USA

USATransport

Komunikacja publiczna

Autobus

Najpopularniejszym rodzajem komunikacji publicznej po wielu miastach jest autobus, koszt pojedynczego biletu wynosi ok. $1,5. W niektórych miejscach możemy też spotkać tramwaje. Poszczególne miasta różnią się w tej kwestii, w Chicago np. jest bardzo dużo linii autobusowych i można nimi swobodnie dojechać wszędzie, a np. w Houston jest z tym bardzo kiepsko, bez samochodu jest się właściwie niewolnikiem własnego domu. Autobusy jeżdżą tak rzadko i jest ich tak niewiele, że absolutnie nie można na nich oprzeć swojej egzystencji. W takich miejscach często korzystanie z autobusów bywa także niebezpieczne, gdyż używają go głównie biedni imigranci.

Wiele amerykańskich miast jest zbudowanych na wzór siatki z prostopadłych i równoległych ulic, które często zamiast nazw mają kolejne numery, a autobusy jeżdżą jedną ulicą od początku do końca. Ułatwia to orientację w terenie.

Ulica Nowego Jorku

Turystom polecamy nabyć specjalny bilet ważny 7 dni, 7 Day Visitor Passport, który kosztuje ok. 19$. Bilety można zakupić w sklepach wielobranżowych ale także w hotelach, biurach podróży i centrach informacyjnych. 

Najpopularniejsze autobusy dalekobieżne to te firmy Greyhound (logo to srebrny pies chart), kursują one pomiędzy wszystkimi ważnymi miastami i ośrodkami turystycznymi Stanów Zjednoczonych. Konkurencyjną firmą jest Megabus. Warto kupować bilety dużo wcześniej przez Internet na stronie: https://www.greyhound.com/ . Ten sam kurs zakupiony na 14 dni przed planowaną podróżą może nas kosztować nawet dwa razy taniej. Przykładowo kurs Nowy Jork-Chicago zakupiony przez Internet to koszt $52-76, a kupiony na miejscu na dworcu to $113. Dystanse w USA są ogromne, podany przejazd zajmie nam 17-22 godz., konieczna będzie też przesiadka (samochodem możemy przejechać w 13 godz.).

Planując dłuższe podróże warto wykupić Greyhound AmericaPass, ważny na 4, 7, 15 lub 30 dni, bądź Greyhound DiscoveryPass. 

Autobusy są czyste, ale korzystają z nich często biedniejsi ludzie, podejrzane typki, imigranci itd., dlatego lepiej nie wybierać się a taką podróż samemu, bo do planowanej listy przygód mogą dołączyć też te nieplanowane. Radzimy, by na dworcach, jak i podczas podróży nie obnosić się z drogim sprzętem elektronicznym i pilnować dobrze bagażu.

 

Pociąg

Opcja przejazdu koleją jest dosyć droga, ale za to bardziej komfortowa i bezpieczna niż przejazdy autobusem. Korzystają z niej głównie starsi majętni ludzie, którzy nie mogą już prowadzić samochodu. Nie wszędzie też możemy dotrzeć pociągiem. Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie przewoźnika Amtrak: https://www.amtrak.com/home.

Dworzec Grand Central

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po USA samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Samochód to podstawowy środek komunikacji po USA, każdy obywatel posiada samochód, często dostaje się go już na 16 urodziny. Gabaryty pojazdów są znacznie większe niż tych spotykanych w Polsce, po ulicach jeżdżą głównie ogromne terenowe wozy.

Najwygodniej podróżować wynajętym autem, ale nie jest to tania przyjemność, szczególnie trzeba uważać na dodatkowe ubezpieczenia doliczane do pierwotnego kosztu wynajmu. Dla załatwienia koniecznych dokumentów trzeba mieć prawo jazdy i kartę kredytową zarejestrowaną na dane kierowcy, z odpowiednią sumą na koncie dla poręczenia. Konieczne jest także posiadanie tłumaczenia prawa jazdy na język angielski.

San-Francisco-USA-breakplan

Mandaty są kosztowne, a przepisy ruchu drogowego drobiazgowo respektowane. Szczególnie surowo traktowane jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, za co można trafić do więzienia. Na drogach panuje kultura jazdy, jest bezpiecznie, kierowcy traktują się nawzajem życzliwie.

USA ma rozbudowany system szybkich i nowoczesnych autostrad, więc pomimo dużych odległości pomiędzy miastami, można je pokonać dosyć sprawnie. Samochód przyda się osobom planującym aktywne wakacje, zwiedzanie wielu miejsc i podróże w większej grupie znajomych lub rodziny.

Jeśli ktoś ceni sobie bardzo wygodę podróży i nie lubi być uzależniony od komunikacji miejskiej - polecamy wypożyczalnię aut. Znajdziecie tu z pewnością pojazd odpowiedni i dopasowany do siebie, co sprawi, że podróż stanie się przyjemniejsza. Dodatkowo są to oferty z kilku najlepszych stron, dzięki czemu szukanie jest łatwiejsze!

 

>>>SPRAWDŹ: Spontaniczna podróż z plecakiem czy all-inclusive? Nasz Osobisty Doradca podróży dostosuje wyjazd do Twoich potrzeb!

Rower

Rower jest dobrą opcją na poruszanie się po wielu miastach. Natomiast międzymiastowe dystanse są często zbyt odległe, aby był to komfortowy środek transportu (dużo lepiej nadaje się do tego motor). Szczególnie popularne jest zwiedzanie rowerem przepięknych i rozległych parków narodowych, mekką dla rowerzystów jest np. Park Narodowy Canyonlands, położony na Wyżynie Kolorado w stanie Utah.

Rower

Niektóre większe miasta USA posiadają sieć bezpłatnych rowerów miejskich podobną do warszawskiego Veturilo, zwaną B-Cycle. Są to bezosobowe wypożyczalnie zlokalizowane w wielu punktach miasta, zasilane energią słoneczną, w których można wypożyczyć i oddać rower.

Działają one między innymi w miastach:
• Boulder (Colorado),
• Denver, (Colorado),
• Broward County, (Floryda),
• Chicago, (Illinois),
• Des Moines, (Iowa,
• Honolulu, (Hawaje),
• Louisville, (Kentucky),
• Madison, (Wisconsin),
• Omaha, (Nebraska),
• San Antonio, (Texas),
• Spartanburg, (Południowa Carolina).

Autostop

Nie jest zbytnio popularny. W USA każdy ma samochód, więc osoby go nie posiadające są z góry podejrzane, np. o konflikt z prawem lub niecne zamiary. Na dużych międzystanowych autostradach autostop jest zabroniony. Możemy go natomiast spróbować podczas przebywania małych dystansów, na wiejskich terenach na małych dróżkach. Farmerzy są zwykle przyjaźnie nastawieni do wędrowców.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg w USA?


 

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-09-20 10:58:17
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy