SłowacjaTransport
Ceny biletów kolejowych nie są wysokie. Tylko za bilety Intercity zapłacimy duże kwoty. Nie ma dużego wyboru w rodzajach biletów. Brakuje tu popularnych w innych krajach „sieciówek" na jeden dzień, weekend czy tydzień. W wakacje co prawda pojawia się bilet okresowy Slovak, ale jest on zbyt drogi dla turystów.
Kategorie słowackich pociągów mają takie same oznaczenia jak w Polsce. W pociągach Intercity obowiązuje rezerwacja miejsc. W słowackim Intercity dodatkowo występuje klasa 1 plus i 2 plus. To dodatkowe atuty w postaci np. trzydaniowego obiadu, przekąski, dwóch napojów, 4 miejsc w przedziale lub gazety. Na słynnej trasie Bratysława - Żylina - Koszyce dodatkowo kursują pociągi firmy RegioJet. Jest to niezła konkurencja dla tradycyjnych kolei słowackich. Można teraz liczyć na obniżenie cen Intercity relacji Bratysława - Żylina - Koszyce. Cena z 20 euro spadła już do 12 euro za bilet. Taka kwota występuje zazwyczaj w przedsprzedaży. Dla turystów pojawiają się oferty „last minute”. Bilety można kupić nie wcześniej niż 24h i nie później niż 12 h przed odjazdem pociągu. W takim wypadku cena to około 9 euro.
Aby wyszukać połączenia warto zajrzeć na stronę www.slovakrail.sk, gdzie dostępna jest również opcja kalkulatora cen. Można też zarezerwować lub od razu zakupić bilet. Połączeń zarówno kolejowych jak i autobusowych możecie szukać poprzez stronę www.cp.atlas.sk. Bilet Intercity warto kupować przez internet. Często można dostać bezpłatne miejsce parkingowe w Bratysławie, Koszycach, Popradzie czy Żylinie. Możliwe jest podróżowanie po Słowacji całkowicie za darmo, wymaga to przejścia kilku kroków.
O ile pociągi są wygodniejsze, o tyle autobusem dotrzecie w bardziej niedostępne zakątki kraju. Trasy autobusowe łączą miasta z wioskami. Śmiało możemy polecić dwie strony do wyszukiwania połączeń www.cp.sk oraz www.vlak-bus.sk. Żeby kupić bilet na międzynarodowe połączenia autobusowe najlepiej udać się na dworzec większego miasta lub do biura podróży. Największym przewoźnikiem jest z pewnością Eurolines, a w jego ofercie znajdziemy około 13 regularnych linii międzynarodowych. Jest możliwość kupna biletu przez internet na stronie www.eurolines.sk. Dla studentów istnieje Biuro Studenckie, które posiada kilka biletów na międzynarodowe połączenia ze specjalnymi zniżkami. Również w tym przypadku wystarczy kupić bilet na stronie www.studentagency.sk. Kupno biletu jest bardzo proste. Podróżując w obrębie kraju, bilet można kupić bezpośrednio w autobusie podczas wchodzenia do pojazdu. Na dłuższą trasę polecamy kupić bilet z rezerwacją miejsca, po słowacku „mestenka”, najlepiej w kasie dworca.
Ze względu na dużą liczbę połączeń autobusowych i kolejowych na Słowacji, podróżowanie samolotem po tak niewielkim kraju nie jest popularne wśród turystów. Jeżeli jednak szybko i wygodnie musicie przemieścić się do innego miasta, jest oczywiście taka możliwość. Szczególnie popularne są linie Ryanair, Linie Czeskie, LOT oraz Danube Wings. Przypominamy, iż na Słowacji są tylko 3 lotniska - w Bratysławie, Koszycach i Popradzie. Transport w mieście jest zazwyczaj niezawodny, zdarzają się niewielkie spóźnienia. W mieście spotkacie zazwyczaj autobusy miejskie. Tylko w Bratysławie i Koszycach macie dodatkowo tramwaje lub trolejbusy. Lokalny transport dostępny jest dla każdego od 5:00 do 23:00. Po tej godzinie występuje kilka linii nocnych dla imprezowiczów lub pracowników nocnych zmian. Transport miejski zwany jest MHD, czyli „mestska hromadna doprava”.
Na przystankach zawsze znajduje się rozkład jazdy autobusów czy tramwajów. Zazwyczaj nie kupicie biletu w autobusie, dlatego warto wcześniej udać się do kiosków, specjalnych maszyn czy stacji autobusowych. Tak jak w Polsce macie do wyboru bilety na pojedyńczy przejazd czy tak zwane „czasówki”. Pamiętajcie, aby kupić dodatkowy bilet dla dużej walizki lub zwierzaka, z którym podróżujecie. Jeżeli przez długi czas będziecie korzystać z transportu w mieście i przynajmniej częściej niż raz dziennie warto zainteresować się „sieciówkami”. Dostępne są na 30, 90 lub 365 dni. Żeby jednak otrzymać taki bilet potrzebna będzie fotografia w rozmiarze 3 x 3,5 cm, dowód osobisty i uzupełniony specjalny formularz aplikacyjny. Dzieci i studenci mają zniżki na transport publiczny. W każdym mieście słowackim zasady transportu trochę się różnią. Informacje o rozkładzie i trasach w Bratysławie znajdują się na stronach www.dpb.sk oraz www.imhd.sk. Za to informacji o transporcie publicznym w Banska Bystrica, Kosice, Nitra, Presov i Zilna należy szukać tylko pod adresem www.imhd.sk.
Najlepiej jest znaleźć mapy i schematy tras, czyli „mapy a schemy” i rozkłady jazdy - „cestovne poriadky”. Często przydaje się karta ISIC, jest to międzynarodowa legitymacja studencka. Polecamy wyrobić kartę słowacką - często bilety okresowe zapisywane są na tej karcie i nie wymaga to konieczności posiadania i noszenia ze sobą niezliczonych ilości kart. Polska karta ISIC praktycznie nic nam nie daje, jedynie przy jej okazaniu wyrobienie karty słowackiej może być parę euro tańsze. O innych korzyściach płynących z posiadania karty można przeczytać na stronie www.isic.pl. Słowacką kartę można kupić przez tą stronę https://www.ckm.sk/sk/produkty/medzinarodne-preukazy/.
Podróżowanie taksówką jest bardziej popularne niż w Polsce. Jest bardzo duża konkurencja wśród taksówkarzy, a to oznacza dużo niższe ceny. Postoje taksówek znajdują się w obrębie każdego większego miasta. Warto dzwonić po taksówkę, wtedy jest ona tańsza nawet o 50%. Należy wybierać taksówkę z napisem nazwy firmy na pojeździe. Na przykład w Bańskiej Bystrzycy, mieście położonym w dolinie i na wzgórzach, jadąc w 4 osoby do ścisłego centrum wzięcie taksówki często wychodzi taniej niż czekanie i jazda autobusem miejskim. Ze względu na dużą odległość i często górzysty teren zdarza się, iż studenci podróżują taksówką do oddalonego od centrum oddziału uczelni. Aktualne numery najszybciej można znaleźć na „żółtych stronach” www.zlatestranky.sk.
Proponujemy zapisać sobie w notesie kilka słówek przydatnych podczas podróży środkami transportu miejskiego lub przy kupnie biletu na przejazd. Autobus jest tak samo w języku słowackim, ale potem zaczyna się już ostra jazda bez trzymanki: tramwaj to elektricka, stop - zastavka, rozkład jazdy - cestovny poriadok, bilet - cestovny listok, bilet miesięczny - mesacnik, przystanek na żądanie - zastavka na znamenie.
>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Słowacji samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!
Nie jest popularne poruszanie się po Słowacji na wynajętym motocyklu czy rowerze, ze względu na dość zmienną aurę pogodową. Jednak śmiało można wynająć samochód. Jest bardzo dużo firm oferujących wynajem. Ceny zależą od tego na jak długo potrzebujemy auto oraz jaki rodzaj. Kontaktowe numery telefonów są widoczne na tak zwanych żółtych stronach www.zlatestranky.sk, gdzie w pole wyszukiwarki wystarczy wpisać „automobily - pozicovne”. Druga opcja to zielone strony www.greenpages.sk, gdzie należy wybrać sekcję autopozicovne. Przykładowo wynajęcie samochodu Skoda Fabia na 1-3 dni kosztuje 29 euro/dzień, a od 4-14 dni 23 euro/dzień.
Poruszając się po terytorium Słowacji musicie mieć koło zapasowe, linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową. Nierespektowanie tego przepisu grozi mandatem w wysokości 50 euro. Ponadto Wasz samochód musi posiadać apteczkę samochodową, zapasowe żarówki, klucz do demontażu kół samochodowych oraz zapasowe bezpieczniki elektryczne. Słowacka policja restrykcyjnie kontroluje pojazdy, a szczególną uwagę zwraca na sprawność hamulców, rurę wydechową, wydzielanie spalin oraz ważność badań technicznych. Kamizelka odblaskowa musi być umieszczona w kabinie pasażerskiej. Do podróżowania po Słowacji wystarczy zwykle prawo jazdy – bez konieczności wyrabiania międzynarodowej wersji tego dokumentu. Maksymalna wysokość pojazdu może osiągać 4,0 m, szerokość 2,5 m, długość samochodu i przyczepy może posiadać natomiast maksymalnie 18,0 m. Pamiętajmy, że dzieci poniżej 12 roku życia oraz poniżej 150 cm wzrostu nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu. Po autostradach i drogach ekspresowych samochód osobowy może maksymalnie osiągać prędkość 130 km/h. W terenie niezabudowanym na autostradach i drogach ekspresowych prędkość maksymalna wynosi 90 km/h. W terenie zabudowanym samochody osobowe mogą osiągać maksymalną prędkość 50 km/h, a w niezabudowanym 90 km/h.
Dozwolona zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,00%. Słowacy stosują politykę „zero tolerancji” względem pijanych kierowców. To wykroczenie karane jest grzywną od 232 do 996 euro i jest zagrożone zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 1 roku do 5 lat. Za ucieczkę z miejsca wypadku grozi mandat od 332 do 1328 euro, a także możliwość zatrzymania prawa jazdy na okres od roku do pięciu lat. Jeżeli przekroczycie dozwoloną prędkość dostaniecie prawdopodobnie mandat w wysokości od 166 do 830 euro. Ponadto można zostać pozbawionym prawa jazdy na okres od 1 do 3 lat.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Podróżujesz z dziećmi? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki!
Nie każdy lubi godzinami wędrować po górach. Jest jednak sposób aby dotrzeć do tych samych miejsc na rowerze. Nie tylko w górach mamy specjalne ścieżki, również oznakowanymi trasami dotrzecie do miast i na tereny wiejskie kraju. Bardzo długa jest trasa „Przez Słowację na rowerze”. Biegnie ona najpierw przez bardziej nizinne regiony kraju, wzdłuż rzeki Dunaj, przez winnice w Male Karpaty, następnie przez bardzo malownicze regiony Povazie i Kysuce, potem górskie regiony Oravy i Liptova i pomiędzy Niskimi a Wysokimi Tatrami do Popradu, a stamtąd prosto do Parku Narodowego Slovensky raj. Cała trasa ma około 750 km.
Dla prawdziwych miłośników cyklizmu ciekawe może być uczestnictwo w kursach downhill czy freeride w specjalnych parkach rowerowych w Niskich i Wysokich Tatrach, a także w Bachledova dolina, Malino Brdo i Oscadnica. Proponowane trasy rowerowe to przede wszystkim Dunajska cyklisticka cesta, cyklomagistrala Hornadska, Kusycka, Liptovska, Malokarpatska, Moravska, Oravska, Popradska, Vazska. Zainteresowanych maniaków rowerowych odsyłamy na stronę www.vitajtecyklisti.sk.
Położenie Słowacji warto wykorzystać jako bazę wypadową również do innych stolic europejskich. Szczególnie do Budapesztu. Ze Słowacji dojedziecie tam nie tylko autobusem, ale i autostopem. Ta forma podróżowania nie jest popularna, ale na trasie do Budapesztu często jeżdżą samochody służbowe. Wielu Polaków robi interesy na Słowacji i dalej kierują się na teren Węgier. Jeżdżą oni codziennie z zaopatrzeniem, dlatego zachęcamy do skorzystania ze strony Bla bla car (www.blablacar.pl), gdzie znajdziemy przejazdy za cenę paliwa.
>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg w Słowacji?
Redaktor