Ukraina

UkrainaDojazd

Loty

Do głównych portów lotniczych kraju należą te umiejscowione w Kijowie, Lwowie i Odessie. Do nich też najczęściej latają przewoźnicy z Polski. Z Warszawy można znaleźć bezpośredni lot do każdego z podanych miast. Ceny wahają się od 400 do 1000 zł za bezpośredni rejs. Istnieją też inne połączenia (np. Katowice – Kijów z WizzArem), ale ze względu na zmiany grafiku i alternatywne środki transportu są rzadziej wykorzystywane.

Warto nadmienić, że w Kijowie są dwa lotniska: podmiejski Boryspol (skomunikowany z centrum miasta autobusem SkyBus) i Kijów-Żuliany (znajduje się w mieście i nie ma dedykowanej komunikacji, tylko regularne marszrutki). WizzAir z Katowic lata na Kijów-Żuliany.

 

>>>Szukasz wyszukiwarki lotów, która spełni Twoje oczekiwania? SPRAWDŹ TUTAJ!

Pociąg

Na Ukrainę kursują dwa bezpośrednie międzynarodowe pociągi. Pierwszy to Lwów Express, który rusza codziennie z Wrocławia o 18.38 (stan na 01. 10. 2016) i jest we Lwowie o 6.03 dnia następnego. Po drodze przejeżdża przez Kraków, Rzeszów i Przemyśl (miejsce polskiej kontroli granicznej). Drugi to Kiev Express i rusza z Warszawy Zachodniej o 19.40, a na miejscu jest o 12.58 dnia następnego. Mijanymi po drodze miastami są m.in. Dęblin, Lublin, Chełm, Łuck i Równe (dwa ostatnie znajdują się na Ukrainie).

Oba pociągi posiadają kuszetki i są one obowiązkowe do wykupienia. Cena za bilet jest podobna jak w przypadku tańszych lotów i może dochodzić, nawet do 400 zł za bilet normalny. Planując podróż pociągiem pamiętajcie o postoju techniczny na granicy w celu zmiany rozstawu kół (w krajach byłego ZSRR kolej ma szersze tory niż w Europie) oraz kontrole na granicy (paszportowa i celna). Nie należy pozwalać niczego robić postronnym w naszym przedziale! Wielu z nich to przemytnicy ukrywający dobra przed kontrolą celną w różnych miejscach.

Na Ukrainie panuje zwyczaj dużo wcześniejszego kupowania biletów na pociąg. Optymalny czas na zakup biletu to mniej więcej dwa tygodnie przed planowaną datą podróży. Jeżeli jest to okres urlopowy (np. weekend majowy) warto rozejrzeć się za biletami nawet trochę wcześniej.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Kiedy kupić najtańszy bilet na podróż?

 

AUTOBUS

 

Sieć połączeń autobusowych na Ukrainę jest bardzo dobrze rozwinięta i można dostać się w wiele miejsc w przystępnej cenie. Bilety z Warszawy do Odessy i innych miast na wschodzie Ukrainy kosztują ok. 200 zł w jedną stronę (do Lwowa – 100 zł). Z Krakowa zaś do Lwowa można dojechać nawet za 50 zł! Oprócz wymienionych miast, połączenia bezpośrednie są m.in. z Poznania, Gdańska i Wrocławia. Cena zależy mocno od odległości.

Czas podróży autobusem jest zależny nie tylko od miasta wyjazdu, ale również od sytuacji na granicy. Korki najczęściej są przy przekraczaniu granicy z Ukrainy do Polski, ale zdarzają się i w drugą stronę. Zazwyczaj autobusy przyjeżdżające z Ukrainy mają do 2 godzin opóźnienia w stosunku do planu.

Bilety na połączenia autokarowe cieszą się dużą popularnością wśród Ukraińców zamieszkujących Polskę. Może zdarzyć się, że już nawet tydzień wcześniej wszystkie będą wyprzedane!

 

>>>SPRAWDŹ: Wciąż nie wiesz jak zabrać się za zaplanowanie swojej podróży? Kliknij tutaj, aby otrzymać naszą pomoc!

Samochód

Jadąc na Ukrainę macie do wyboru dwie trasy. Z południowej Polski w kierunku Lwowa prowadzi autostrada A4 (Wrocław – Katowice – Kraków – Rzeszów). Przejście graniczne na tej trasie znajduje się w miejscowościach Korczowa (polska strona) i Krakowiec (ukraińska strona). Osoby chcące zahaczyć o Przemyśl powinny skręcić w Radymnie na południe na drogę nr 77. Najbliższe przejście od Przemyśla znajduje się w Medyce (polska strona, po ukraińskiej Szeginie).

Jadąc z zachodu lub północy należy kierować się na Warszawę, a dalej na Lublin drogą nr 17. Tuż za Lublinem, w miejscowości Piaski, znajduje się rozjazd na Zamość (droga nr 17) i Chełm (droga E373). Jadąc na Zamość i dalej dotrzecie do Hrebenne-Rawa Ruska i dalej trasa prowadzi do Lwowa. Za Chełmem znajduje się przejście Dorohusk-Yahodyn. Ta droga prowadzi na Kijów przez Kowel.

Podróż samochodem na Ukrainę wiąże się z drobnymi trudnościami, całe szczęście naprawdę małymi. Po pierwsze, tabliczki znamionowe. Jeżeli są one zastępcze (montowane np. przez stacje diagnostyczną za zgodą urzędu), powinno posiadać się stosowne zaświadczenia przetłumaczone na język ukraiński. Jeżeli nie jesteście właścicielem samochodu, potrzebna będzie umowa użyczenia pojazdu sporządzona przez polskiego notariusza i przetłumaczona na język ukraiński. Warto też wyrobić sobie w urzędzie międzynarodowe prawo jazdy. Jest to papierowa książeczka ważna przez trzy lata i potwierdzająca prawo do prowadzenia pojazdu w praktycznie wszystkich krajach na świecie.

Jakość dróg na Ukrainie jest gorsza niż w Polsce. Również oznakowanie pozostawia wiele do życzenia. Jadąc na obcych, zagranicznych numerach, możecie też spodziewać się wzmożonych kontroli ze strony policji i prób wypisania mandatów za byle co. Wielu z nich daje w ten sposób do zrozumienia, że powinniście zapłacić łapówkę.

Ogólnie odradza się podróż samochodem na Ukrainę jeżeli jest inna możliwość. W razie potrzeby zasięgnięcia większej liczby informacji warto zajrzeć na serwis „Polak za granicą” udostępniony przez polski MSZ.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Sposobów na podróżowanie jest niezliczona ilość, a czy wiesz kim są backpackerzy? Zobacz nasz artykuł!

 

AUTOSTOP I INNE ALTERNATYWY

 

Nasz sąsiad jest popularny wśród studentów medycyny z Polski. Tradycyjnie korzystają oni z najtańszych możliwych opcji, a taką jest transport łączony. Najpopularniejsza trasa wiedzie do Przemyśla skąd kursują busiki do Medyki (2,5 zł). Po pieszym przejściu granicy łapią oni busa do Lwowa (ok. 10 zł). Dla chcących przeżyć przygodę jest to świetna trasa!

Autostop jest rzadko wybieranym środkiem transportu, zwłaszcza w okolicy granicy, gdzie roi się od przemytników. Wewnątrz państwa również mało kto z niego korzysta. Transport publiczny (pociągi i autobusy) jest na w miarę porządnym poziomie i niewiele kosztuje. Biorąc pod uwagę to, jak i względy bezpieczeństwa, staje się jasne dlaczego autostop nie jest popularny. Sprawa ma się lepiej z BlaBlaCarem, oferującym konkurencyjnie cenowo usługi.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Politykę wjazdową do Ukrainy.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-08 10:24:51
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy