Wielka Brytania

Wielka BrytaniaTransport

Komunikacja publiczna

Chociaż Brytyjczycy starają się unikać komunikacji publicznej jak ognia, polecamy Wam z niej skorzystać, tym bardziej w Londynie. Rozwiązanie to jest komfortowe dla turystów, którzy nie znają miasta. Bez kłopotów możecie się przemieszczać pomiędzy poszczególnymi miastami bądź też wyspami. Do Waszej dyspozycji są autobusy, koleje oraz połączenia lotnicze. Podjęcie decyzji najczęściej dyktowane jest przez ekonomię – sami wiecie najlepiej, ile środków macie w portfelu. bus

Autobusem możecie się przemieszczać we wszystkich miastach i miasteczkach Wielkiej Brytanii. Połączenia są zarówno lokalne, jak i międzymiastowe. Podobnie jak w Polsce, autobusy w mniejszych miejscowościach kursują rzadziej. Chcecie dokładnie sprawdzić, który autobus jak jeździ? Nic prostszego, wystarczy kliknąć tutaj. Ten środek transportu ma oczywiście swoje plusy i minusy. Podróż autobusem jest tańsza od kolei, lecz zdecydowanie wolniejsza. Dla zobrazowania przejazd trasy około 10 kilometrowej z pobliskiej miejscowości na lotnisko Stansted wynosi ok. £3 i będzie trwała około pół godziny. Natomiast tę samą drogę koleją przejedziecie w dziewięć minut za ok. £4.50. Zachęcamy Was także do skorzystania z usług firmy National Express. W ofercie znajdziecie wiele połączeń do różnych zakątków Wielkiej Brytanii oraz lotnisk. Dobra wiadomość jest taka, że za podróż w jedną stronę zapłacicie jedynie £5. Dodatkowe informacje znajdziecie na tej stronie.

Innym środkiem transportu są tramwaje. Niestety, nie są one zbyt popularne. Znajdziecie je tylko w większych miejscowościach, m.in. w Manchesterze, Birmingham, Londynie, Nothingham. Underground-Wielka-Brytania-Breakplan

Możecie także skorzystać z kolei. Macie do wyboru pociągi podmiejskie przystosowane do krótkich tras oraz pociągi pośpieszne wyposażone w wagony sypialniane. Przykładowa cena biletu za przejazd trasą Stansed – centrum Londynu wyniesie ok. £19. Dokładne godziny odjazdów/przyjazdów oraz ceny biletów znajdziecie na tej stronie. Polecamy Wam podróżowanie poza godzinami szczytu (pick off) lub wykupienie biletu w obie strony.

Karta Travelcard to opcja tańsza niż codzienne dokonywanie opłaty za jednorazowe przejazdy. Dzięki niej możecie bez ograniczeń podróżować metrem, autobusami, DLR oraz koleją. Kartę wykupicie na jeden dzień, tydzień, miesiąc lub na rok. Koszt zależy od wybranej przez Was strefy. Zakupicie ją w punktach oznaczonych znaczkiem Oyster. Przykładowo za dzień podróżowania z Travelcard zapłacicie od £5,60 do £18. Młodzieży od 11 do 18 lat przysługuje 50% zniżki, lecz nie mogą oni nabyć karty rocznej. Natomiast dzieci do 11 lat podróżują za darmo (oprócz pociągów National Rail). Zainteresowanych zachęcamy do odwiedzin tej strony.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Wielkiej Brytanii samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Wynajem samochodu w Wielkiej Brytanii nie stanowi problemu – dosłownie do wyboru do koloru. Za Citroen C1 Rhythm (z pełnym bakiem :)) zapłacicie około 162 zł.car

Podróżując samochodem z pewnością nie zaoszczędzicie pieniędzy – godzina parkowania to koszt około £1. Dlatego polecamy Wam korzystanie z tzw. park and ride. Polega ono na tym, że kierowcy pozostawiają swoje pojazdy na specjalnych parkingach, które najczęściej usytuowane są na obrzeżach danego miasta. Następnie przesiadają się do autobusu, który dowozi ich do ścisłego centrum. Tym sposobem zaoszczędzicie pieniądze (takie parkingi są tańsze), czas (stracony na szukaniu wolnego miejsca) oraz przede wszystkim nerwy. Więcej informacji znajdziecie na tej stronie.

Bądźcie niezależni zwiedzając Wielką Brytanię w wypożyczonym aucie, dostosowanym do Waszych potrzeb i wymagań! Żeby takie znaleźć, skorzystajcie z tej multiwyszukiwarki zawierającej setki ofert z najlepszych wypożyczalni!

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Sposobów na podróżowanie jest niezliczona ilość, a czy wiesz kim są backpackerzy? Zobacz nasz artykuł!

Rower

Bez przeszkód możecie także wybrać dwukołowy sposób przemieszczania się po mieście. W ten sposób nie jesteście uzależnieni od rozkładu i sami nadajecie tempo swojej podróży. Rower możecie wypożyczyć w wielu punktach gdzie za całodobowe wypożyczenie zapłacicie £10. Rower-Wielka-Brytania-Breakplan

Podróżowanie tym środkiem transportu z pewnością dostarczy Wam emocji i świeżego powietrza. Z rowerem możecie bezpłatnie wsiadać do metra na tzw. stacjach otwartych – czyli tych nad ziemią lub takich, do których wystarczy przejść kilka stopni. Niestety nie wolno z nimi przemieszczać się do ścisłego centrum Londynu oraz po całym mieście w godzinach 7:30-9:30 i 16:00-19:00.

Koleje państwowe także nie stwarzają przeszkód dla rowerzystów. Niektóre z firm działają na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy lub wymagają wcześniejszej rezerwacji.

Autostop

Autostop nie jest (dziś) popularny w Wielkiej Brytanii. Prawdziwy bum autostopowy wyspa przeżyła w latach 70. XX wieku. My odradzamy Wam ten sposób przemieszczania się ze względu na czyhające niebezpieczeństwa.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg w Wielkiej Brytanii?