Turcja

TurcjaTransport

Komunikacja publiczna

Jak poruszać się po Turcji? Na pewno bez najmniejszych problemów, bowiem komunikacja publiczna jest w większych miastach bardzo dobrze rozwinięta. Niestety, autobusy są często bardzo zatłoczone, ze względu na ich wielkość. Co bardzo ważne, w wielu miastach, aby poruszać się autobusami, trzeba nabyć kartę, którą musicie doładowywać. Opłata za pojedynczy przejazd (nie ma znaczenia długość trasy) to wydatek ok. 3TRY. Innym sposobem, bardzo popularnym z uwagi na ich ilość, są taksówki. Nie sposób ich przeoczyć (są żółte). Istotne, aby przed przejazdem ustalić jego cenę, bo potem może okazać się, że będziemy zdziwieni kosztem wycieczki. Na wycieczki po Turcji z jednego miasta do drugiego najlepiej przemieszczać się autokarem. Przykładowe ceny przejazdów, to np. ze Stambułu do Goreme 65TRY, z Pamukkale do Selcuk 25TRY. Jednak nie lada atrakcją będzie z pewnością przejazd superszybkim pociągiem relacji Ankara-Konya . Porusza się z prędkością 255 km/h! Koszt biletu to zaledwie 27,50TRY w jedną stronę, a emocje – bezcenne. Jednak wcześniej musimy przejść naprawdę dokładną kontrolę bagażu (gorzej niż jak na lotnisku!). Dalej już tylko sam komfort i w Konya jesteście po 1,5 godziny. Będąc w Turcji warto przynajmniej raz przejechać się tzw. dolmuszem, czyli mini busem. Jest atrakcją samą w sobie, trzeba to po prostu przeżyć. Dolmusz jest przede wszystkim tani i skuteczny. Często kierowcy jadą jak szaleni, ale cóż, taki klimat Turcji.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Turcji samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Rower

Rower nie jest popularnym środkiem transportu wśród samych Turków. Zdecydowanie odradzam poruszanie się w ten sposób w Stambule – miasto to zupełnie nie jest przygotowane na rowery. Tu najlepiej spokojnie spacerować. Jednak w miejscowościach typowo turystycznych, przy wybrzeżu, rower możecie wypożyczyć bez problemu. Izmir na przykład ma system wypożyczania rowerów miejskich . Wzdłuż wybrzeża trasy dla rowerzystów są przyjemne, choć oczywiście pamiętajcie, że pełnia lata nie jest idealna do tego typu wojaży.

Autostop

Turcy bardzo chętnie zabierają zbłąkanych autostopowiczów i na pewno zawiozą Was chętnie do celu, często mimo nadkładania sobie trasy. Niebezpieczeństwo związane z tym środkiem transportu, jest takie samo, jak w każdym innym kraju.

Samochód

Jeśli zaś chcemy poznać tureckie autostrady podróżując wynajętym samochodem, nie ma problemu. Ceny wynajmu podawane są zwykle na dobę. Nie jest więc dobrym rozwiązaniem wynająć auto tylko na kilka godzin, ponieważ i tak zapłacicie jak za cały dzień. Ceny są uzależnione od pory roku i rodzaju auta i wahają się od 30 do 80 euro za dobę. Musimy liczyć się też z wysokimi cenami paliwa w Turcji (benzyna 4TRY za litr) oraz opłatami za przejazd autostradami.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg w Turcji?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-21 22:33:22
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy