Chicago

ChicagoInne

Ceny

Transport:

- Bilet na pojedynczy przejazd autobusem lub metrem to koszt 2,25 dol., dla osoby dorosłej i 1,1 dol. dla dzieci, studentów do 20 roku życia, niepełnosprawnych i emerytów.

- Bilet na przejazd widokowy po mieście z Chicago Trolley Company – 33 dol.

Noclegi:

- Hotel – od 100 dol. za noc do kilkuset dolarów.

- Motel – około 50–100 dol.za pokój (na obrzeżach miasta).

- Hostel – ceny w granicach 20–50 dol. za osobę (zwykle zlokalizowane w centrum).

Bilety wstępu:

- Muzeum Historii Naturalnej – 22 dol., dzieci – 15 dol., studenci i emeryci – 19 dol., ekspozycje czasowe i przedstawienia 3D są dodatkowo płatne.

- John G. Shedd Aquarium – Bilet na wszystko kosztuje 39.95 dol., dzieci – 30.95 dol., bilet na ograniczony obszar – 8 dol., dzieci – 6 dol.

- Adler Planetarium – 34.95 dol., dzieci 3–11 – 29.95 dol.

- Art Institute of Chicago – 25 dol., studenci, emeryci i nastolatkowe – 19 dol., dzieci – za darmo.

- Chicago Botanic Garden i Lincoln Park Zoo – bezpłatnie.

Ciekawostki

- Willis Tower (Sears Tower) (108 pięter) to drugi najwyższy budynek w USA. Posiada on własny kod pocztowy.

- W Chicago (centrum i okolice) mieszka ok. 1 mln Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia.

- Siostrzane Miasta to program partnerski miast na całym świecie. Jednym z pierwszych miast, z którym Chicago przystąpiło do programu w roku 1960, była Warszawa.

- W Harold Washington Library, jednej z największych publicznych bibliotek świata, można wypożyczyć także książki po polsku.

- Muzeum Sztuki w Chicago (The Art Institute of Chicago) posiada drugą co do wielkości kolekcje malarstwa (po Luwrze w Paryżu).

- Fontanna Buckingham, znajdująca się w Grant Park, jest jedną z największych fontann na świecie.

- Miasto posiada rekordową liczbę 64 laureatów Nagrody Nobla (University of Chicago).

- Chicago jest znane jako stolica słodyczy, swoje siedziby mają tu takie firmy jak Mars, Wrigley.

- Festiwal Taste of Chicago (zwykle na początku lipca) to największy kulinarny festiwal świata, idealna okazja, aby skosztować regionalnych przysmaków miasta i całych USA. W jednym miejscu wystawia się wtedy kilkaset restauracji.

- Ciekawym świętem w USA jest parada upamiętniająca uchwalenie naszej Konstytucji 3 Maja. Jest to jedna z większych imprez w Chicago.

- Dwa gatunki muzyki, które powstały w Chicago to jazz (w 1914 roku) i house zapoczątkowany w klubie o nazwie The Warehouse Club.

- Dzielnica Boystown stała się w 1997 roku pierwszą oficjalną społecznością gejowską w kraju.

- Chicago River z okazji obchodów Dnia Świętego Patryka jest corocznie barwiona na zielono, a używany do tego proszek ma kolor pomarańczowy.

- Rudolf, czerwononosy renifer powstał w Chicago, jako bohater opowieści napisanej przez mieszkańca tego miasta.

- W mieście znajduje się 46 miejskich ruchomych mostów.

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-11-22 18:08:16
Dorota Belina
Redaktor
adres:
Warszawa / Polska

Kochająca świat z całym jego dobrodziejstwem, szukająca w podróżach nowym smaków i ludzi. Sercem oddana hiszpańskiej Andaluzji, gdzie spędziła piękny rok. Od niedawna odkrywa nowe miejsca z innej perspektywy, podróżując z małym brzdącem. Zawodowo rozmiłowana w pisaniu - o wszystkim i o niczym.