Słowacja

SłowacjaKiedy jechać?

Klimat

Słowacja objęta jest klimatem kontynentalnym, a w praktyce prawie wcale nie różni się od klimatu znanego nam w Polsce. Również występują tu 4 pory roku (wiosna, lato, jesień i zima). Lato jest zazwyczaj gorące, a zima chłodna, pochmurna i wilgotna. Typowa temperatura w ciągu zimowego dnia to -2 stopnie Celsjusza, ale równie dobrze w nocy może spaść do -15. Latem temperatura powietrza wynosi około 21 stopni, zdarza się jednak że osiąga ponad 30 stopni. Zdecydowanie najzimniejszą porą roku jest zima, szczególnie styczeń, a najgorętszą lato, zazwyczaj lipiec. Podany wyżej rozkład temperatur dotyczy obszarów takich jak stolica Słowacji - Bratysława. Pamiętajcie, że temperatura w północnym regionie kraju, szczególnie w górach będzie o wiele niższa. Zimą słońce wschodzi około godziny 7:30 i zachodzi bardzo wcześnie, bo już około 16:00. Latem dzień jest znacznie dłuższy, słońce wschodzi przed 5:00, a zachodzi dopiero około 21:00 wieczorem.

GORY Sowacja 956 485

 

>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

Kiedy pojechać?

Jeżeli zamierzacie szaleć na nartach lub desce wybierzcie zimę, na przykład styczeń lub luty. Również grudzień będzie dobrym pomysłem, jeśli myślicie o sylwestrze na stoku. Słowacy chętnie łączą aktywny wypoczynek w ciągu dnia z wieczornymi kąpielami w wodach termalnych. W Niżnych Tatrach znajduje się stacja narciarska Jasna pod Chopokiem, gdzie można się wyszaleć na nartach, a noclegu poszukać w oddalonej o około 20 km miejscowości Liptovsky Jan i wieczorem korzystać z krytych basenów. Inna opcja to Beseoova z odkrytymi basenami blisko Rużomberku.

Dla chętnych, aby wypocząć na kąpieliskach idealne będzie lato szczególnie na południu kraju, gdzie znajduje się Nizina Naddunajska. To tam można się naprawdę zrelaksować w słońcu i przy wysokiej temperaturze, nie martwiąc się o deszcz. Region ten dotykają nawet susze. Warto wybrać duże kompleksy basenowe np. Streda lub Sturovo.

Słowacja to nie tylko kąpieliska, ale przede wszystkim przepiękne tereny górskie. Mając do wyboru miesiące lipiec i sierpień, wybierzcie ten drugi na zdobywanie szczytów. Nie będzie już upału i zmniejszy się liczba burz. Można też połączyć wypady w góry z pływaniem w basenach. Wystarczy pojechać do takich miejsc jak Beseoova, Rajca lub Wierzbowa. Podziwiać góry można podczas najbardziej kolorowej pory roku - jesieni. Natomiast wiosną można rozpocząć pierwsze słoneczne przechadzki na szlakach.

GORY2 Sowacja 955 378

Która pora roku jest Waszą ulubioną? A może już wiecie w którym okresie odwiedzcie Słowację? Kliknijcie tutaj i poznajcie najlepsze oferty wycieczek od najpopularniejszych biur podróży! 

Pamiętajmy, że Słowacja słynie z licznych uzdrowisk, centrów leczniczych oraz spa&wellness. Takim zabiegom w źródłach termalnych można oddawać się o każdej porze roku i bez względu na panującą pogodę. Wiosną i jesienią proponujemy krótsze wyjazdy weekendowe na Słowację, szczególnie do kąpielisk ukrytych w słowackich górach lub na popularny ostatnio city-break, czyli zwiedzanie stolicy w 3 dni. Jeżeli jeszcze trudno Wam się zdecydować kiedy pojechać na Słowację, proponujemy zajrzeć do kalendarza imprez na stronie http://slovakia.travel/pl/imprezy/aktualne-podujatia, gdzie można wybrać typ imprezy, miejsce lub czas.

Oto najpopularniejsze imprezy na Słowacji w  2017/2018:


Międzynarodowy Festiwal Kultury Dni Mistrza Pawła w Lewoczy - lipiec i sierpień  (http://slovakia.travel/pl/miedzynarodowy-festiwal-kultury-dni-mistrza-pawla-lipiec-sierpien)

Międzynarodowy Festiwal lalek w strojach ludowych - czerwiec (http://slovakia.travel/pl/miedzynarodowy-festiwal-lalek-w-strojach-ludowych-czerwiec)

Międzynarodowych Maraton Pokoju - październik (http://slovakia.travel/pl/miedzynarodowy-maraton-pokoju-pazdziernik)
Pribina Cup - marzec i kwiecień (http://slovakia.travel/pl/pribina-sailplane-grand-prix-wrzesien)
Radwański Jarmark - wrzesień (http://slovakia.travel/pl/radwanski-jarmark-wrzesien)
Tradycyjny jarmak trnawski - wrzesień (http://slovakia.travel/pl/tradycyjny-jarmark-trnawski-wrzesien)
Uroczystość Folklorystyczna pod Polaną - lipiec (http://slovakia.travel/pl/uroczystosci-folklorystyczne-pod-polana-lipiec)
Uroczystości Koronacyjne - czerwiec (http://slovakia.travel/pl/uroczystosci-koronacyjne-czerwiec)
Use the City - czerwiec (http://slovakia.travel/pl/use-the-city-czerwiec)

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najciekawsze szlaki górskie w Europie.

Pogoda

Zmiany w klimacie w stosunku do polskiego nie będą duże, ze względu na niewielką odległość dzielącą Słowację od Polski. Pogoda często będzie zmienna i w dużej mierze nie do przewidzenia. Różnice odczujemy jedynie na południu kraju, który znajduje się bliżej krajów południowych Europy, aniżeli regionów chłodniejszych na północy kontynentu. Natomiast pogodę w górach należy śledzić na bieżąco przed każdym wyjściem na szlak. Dodatkowym plusem na korzyść Słowacji będzie informacja o opadach śnieżnych w sezonie zimowym. Magnesem przyciągającym turystów z pewnością będą eventy kulturalne zaplanowane na każdy miesiąc kalendarzowy.

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Bratysławie:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 

>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Słowacji?