Wietnam

WietnamKiedy jechać?

Klimat

 Wietnam znajduje się na terenach klimatu tropikalnego monsunowego. W prostych słowach, pogodę kształtują dwa monsuny. Południowozachodni, występujący od kwietnia do września, oraz północnowschodni zaczynający się w listopadzie i kończący w marcu. Ludzie zwykle kojarzą monsuny z deszczem i rzeczywiście czasem występuje, jednak jest on jednym z wielu objawów działania monsunu. Generalnie na południu jest wtedy bardziej wilgotne powietrze, a temperatura powietrza wyższa, zaś jego północny odpowiednik powoduje niższą temperaturę i mniejszą wilgotność. Najłatwiejszym sposobem na zorientowaniu się jaka pogoda może występować w danym czasie, jest podzielenie kraju na region północny, środkowy i południowy.

Północny Wietnam dzieli rok na zimną (od listopada do kwietnia) i ciepłą porę roku (od kwietnia do października). Grudzień i styczeń są zwykle całkiem mroźne. W tej części kraju możemy także zaobserwować gęste mgły trwające wiele dni. Może to ograniczać widoczność w miejscach, gdzie widoki są piękne, jak np. Sapa czy Zatoka Ha Long. Najsuchszymi miesiącami są lipiec i sierpień, a najwilgotniejszymi grudzień i styczeń.

 

>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

 

Środkowy Wietnam jest swojego rodzaju strefą przejściową na którą wpływa działanie klimatów z północy i południa. Gdy na południu działa monsun i pada tropikalny deszcz, łańcuch górski Truong Son zatrzymuje chmury i dzięki temu na wybrzeżu centralnego Wietnamu pada lekko lub nawet wcale. Ta zaleta działa odwrotnie, kiedy nadchodzi monsun północny - od września do grudnia na wybrzeżu może nieźle popadać. Ten region odczuwa także porę tajfunów na zachodnim Pacyfiku, co może powodować burze i sztormy między sierpniem a listopadem.

Bez osłony gór Truong Son, południowy Wietnam, a zwłaszcza Delta Mekongu, od kwietnia do września otrzymuje sporo deszczu i gorącego wilgotnego powietrza (największe opady przypadają na czerwiec i lipiec). W tym czasie Sajgon bywa mocno zalewany, a wyspa Phu Quoc ma bardzo słabą pogodę i sztormy dookoła.

Pogoda

Ogólnie mówiąc nie ma najlepszej pory, w której w całym kraju jest świetna pogoda, więc możemy wybierać na czym nam bardziej zależy, jednak pogoda w ciągu roku jest tu i tak o niebo lepsza niż w Polsce. Najniższe temperatury na północy spadają do dziesięciu stopni, rzadziej do zera, więc wystarczy zabrać kilka cieplejszych ubrań.

 

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Wietnamie:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 Wiecie już kiedy najlepiej wybrać się do Wietnamu? Kliknijcie tutaj, żeby poznać najlepsze oferty wycieczek od najbardziej popularnych biur podróży!

 

>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Wietnamu?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 21:53:02
Jarek
Redaktor
adres:
Warszawa / Polska

Moją największą pasją jest podróżowanie. Poszukuję miejsc w których można dostrzec autentyczną kulturę i tradycję. Nie lubię siedzieć w jednym miejscu, zawsze wybieram aktywny wypoczynek.