Włochy

WłochyDojazd

Loty

Ceny biletów lotniczych ulegają ciągłym zmianom, dlatego należy je na bieżąco sprawdzać. Najtańsze przeloty oferują dwie linie lotnicze: Ryanair i Wizz Air. W 2015 roku obie linie proponowały połączenia do 10 włoskich miast. Linie Ryanair oferują przelot z: Krakowa, Gdańska, Wrocławia, Poznania, Warszawy i Modlina.

 

>>>Szukasz wyszukiwarki lotów, która spełni Twoje oczekiwania? SPRAWDŹ TUTAJ!

 

Orientacyjne ceny biletów (w jedną stronę):

Linie Ryanair

 • Lot z Krakowa: Bolonia od 99 zł, Mediolan od 110 zł, Piza od 150 zł
 • Lot z Gdańska: Piza od 110 zł
 • Lot z Poznania: Rzym od 99 zł
 • Lot z Warszawy Modlin: Bolonia od 98 zł, Mediolan od 59 zł, Piza od 85 zł, Rzym od 68 zł
 • Lot z Wrocławia: Bolonia od 74 zł, Mediolan od 75 zł, Rzym od 110 zł

 

Linie Wizz Air

 

Warto zaznaczyć, że loty do poszczególnych miast różnią się cenowo. Najtaniej będzie, jeżeli wybierzemy lot do Mediolanu, Bolonii oraz Pizy. Są promocje, które umożliwiają bardzo tani przelot do Rzymu. Włoskie linie lotnicze Alitalia oferują niekiedy również tanie loty, jednak wylot możliwy jest jedynie z Warszawy i Krakowa. Bezpośrednio możecie polecieć tylko do Rzymu, ale poza tym linie oferują wiele ciekawych połączeń.

 

Linie Alitalia

 

Przybliżony czas lotu do poszczególnych miast:

 • Mediolan → 2 h 5 min
 • Rzym → 2 h 20 min
 • Bolonia → 3 h 25 min
 • Wenecja → 3 h 30 min
 • Piza → 2 h 20 min
 • Neapol → 3 h 50 min

 

Szukanie lotów to nie dla Was? Dajcie nam szansę, a zrobimy to za Was i to za darmo! Przekonajcie się sami jak można łatwo i tanio podróżować. Skontaktujcie się z nami tutaj.

Jeśli chcecie spróbować własnymi siłami znaleźć najlepszą ofertę przelotu, to polecamy naszą wyszukiwarkę tanich lotów! 

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Na co uważać przy wyborze linii lotniczych. Zobacz nasz artykuł!

Pociąg

Dojazd

 • Najlepszym połączeniem do Włoch jest przejazd pociągiem EC (EuroCity) z Warszawy do Wiednia. Następnie możecie się udać do Rzymu lub Wenecji.

Lub

 • Dojazd pociągiem nocnym TLK (Twoje Linie Kolejowe) Chopin do Wiednia. Później możliwa jest przesiadka do pociągu dziennego jadącego w kierunku Wenecji.

 

Powrót

 • Najwygodniejszą drogą powrotną z Włoch do Polski jest podróż przez Wiedeń, gdzie czeka Was przesiadka. Orientacyjna cena biletu w jedną stronę wynosi od 280 zł.

 

Z Warszawy do Rzymu czas podróży wynosi od 19 do 29 godzin w zależności od trasy. Nie ma połączenia bezpośredniego.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Kiedy kupić najtańszy bilet na podróż?

Samochód

Czas: ok. 2 dni z noclegiem.

Podróż samochodem do Włoch jest możliwa poprzez różne połączenia autostrad oraz odpowiednie trasy. Należy wybrać jedną spośród nich, biorąc pod uwagę miejsce, z którego wyruszamy.

 

 • Trasą najczęściej wybieraną jest podróż przez Czechy i Austrię. Jadąc z Warszawy należy kierować się na Katowice. Następnie przekraczając granice Czech mija się takie miejscowości, jak Ołumuniec i Brno. Później przekracza się granice Austrii, gdzie warto zatrzymać się w Viennie. Dalej docieramy już do Włoch. Trasa ta wynosi ok. 1800 km.
 • Możliwa jest również trasa prowadząca przez Niemcy, gdzie warto zatrzymać się w Monachium. Plusem jest również tańsza podróż, ponieważ w Niemczech autostrady są bezpłatne. Jednakże czas trwania podróży będzie wydłużony, ponieważ odległość wynosi ponad 2000 km.
 • Dla osób, które podróżują ze wschodniej Polski, najdogodniejszą trasą będzie ta, która prowadzi przez Słowację, Węgry i Słowenię. Stwarza to możliwość zaoszczędzenia na paliwie i opłatach drogowych w Czechach i Austrii. Warto wiedzieć o tym, że najlepiej jest zatankować samochód do pełna jeszcze w Polsce, ponieważ we wszystkich krajach tranzytowych oraz we Włoszech paliwo może kosztować dużo więcej. Wyjątkiem jest Słowenia, gdzie ceny są porównywalne.
 • W podróży samochodem najwięcej kosztów pochłonie paliwo. Jest ono najdroższe w Austrii, Niemczech i miejscu docelowym, czyli we Włoszech. Ceny paliw podlegają ciągłym zmianom, jednak można przyjąć, że średni koszt za 1 litr wynosi 4,70 zł w Polsce. Biorąc pod uwagę trasę, którą trzeba pokonać, koszt samego paliwa wyniesie ok. 990 zł. Tankując w innych krajach, koszt ten może być większy (1100-1200 zł).
 • Ponte VecchioKolejną opłatą, na którą trzeba się przygotować, są winiety, czyli opłaty drogowe. Po dokonaniu zakupu trzeba pamiętać o tym, żeby winietę przykleić na przednią szybę. W Austrii trzeba zapłacić za winietę ważną przez 10 dni ok. 33 zł. W Słowacji koszt wynosi ok. 23 zł za 7-dniową winietę, natomiast we Włoszech odcinek od Brennero do Trento to cena ok. 37 zł. Należy przyjąć, że średni koszt podróży na osobę wyniesie 300 zł, przyjmując, że w samochodzie jadą 4 osoby. Warto jest ponieść te koszta, ponieważ drogi poboczne w przeciwieństwie do autostrad nie są w dobrym stanie. Trzeba też uważać na innych kierowców, którzy czasami nie trzymają się kurczowo przepisów.

 

Przepisy bezpieczeństwa

Wskazane jest rozłożenie podróży w taki sposób, aby móc ją pokonać bez zmęczenia. Należy robić częste przerwy i zaczynać podróż wcześnie rano tak, aby omijać korki. Podróż w kierunku południowej Europy może łatwiej wzmagać osłabienie koncentracji przez zmianę klimatu, dlatego należy na to uważać.

Nie macie samochodu? A może po prostu nie chcecie jechać swoim? Nie martwcie się. Wejdźcie na tę stronę, a znajdziecie mnóstwo ofert aut do wynajęcia. Wystarczy wybrać odpowiednie dla siebie i w drogę!

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Politykę wjazdową do Włoch.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 12:40:08
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy