. Czy oznacza to jednak, że nie ma niczego do zaoferowania? Błąd! Często to, co ciekawe lub piękne ukrywa swoje bogactwo i właśnie tutaj mamy z tym zjawiskiem do czynienia. Almería, zabierając nas na spacer może opowiedzieć 800-letnią historię Półwyspu Iberyjskiego, kiedy był on pod wpływem potężnej kultury muzułmańskiej, a samo miasto stanowiło idealny punkt strategiczny. Trzeba jedynie wiedzieć, gdzie szukać... Wiele miejsc nas zaskoczy, wiele zachwyci, inne wywołają gęsią skórkę lub rozbawią, na pewno jednak spędzimy tutaj cudowny czas, łącząc leniwe plażowanie ze zgłębianiem sztuki, kultury i historii.

Informacje ogólne

Almería to miasto będące stolicą jednej z andaluzyjskich prowincji o tej samej nazwie. Podobnie jak w całej Hiszpanii panuje tutaj monarchia konstytucyjna, a językiem urzędowym jest hiszpański. Wszelakie zakupy zrobimy wykorzystując walutę euro. Religią wiodącą jest katolicyzm, jednak ze względu na bliskie położenie z Afryką, wielu mieszkańców wyznaje islam.

Geografia i historia

Miasto położone jest w południowo-wschodniej części Hiszpanii w regionie Andaluzja nad Morzem Śródziemnym, w samym centrum dużej zatoki. Do prowincji Almería należy również park naturalny Cabo de Gata wraz z przepięknymi plażami i domkami na skałach oraz jedyna pustynia w Europie w pobliżu miejscowości Tabernas, gdzie znajduje się westernowe miasteczko MiniHollywood.

beach-Almeria-Andaluzja-breakplan

Historia Almeríi jest burzliwa i zaczyna się w czasach starożytnych. Po dziś dzień zauważa się obecność takich ludów jak Rzymianie, Fenicjanie lub Wizygoci, jednak dominujący wpływ i impuls dla rozwoju miasta dali arabowie. Już dawna nazwa al-Mariyya oznacza z arab. 'zwierciadło morza'. Kalif Kordoby Abdal-Rahman III zadecydował o wybudowaniu potężnej twierdzy Alkazaba na pobliskim wzgórzu przenosząc na wybrzeże zasoby i ludzi z miasta Pechina położonego na północy. W ten sposób stworzył miasto i przekształcił je w jeden z najważnejszych portów ówczesnych czasów. Transportowano do Afryki takie materiały jak marmur z Macaél, sól morską, jedwabie, szafran... Był to również znakomity punkt strategiczny, gdyż pozwalał na szeroką obserwację zatoki i jej łatwą obronę. Miasto rozwijało się dynamicznie do czasu jego podboju przez królów katolickich w 1489 r., brutalnie demonstrujących chrześcijańską potęgę oraz trzęsienia ziemi w 1522 r., kiedy to upadł port i zniszczone zostały inne ważne miejsca. Swoją świetność Almería zaczęła odzyskiwać w XIX w. dzięki rozwojowi handlu – odbudowano port oraz stworzono tzw. Cable Inglés (angielski kabel). Była to platforma załadunkowa, która transportowała materiały wydobyte z pobliskich kopalni. Dziś Almería to miasto mało znane, jednak dobrze funkcjonujące, a ze względu na swoje walory, stanowiące ciekawy punkt turystyczny.

Kultura i zwyczaje

Almería to część Andaluzji, zarówno więc jej kultura jak i zwyczaje będą wspólne z tym regionem. Istnieją jednak fakty, o których warto wiedzieć:

*akcent i mowa – oprócz typowego w Andaluzji ucinania końcowego 's' w wyrazach mamy tutaj do czynienia z dialektem almerieńskim. Nieraz usłyszymy wyrażenia, które rzadko znajdziemy w słowniku np. barranco – wąwóz, chavál – chłopak...

*napływowa ludność z Maroka – na ulicach Almeríi oraz na uniwersytecie spotkamy wiele ludności afrykańskiej. Warto wspomnieć, że pomimo niespokojnych czasów, w żadnym wypadku nie należy się ich obawiać! To w większości spokojni, życzliwi i uczciwi ludzie. Często również pracują na tutejszych plantacjach pomidorów, dając się nawet nielegalnie wykorzystywać, aby tylko zapracować na lepsze warunki życia i edukacji dla swojej rodziny. W restauracjach możemy spotkać się z daniami mięsnymi pochodzącymi z tradycyjnego uboju halal, aby były dozwolone do konsumpcji przez muzułmanów.

*znajomość języków obcych uwaga! Nie znając hiszpańskiego możemy mieć sporo problemów z dogadaniem się w restauracjach, punktach zdrowia, czy na stacji autobusowej. W sklepach zapomnijmy o angielskim, tutejsi go nie znają! Jeśli hiszpański jest Wam obcy, lepiej idźcie do sieciówek typu Día, Mercadona, czy La Plaza, które są samoobsługowe. Jedynie w punkcie informacji turystycznej możemy dowiedzieć się czegoś w języku angielskim.

indalo 600x400

 

*symbol Indalo – bądźmy pewni, że napotkamy go we wszystkich możliwych miejscach. To główny symbol Almeríi przedstawiający człowieka strzelającego do ptaka z łuku. Odnaleziono go w jaskini Cueva de los Letreros w pobliżu miejscowości Vélez Blanco i pochodzi z epoki neolitu. Dziś ma przynosić szczęście i obfitość.

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.