Szwajcaria

SzwajcariaDojazd

Loty

Wbrew powszechnej opinii, wcale nie tak trudno znaleźć tanie loty do Szwajcarii:

- Czas podróży: 2h;

- Ceny za lot w dwie strony od 150 do 350 zł!

- Loty bezpośrednie z EASY JET, WIZZ AIR, LOT I SWISS AIR z Krakowa/Warszawy do Zurychu/Genewy/Bazylei loty z przesiadkami oferuje większość przewoźników z i do większości miast w Polsce i Szwajcarii. Podróż zajmie jednak więcej czasu i jeśli zmieniacie linię lotniczą, za bagaż zapłacicie podwójnie!

Przykłady tanich lotów:

1. EASY JET: Kraków Bazylea na przełomie lutego i marca 2016 za 204 zł

2. WIZZ AIR: W-wa  Genewa na Boże Narodzenie za 260 zł

 

>>>Szukasz wyszukiwarki lotów, która spełni Twoje oczekiwania? SPRAWDŹ TUTAJ!

Pociąg

Nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego z Polski do Szwajcarii. Jednak jeśli mamy dodatkowych kilka dni, możemy przy okazji zwiedzić inne miasta. Oto dwie stolice, z których odjeżdżają bezpośrednie pociągi do Szwajcarii. Warto zatrzymać się po drodze na 1 noc i zwiedzić te niesamowite miasta:

- WIEDEŃ – ZURYCH 29 – 119 euro, 8 – 11h

https://ticketing.oebb.at/inet/pub/en/ticket

- BERLIN – ZURYCH 39 – 196 euro, 10 – 12h

http://www.bahn.de/i/view/POL/pl/index.shtml

Do Wiednia i Berlina tanio i komfortowo dotrzemy:

• liniami Polski Bus (http://www.polskibus.com/pl/index.htm);

• Tiger Express (http://www.tigerexpress.eu/pl/).

Ceny kształtują się w granicach 50 – 120 zł.

Przykładowy plan podróży:

Przejazd z Warszawy do Zurychu ze zwiedzaniem Berlina i Wiednia. Całkowity koszt podróży w dwie strony (autokar + pociąg) = 100 euro + 160 zł. Zamiast pociągów bezpośrednich można również wybrać te z przesiadkami, wtedy cena wyniosłaby około 70 euro + 160 zł.

o Warszawa – Berlin 60 zł  – Polski Bus:

Autokar nocny

Bez przesiadek

Wyjazd: środa 23:00

Przyjazd: czwartek 08:30

BERLIN – 12 h na zwiedzanie Berlina + brak opłat za nocleg!

o Berlin – Zurych 60 euro – DB Bahn:

Pociąg nocny

Bez przesiadek

Wyjazd: czwartek 21:50

Przyjazd: piątek 09:05

SZWAJCARIA

o Zurych – Wiedeń 39 euro – OBB Austria:

Pociąg nocny

Bez przesiadek

Wyjazd: czwartek 21:40

Przyjazd: piątek 07:55

WIEDEŃ – ponad 12 h na zwiedzanie Wiednia + brak opłat za nocleg!

o Wiedeń – Warszawa 99 zł – Polski Bus:

Autokar nocny

Bez przesiadek

Wyjazd: piątek 22:15

Przyjazd: sobota 10:55

AUTOBUS

- Czas podróży: 20 – 24 h;

- Ceny: 350 – 450 zł, jednak często można znaleźć promocje, np. http://www.sindbad.pl/aktualnosci/promocje-swiateczne-sindbada – przejazd do Szwajcarii w dwie strony od 69 zł! Warto przeglądać aktualności na stronach internetowych przewoźników w celu zdobycia tanich biletów;

- Najwięcej połączeń i terminów wyjazdu oferuje Sindbad (www.sindbad.pl), jednak są na rynku też inne firmy, np. Swiss Bus (www.swissbus.pl) lub Bus Szwajcaria (www.bus-szwajcaria.pl). Jednak tylko z Sindbadem możemy bukować bilety przez Internet i liczyć na najlepsze promocje.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Kiedy kupić najtańszy bilet na podróż?

Samochód

Dojazd samochodem to 1400 km z Warszawy i ponad 1200 km z Krakowa. Ale jakie atrakcje czekają nas po drodze! Jeżeli nie goni nas czas, możemy trasę ustalić tak, by zwiedzić po drodze jak najwięcej!

UWAGA! Zarówno w Czechach, jak i w Niemczech (od 2016) będziemy potrzebowali winietę!

Winieta czeska kosztuje 310 CZK za 10 dni, lub 440 CZK za miesiąc (odpowiednio 50 i 70 zł), a kupić je można na przygranicznych stacjach benzynowych lub przez Internet http://goo.gl/IYC9Jl (zakup przez internet jest droższy!). Czeska winieta to naklejka, którą należy nakleić na przednią szybę.

Winieta niemiecka to nowość w 2016 roku. Jest to wydatek rzędu 10 EUR za 10 dni, lub 22 EUR za miesiąc, czyli około 45 i 100 zł. Będzie to znana już naklejka na szybę, którą zakupimy na stacjach benzynowych lub nowy system elektroniczny. Politycy wciąż jeszcze nie zdecydowali.

o DOJAZD Z WARSZAWY i atrakcje po drodze:

- Poczdam – stolica Brandenburgii, której największymi atrakcjami są Pałac Miasta oraz Kościół Świętego Mikołaja. Obydwie budowle wyglądają oszałamiająco, zwłaszcza wieczorem!

- Leipzig – niemal półmilionowe miasto to stolica Saksonii. Znajduje się tam jeden z największych pomników w Europie – Pomnik Bitwy Narodów, upamiętniający zwycięstwo nad Wojskami Napoleona. Na uwagę zasługuje również Ratusz Miasta, który, zbudowany na ruinach zamku, zachwyca swą architekturą;

- Norymberga – miasto, w którym Hitler zwoływał swoje ogromne wiece, do dziś można zobaczyć ruiny tych punktów zgromadzeń. Również tutaj miały miejsce procesy norymberskie, gdzie sądzono zbrodniarzy II wojny światowej. Poza tym Norymberga to drugie największe miasto Bawarii z zamkiem i kościołami, które warto odwiedzić!

- Stuttgart – gratka dla miłośników motoryzacji – choć Muzeum Porsche i Mercedesa zainteresuje również tych, którzy z samochodami nie mają wiele wspólnego!

o DOJAZD Z KRAKOWA i atrakcje po drodze:

- Brno – stolica czeskiego regionu Morawskiego i drugie największe miasto w kraju. Wizytówką miasta jest Katedra św. Piotra i Pawła, ale miasto szczyci się również swą nieco straszną atrakcją – podziemną kaplicą ze szczątkami 50 000 ludzi! Jest drugim największym takim miejscem po katakumbach w Paryżu!

- Praga – czeska stolica kusi niezwykle romantycznym głównym rynkiem, na którym zawsze coś się dzieje, cudownym Mostem Karola i największym na świecie zamkiem!

- Monachium – stolica Bawarii zaprasza do tradycyjnych lokali, gdzie według wielu serwuje się najlepsze golonki i leje wyśmienite piwo! Przepiękny rynek, Muzeum Techniki i ogromny Ogród Angielski to tylko kilka z licznych atrakcji, jakie czekają na nas w Monachium! Poza miastem znajduje się jeden z najsłynniejszych zamków w Europie – Neuschwanstein;

- Liechtenstein – małe górzyste państwo z zamkiem tuż przy granicy ze Szwajcarią. To taka miniaturka Szwajcarii – pięknie!

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Politykę wjazdową do Szwajcarii.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-22 12:16:37
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy