USA

USAPolityka wjazdowa

Przepisy wjazdowe

Przy wjeździe należy zgłosić jeżeli przewozimy sumy pieniędzy większe niż 10 tysięcy dolarów. Można wwieźć nie więcej niż 1 litr alkoholu, 200 papierosów (jeden blok), 2 kg tytoniu do palenia i 50 cygar (zabronione jest jednak przewożenie cygar kubańskich).

Przewoz papierosow

Produkty zabronione: świeże i konserwowane mięso i ryby, jaja, warzywa i owoce, domowe konserwy, absynt, narkotyki i podejrzane alternatywne lekarstwa. Trzeba też uważać czy pamiątki, które zakupiliśmy na wakacjach nie są zrobione z gatunków zwierząt objętych ochroną, nie wolno wwozić i wywozić kości słoniowej, skóry krokodyla, muszli żółwia szylkretowego, bębnów ze skóry zwierząt z Haiti.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Wizy dla amerykanów.

Wiza

Planując podróż do USA wcześniej zanim zakupimy bilet musimy pomyśleć o nabyciu wizy. Nie jest to zupełnie oczywiste, że ją otrzymamy, więc radzę wstrzymać się z szybkim zakupem okazyjnych biletów.

Baga

Koszt wizy to $160 - 640zł (wizy turystyczne, służbowe, studenckie i dla uczestników programu wymiany). Jest to opłata bezzwrotna pobierana przed rozpatrzeniem wniosku i niezwracana w przypadku, gdy decyzja jest odmowna. Są to wizy nieimigracyjne, tak więc nie pozwalają na osiedlanie się na terytorium Stanów, a jedynie na wizytę na określony czas.

Po dokonaniu opłaty składamy odpowiedni wniosek, wypełniony online formularz DS-160. Zaleca się złożenie wniosku przynajmniej na trzy miesiące przed planowaną datą podróży!!! Należy załączyć do niego fotografię, wykonaną według specjalnych zasad, nie może to być zwykłe zdjęcie do dowodu. Największa różnica polega na tym, że twarz musi być zwrócona dokładnie na wprost aparatu, bez żadnych kolczyków i ozdób. Czas rozpatrywania wniosku to zwykle 3 dni robocze. Potem możemy umówić się na rozmowę. Czas na oczekiwania na rozmowę to ok. 8 dni roboczych, ale może być też dłuższy. Na rozmowie są pobierane odciski palców.

Dla odbycia podróży do USA obowiązkowo musimy posiadać paszport.

Wiza i paszport

Lokalizacje, w których możemy ubiegać się o wizę:

Ambasada USA w Warszawie

Sekcja Konsularna

Ul. Piękna 12

Warszawa 00-540

Telefon: +48-22/504-2000

Fax: +48-22/504-2088

Strona internetowa: https://pl.usembassy.gov/pl/wizy  

Konsulat Generalny USA w Krakowie

Ul. Stolarska 9

31-043 Kraków

Telefon: +48/12 424-5100

Fax: +48/12 424-5103

Strona internetowa: https://pl.usembassy.gov/konsulat-usa-w-krakowie/wizy/

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Miejsca i atrakcje w USA.


 

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-09-20 10:58:17
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy