Chicago

ChicagoWprowadzenie

Wprowadzenie

Chicago to wyjątkowe miasto, które pomimo swojego położenia w sercu kontynentu Ameryki Północnej posiada wietrzny nadmorski klimat. Jest to idealne miejsce dla osób, które chcą zakosztować wielkomiejskiego życia amerykańskiej metropolii, odpocząć i pożeglować na jeziorze, a także ubogacić się kulturalnie za sprawą licznych ciekawych muzeów. Zgłębicie tu historię naszej planety w Muzeum Historii Naturalnej, poznacie kosmiczne przestrzenie w Adler Planetarium, czy pozdrowicie morskich olbrzymów w Shedd Aquarium. Ogrom atrakcji pozwoli Wam spokojnie zatrzymać się tu na kilka dni, czego na pewno nie będziecie żałować.

Miasto można podziwiać z różnych perspektyw, na pewno tą najwspanialszą są szklane klatki wieżowca Willis Tower, wiszące nad przestrzenią miasta na wysokości prawie pół kilometra nad ziemią i przyprawiające niejednego śmiałka o drżenie kolan. Majestatyczne oszklone drapacze chmur możemy obserwować płynąc kajakiem po Chicago River, żeglując po jeziorze Michigan lub jadąc rowerem malowniczą 30-kilometrową trasą wzdłuż nadbrzeża.

W Chicago w przeciwieństwie do innych amerykańskich miast nie grozi nam tęsknota za domem, możemy tu często spotkać naszych rodaków, zrobić polskie zakupy, napić się naszego piwka, zjeść schabowego lub iść na polską mszę świętą.

Wietrzne Miasto ma także swoją drugą tajemniczą stronę, możecie tu odnaleźć ślady bytności gangstera Al Capone, zwiedzić miejsca w których straszy duch Ignacego Paderewskiego lub gdzie grasował legendarny Diabeł z Chicago.

Jakie by nie były Wasze zainteresowania i pobudki kuszące Was do podróży, Chicago swoją różnorodnością spełni oczekiwania każdego z Was. A więc udanej przygody! :)

Informacje ogólne

- położenie Chicagostan Illinois, USA.

- położenie nad brzegiem jeziora Michigan.

- trzecie pod względem wielkości i zaludnienia miasto w USA (po Nowym Jorku i Los Angeles).

- powierzchnia – 606,1 km².

- waluta – 1 dolar amerykański – 1$ = 100 centów.

- czas – godzina w Chicago to czas Polski minus 6 godz.

- język – j. angielski, ale często możemy spotkać także j. hiszpański, którym posługuje się mniejszość latynoska.

- ludność – 2 707 120 (miasto), 9 461 105 (cała aglomeracja).

- podział narodowościowy – 31,7% biali, 32,4% Afroamerykanie, 28,9% Latynosi i 5,4% Azjaci.

Meksykanie stanowią aż jedną trzecią mieszkańców miasta i jest to drugie pod względem ilości skupisko tej ludności w Stanach.

Ciekawostką jest fakt, że Chicago jest miastem, gdzie mieszka największa ilość naszych rodaków na świecie (oczywiście poza Polską), są to Amerykanie polskiego pochodzenia, w tym 250 tysięcy osób mówiących na co dzień w języku polskim (Polacy w Chicago to 7% wszystkich mieszkańców).

Geografia i historia

Geografia

Chicago znajduje się na północnym-wschodzie Stanów Zjednoczonych, w stanie Illinois. Jest to trzecie pod względem wielkości miasto w USA, zamieszkałe przez niecałe 3 mln osób. Ogromu dodają mu przedmieścia, utworzone przez sąsiadujące miasta takie jak: Cicero, Joliet, Addison, Evanston i inne, które zlewają się z Chicago i tworzą z nim wielką metropolię.

Miasto jest podzielone na 50 dzielnic, podział jest mocno związany z zamieszkującymi poszczególne tereny obywatelami, tj. jest 17 dzielnic, w których dominują Afroamerykanie, 13 latynoskich i 20, gdzie przeważa ludność biała.

Miasto jest położone nad brzegiem wielkiego jeziora Michigan, które zapewnia mu prawie nadmorski wietrzny klimat. Przydomek Chicago to właśnie „Wietrzne Miasto”. Chicago jest położone na równinnym terenie, uformowanym w trakcie okresu zlodowaceń. Po ustąpieniu lodowca długo na tym obszarze stacjonowało jezioro, wysepką na nim było najwyższe wzniesienie w obrębie miasta Blue Island (205 m) oraz wzniesienie Stony Island. Pierwotna zabudowa miasta rozpoczęła się w roku 1830, na bagnistych terenach i jeziornych wydmach. Ślady po jeziornej przeszłości możemy podziwiać np. w Parku Dunes National Lakeshore, najwyższe występujące tu wydmy mają ok. 60 m wysokości. Śladem dużo wcześniejszej historii jest kamieniołom wapienia (Thornton Quarry) położony w południowej części miasta, który był kiedyś rafą koralowa, podczas gdy teren ten był ciepłym morzem śródlądowym.

Przez miasto przepływa też kilka cieków wodnych, największe to Chicago River, podzielona na część północną – North Branch Chicago River i część południową – South Branch Chicago River oraz rzeka Des Plaines. Wzdłuż rzek położonych na obrzeżach miasta Fox River, Des Plaines River i Kankakee River możemy podziwiać ciekawe formy terenu, wąwozy i klify.

Chicago stanowi bardzo ważny węzeł komunikacyjny. Znajduje się tu drugi port lotniczy świata – O'Hare, największy węzeł kolejowy w kraju i ważny zespół portowy Wielkich Jezior.

Historia

Tereny obecnego Chicago przed osiedleniem się ludności europejskiej, do drugiej połowy XVIII wieku zamieszkiwali Indianie ze szczepu Illinois. To od nich wziął nazwę cały stan Illinois, którego stolicą jest miasto Chicago. W roku 1795 podpisano traktat z Indianami, na mocy którego przekazali oni miasto kolonizatorom. Pierwszą bazą nowych przybyszów był wybudowany w roku 1803 Fort Dearborn (na jego miejscu mieści się obecnie ulica Dearborn Street, gdzie możemy podziwiać najstarsze budynki w mieście).

Stan Illinois, a wraz z nim miasto Chicago, dołączył do Unii Stanów Zjednoczonych w 1818 roku. W 1837 roku Chicago otrzymało prawa miejskie. W kolejnych latach nastąpił jego dynamiczny rozwój, w 1848 otwarto kanał łączący Jezioro Michigan z rzeką Missisipi, a w 1853 pierwszą linię kolejową. Z czasem miasto stało się jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych i transportowych w Stanach Zjednoczonych.

Obecny kształt Chicago został zaprojektowany po roku 1871, kiedy to duża część miasta została zniszczona w katastrofalnym pożarze, który strawił jedną trzecią ówczesnej zabudowy (legenda głosi, że pożar wywołała krowa Pani O’Connor, która swoim rogiem trąciła lampę naftową:)). Zorganizowano wtedy architekturę na nowo, powstały symetryczne ulice, w kształcie szachownicy, nowoczesne budynki z kamienia i cegły, w stylu jaki nazwano „chicagowskim”. Zastosowane nowatorskie rozwiązania, wysokie strzeliste budowle z dużymi oknami, przyjmowały się później stopniowo w kolejnych miastach USA. Jeden z wybudowanych wtedy, w latach 1890–1894, drapaczy chmur Reliance Building, można podziwiać do dzisiaj.

Miasto rozwijało się niesamowicie szybko, powstawały nowe gałęzie przemysłu, a w poszukiwaniu pracy osiedlali się imigranci z wielu mniej zurbanizowanych stanów południowych. W 1919 roku poprawki do konstytucji wprowadziły prohibicję alkoholową, co spowodowało pojawienie się „Ery Gangsterów” trudniących się nielegalnym rozprowadzaniem trunków. Jednym z nich był słynny Al Capone.

W 1924 roku powstała w Chicago, jako w pierwszym amerykańskim mieście organizacja troszcząca się o prawa mniejszości homoseksualnej.

W 1942 roku na University of Chicago powstała pierwsza na świecie bomba atomowa, użyta później przez Stany Zjednoczone w czasie II wojny światowej w 1945 roku.

Lata 80. to czas dużych projektów budowlanych, powstaje wtedy Sears Tower (obecnie znany jako Willis Tower), który w momencie powstania, w 1974 roku, stał się najwyższym budynkiem na świecie.

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-11-22 18:08:16
Dorota Belina
Redaktor
adres:
Warszawa / Polska

Kochająca świat z całym jego dobrodziejstwem, szukająca w podróżach nowym smaków i ludzi. Sercem oddana hiszpańskiej Andaluzji, gdzie spędziła piękny rok. Od niedawna odkrywa nowe miejsca z innej perspektywy, podróżując z małym brzdącem. Zawodowo rozmiłowana w pisaniu - o wszystkim i o niczym.