Węgry

WęgryWprowadzenie

Wprowadzenie

Znane jako ojczyzna wina. Pachnące papryką i zachwycające pięknymi krajobrazami. Kraj bardzo nam przyjazny i chętnie odwiedzany przez polskich turystów. Wielokulturowy Budapeszt, malowniczy Balaton, czy urokliwy Eger to nie jedyne atrakcje przemawiające za tym, aby odwiedzić ten zakątek Europy. Wyruszając w podróż po Węgrzech, trzeba przygotować się na mieszankę doznań, smaków i kultur. Każdy, kto choć raz odwiedzi ten kraj, będzie chciał tu wracać

Marzą Wam się wakacje na Węgrzech? Napiszcie do nas wiadomość na Facebooku lub wypełnijcie formularz kontaktowy, a pomożemy Wam je zaplanować. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj. 

flaga wegry 1200x500

Informacje ogólne

Stolica: Budapeszt

Powierzchnia kraju: 93 030 km²

Populacja kraju: 9 944 000 mieszkańców

Walutą obowiązującą jest forint (HUF)

Narodowy język: węgierski

Religia dominująca: katolicyzm

Numer kierunkowy: +36

Członek Unii Europejskiej od 1 maja 2004r. dunaj1 wgry 1400x600

 

>>>SPRAWDŹ: Przygotujemy dla Ciebie miniprzewodnik z najważniejszymi informacjami o Węgrach!

Geografia i historia

Geografia

Węgry leżą w Europie Środkowej. Na północy sąsiadują ze Słowacją, na północnym wschodzie z Ukrainą, na wschodzie z Rumunią, od południa z Chorwacją i Serbią, a od zachodu z Austrią i Słowenią. Państwo to zajmuje większą część Niziny Węgierskiej, zwanej Kotliną Panońską. Jest to żyzny region aluwniany poprzecinany rzekami wypływającymi z Karpat. Po węgiersku te rozległe tereny nazywane są pusztą, czyli "ziemią bezludną". W rozrzuconych po puszcie zagrodach mieszkają rolnicy i pasterze, wśród których można spotkać charakterystycznych madziarskich jeźdźców, potomków wędrownych ludów, zajmujących się wypasem koni.

mapa wegry 900x450

Najwyższe góry wznoszą się w regionie karpackim, wzdłuż granicy ze Słowacją. W północno wschodniej części Węgier znajduje się pasmo górskie Matra z najwyższym szczytem Kékes mierzącym 1014 m n.p.m. Inne węgierskie pasma gór na północy kraju to Góry Zadunajskiego i Mecsek. Przez Węgry przepływają dwie główne rzeki: Cisa i Dunaj, który przecina kraj niemal na pół.  Kraj nie ma linii brzegowej, jednak jezioro Balaton nazywane jest „węgierskim morzem”. Znajduje się w zachodniej części kraju, a jego powierzchnia wynosi 592 km². Największymi miastami na Węgrzech są: Budapeszt, Debreczyn, Szeged, Miszkolc, Pecs, Kecskemet oraz Szekesfehervar.szeged wgry 1400x600

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Zorganizujemy Twój wyjazd do Węgier za grosze! Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.

 

Historia

W IX w. Węgry kolonizowali Nomadowie. Następnie region państwa był zajmowany kolejno przez: Celtów, Rzymian, Słowian, Awarów, jednak ostateczne na ziemiach osadzili się Węgrzy, przybywający z południowej Rosji. Utworzyli oni wówczas jednolite królestwo – Árpád. Pod koniec XIII w. kraj został brutalnie zdewastowany przez Mongołów, a z czasem najgroźniejszymi najeźdźcami stali się Turcy. W XV w dzięki Maciejowi Korwinowi udało się pokonać armię turecką, jednak w XVI wieku Turcja zdołała zająć ziemie węgierskie. W 1718 r. kraj odzyskał niepodległość. Pierwszy sojusz z Austrią, przyczynił się do włączenia państwa do Imperium Habsburgów. Trwało to do 1918 r. W czasie II wojny światowej Węgry stały po stronie hitlerowskich Niemiec. Sojusz trwał do 1944 r., kiedy to wojska niemieckie zajęły Węgry.

parlament budapeszt wegry 1200x600

W 1956 r. wybuchła rewolucja węgierska. Węgry pragnęły wydostać się spod dominacji sowieckiej, jednak opór został krwawo stłumiony przez armię Związku Radzieckiego. Wielu ludzi poniosło śmierć w walkach. Po tych wydarzeniach stosunki polsko-węgierskie jeszcze bardziej się zacieśniły. Polacy zorganizowali specjalne zbiórki dla ludności węgierskiej, masowo zbierana była krew dla rannych. Z tego powodu mawia się, że w żyłach wielu Węgrów płynie polska krew.zamek festetics keszthely wgry 1400x600

 Pierwsze wolne wybory odbyły się wiosną 1990 roku, doprowadziły do władzy partię centroprawicową – Węgierskie Forum Demokratyczne. Rygorystyczne reformy wywołały niechęć Węgrów. Wkrótce władzę objęła komunistyczna partia węgierskich socjalistów.parlament wgry 1400x600

W 2004 r. Węgry wstąpiły do Unii Europejskiej. Od wyborów w 2010 r. państwo podlega rządom Węgierskiej Unii Obywatelskiej.

Kraj o tak bogatej i ciekawej historii zdecydowanie zarto zobaczyć na własne oczy. Jeśli szukacie wczasów w Czarnogórze, skorzystajcie z wyszukiwarki, dostępnej na naszej stronie. Dzięki niej możecie porównać oferty wielu popularnych biur podróży i wybrać idealną dla siebie.

sumeg zamek wegry 1200x500

 

>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!

Kultura i zwyczaje

Węgrzy znani są z gościnności. Każdy, kto zostanie zaproszony do węgierskiego domu, powinien przynieść drobny upominek, najlepiej kwiatki lub czekoladki. Na powitanie, zarówno mężczyźni jak i kobiety, podają sobie rękę. Bliscy przyjaciele całują się nawzajem lekko w oba policzki, począwszy od lewego.

Węgrzy zawsze są gotowi do pomocy. Jedyną barierą do przekazania wskazówek może być język. Większość Węgrów włada tylko językiem ojczystym, sporadycznie może porozumieć się po angielsku i niemiecku.telefon wgry 1400x600

Węgrzy są dość otwarci w relacjach ze znajomymi. Często opowiadają o swoim życiu prywatnym, oczekując tego również od drugiej strony. Nie czują skrępowania, kiedy ktoś zapyta o ich sprawy intymne.

Uwielbiają muzykę. W wielu restauracjach w trakcie kolacji przygrywają zespoły cygańskie. Narodowym tańcem jest czardasz, który powstał w XVIII wieku. Tancerze ubrani w haftowane stroje obracają się w rytm energetycznej muzyki.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje w Węgrach?