Turcja

TurcjaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Służba zdrowia w Turcji jest w przeważającym stopniu prywatna. Zwykła wizyta u lekarza potrafi kosztować krocie. Ze względu na wysokie koszty leczenia w Turcji, niezbędne jest wykupienie w Polsce ubezpieczenia zdrowotnego. Ważne, aby obejmowało ono wszelkie koszty leczenia, koszty transportu medycznego oraz NNW (przynajmniej 50000 EUR, natomiast w przypadku osób w grupie podwyższonego ryzyka, np. wiek lub dane schorzenie, 100000 EUR). Aby uniknąć problemów z płatnościami, należy posiadać odpowiednie ubezpieczenie lub możliwość płacenia kartą kredytową.

Musicie uważać, ponieważ szpitale w mniejszych miejscowościach niekoniecznie mają podpisane umowy z ubezpieczycielami. Należy więc tam liczyć z koniecznością dokonania płatności gotówką. Wtedy weźcie fakturę za daną usługę i musicie wystąpić o zwrot kosztów leczenia do ubezpieczyciela.

 

>>>SPRAWDŹ: Szukasz odpowiedniego ubezpieczenia? Pomożemy Ci je dobrać, znajdując najlepsze oferty!

Szczepienia

Jadąc do Turcji nie macie obowiązku szczepić się przeciwko konkretnym chorobom. Należy natomiast uważać na nieprzegotowaną wodę, której pić nie wolno. Nie ma tu jednak dużego ryzyka wystąpienia problemów żołądkowych, jak chociażby w Egipcie z uwagi na inną florę bakteryjną, jednak nie jedzcie nieumytych warzyw i owoców i przestrzegajcie podstawowych zasad higieny. Jednak w razie jakichkolwiek dolegliwości, polecamy wypicie tureckiego słonego jogurtu, ayranu, na poprawę trawienia. 

Higiena

Turcja pod względem higieny warunków życia nie różni się bardzo od europejskiego kraju. Jednak wody z kranu czy miejscowych studzienek pić nie powinniście. Niezbędne jest jej uprzednie przegotowanie. Oczywiście każdą wodę butelkowaną, kupioną w miejscowym sklepie możecie pić. Inna różnica, związana z wodą, polega na tym, że wodę w Turcji się oszczędza. Z tego powodu w toalecie znajduje się kosz, do którego należy wrzucić zużyty papier toaletowy. Pomaga to zmniejszyć zużycie wody.

Z czystością ulic miast tureckich jest różnie, podobnie zresztą, jak w Polsce. Zależy w jakim zakątku kraju się znajdziemy, możemy natknąć się na lśniące ulice (głównie w rejonach turystycznych), jak i zaśmiecone i zaniedbane. Pokoje hotelowe zawsze są schludne, starannie posprzątane, więc nie musimy obawiać się skaczących po łóżku karaluchów.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Praca i studia w Turcji.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-21 22:33:22
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy