Ukraina

UkrainaKiedy jechać?

Klimat

Według systematyki geograficznej na Ukrainie panuje klimat umiarkowany kontynentalny. Wyjątek stanowi Półwysep Krymski, który leży w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Oznacza to, że pogoda nie różni się znacząco od tej panującej w Polsce. Zimą (od grudnia do lutego) temperatura może spadać do minus dwudziesty stopni w ciągu dnia, a latem (od czerwca do sierpnia) oscylować około trzydziestu stopni na plusie. Zimy są zazwyczaj śnieżne, a lata upalne. Wyjątek stanowi Krym, gdzie jest cieplej. Zimy tam są bardzo łagodne (praktycznie bez śniegu), a lata gorące.

 

>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

Kiedy pojechać?

Ze względu na bliskość i przystosowanie klimatyczne, na Ukrainę można jechać cały rok. Niektóre atrakcje mogą być zimą zamknięte, ale dotyczy to zaledwie niewielkiego procenta ogólnej liczby miejsc.

Jeżeli chcecie zwiedzać miasta i poznawać ich sekrety najlepszym okresem jest późna wiosna lub wczesna jesień. Gwarantuje to ominięcie okresu urlopów (zdarza się, że atrakcje mogą być zamknięte w sezonie) i mniejszą liczbę turystów. Także zwiedzanie obiektów na świeżym powietrzu jest wtedy przyjemne – unikacie letnich upałów.

Dzikie Bieszczady dostępne są od wiosny do jesieni. Może być tam trochę chłodniej niż w reszcie kraju. W lato, kiedy najlepiej ruszyć w górską wędrówkę, możecie spotkać Ukraińców na szlaku. Jest to coraz bardziej popularna forma spędzania wolnego czasu.

Południowe plaże nad Morzem Czarnym zapraszają podczas całego okresu wakacyjnego – od późnej wiosny, do wczesnej jesieni. Należy pamiętać o tłumach Ukraińców w tym okresie. Czarne Morze i niektóre miejsca (np. Odessa) są „kultowymi” miejscami odpoczynku.

Planując wyjazd na Ukrainę warto zwrócić uwagę nie tylko na pogodę, ale i układ świąt. W trakcie polskich długich weekendów zachodnie miasta Ukrainy, a zwłaszcza Lwów, przeżywają oblężenie turystami z Polski. Nasi rodacy często wybierają ten kierunek.

Druga ważną sprawą jest kalendarz świąt ukraińskich. Wielkanoc i Boże Narodzenie jest obchodzone według kalendarza Juliańskiego (prawosławnego). Może się zdarzyć tak, że weekend majowy wypadnie w trakcie Wielkanocy na Ukrainie i wiele miejsc będzie zamkniętych.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody na Ukrainie:

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 

>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Ukrainy?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-08 10:24:51
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy