Słowacja

SłowacjaDojazd

Loty

Podróż samolotem ze względu na niewielką odległość zazwyczaj jest bardzo wygodna. Najpopularniejsze linie lotnicze, które zapewniają łączność ze słowackimi lotniskami to Ryanair (www.ryanair.com), Linie Czeskie (www.csa.cz), LOT (www.lot.com) oraz Danube Wings (www.danubewings.eu). Na Słowacji działają 3 lotniska, pierwsze w Bratysławie „Letisko M.R. Stefanika” (www.airportbratislava.sk), drugie w miejscowości Kosice „Medzinarodne letisko v Kosicac” (www.airportkosice.sk) i trzecie w Popradzie „Medzinarodne letisko Poprad Tatry” (www.airportpoprad.sk). Niestety z Polski nie ma za dużo połączeń lotniczych na Słowację, zdecydowanie nie należą one do najtańszych i są z przesiadkami.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Na co warto zwracać uwagę przy wyborze linii lotniczych!

 

Loty z Warszawy na lotnisko Poprad zawsze będą z minimum jedną przesiadką na Łotwie (np. AirBaltic lot Warszawa - Berlin - Ryga - Poprad i powrót Poprad - Ryga -Warszawa to koszt ok. 1750 zł). Na lotnisko do Bratysławy lotów najlepiej szukać z Warszawy lub Gdańska, ale również i te loty będą z przesiadkami. Na lotnisko Koszyce wyszukamy połączenia z Gdańska, Warszawy oraz Poznania, jednak także nie będą to loty bezpośrednie (np. Lufthansa plus Austrian Airlines lot Gdańsk - Monachium - Wiedeń - Koszyce i powrót również z dwoma przesiadkami to koszt ok 1200 zł). Na lotnisko Poprad dostaniemy się z przesiadkami rozpoczynając podróż w Radomiu lub Warszawie. Czas takiego lotu z dwoma przesiadkami może wynieść od 5 do 7 godzin.

Jeżeli Wasza podróż rozpoczyna się w Polsce i nie zamierzacie na tak krótkim odcinku wybierać lotu z przesiadką, macie do wyboru jeszcze inne opcje. Dla mieszkańców zachodnich województw Polski polecamy udać się na lotnisko do Berlina (SXF) skąd za około 200 zł linią Ryanair dostaniecie się bezpośrednio do Bratysławy. Nie tylko niska cena może Was skusić, ale i czas lotu w jedną stronę to zaledwie 1 h 15 min. Ponadto, będąc w Berlinie możecie też wybrać linię easyJet i bezpośrednio dolecieć do Wiednia, skąd do Bratysławy to już rzut beretem. Cena takiego lotu w dwie strony to 740 zł, a czas lotu w jedną stronę 1 h 25 min. Jeżeli opcja ze stolicą Austrii Wam się spodobała, jest jeszcze możliwy lot Warszawa-Wiedeń. Obsługiwany jest przez regularną, polską linię lotniczą LOT, cena biletu w dwie strony to ok. 1780 zł, a czas lotu w jedną stronę wynosi 1 h 20 min. Lotnisko w Bratysławie położone jest 15 km od centrum stolicy. Koszt taksówki do miasta to około 6-9 euro (zależy od dokładnej lokalizacji w samym mieście). Do centrum można również dotrzeć autobusem o numerze 61, który jedzie do Hlavna zeleznicna stanica, co oznacza Dworzec Główny.

 

>>>Szukasz wyszukiwarki lotów, która spełni Twoje oczekiwania? SPRAWDŹ TUTAJ!

Pociąg

Polska ze Słowacją nie posiada licznych połączeń kolejowych. Zlikwidowano bezpośrednie połączenia z Katowic i Krakowa. Nie ma też już pociągu jadącego z Polski przez Słowację na Węgry. Znacznie lepiej wygląda sytuacja w Czechach, dlatego warto szukać połączeń z Czeskiego Cieszyna i Bogumina lub stacji Brzecław prosto do stolicy Słowacji. Do Cieszyna dojedziecie pociągiem z Warszawy (są to pociągi jadące w kierunku Pragi i Wiednia). W Boguminie na stacji przez całą dobę można kupić bilety krajowe i międzynarodowe. Z Bogumina najlepiej wbrać pociąg relacji Praga - Żylina lub Praga - Koszyce w zależności od tego gdzie ostatecznie chcecie dotrzeć. Jeżeli celem jest stolica wystarczy przesiąść się na stacji Breclav. Możliwa jest także podróż przez Zwardoń, ale jest to dość skomplikowane. W ciągu dnia jadą maksymalnie cztery pociągi. Niektóre z nich są skomunikowane z pociągami Kolei Śląskich. W wyszukiwarce należy wyszukać połączenie Zwardoń - Bielsko-Biała - Katowice. Takiego połączenia należy szukać oddzielnie w dwóch wyszukiwarkach, naszej polskiej pkp rozkład jazdy http://rozklad-pkp.pl oraz słowackiej www.slovakrail.sk. Ze stacji Zwardoń zazwyczaj czeka nas 15-minutowa przechadzka do stacji Skalite-Serafinov, w ten sposób przekroczycie granicę. Problem polega na tym, że biletu Zwardoń - Skalite (kosztuje tylko 2 euro), nie można kupić w Polsce.

Polski Bus oferuje przejazd z Warszawy do Bratysławy za około 75 zł w jedną stronę. Autokar odjeżdża z dworca autobusowego Metro Młociny, a dojeżdza do stacji Autobusova stanica. Czas przejazdu wynosi 10 godzin i 40 minut. Bilety kupicie tutaj. Inna firma Tiger Express obsługuje połączenie busem Kraków - Poprad - Koszyce. Jest to połączenie bezpośrednie biegnące przez Rużomberok i Poprad. Codziennie macie do wyboru dwa busy, które po drodze zatrzymują się np. w Popradzie, Preszowie czy Tatralandii. Ceny zaczynają się od 39 zł, w tym wliczona jest kawa, woda i słodycze, klimatyzacja, gniazdko i wi-fi. Bilet można kupić w Krakowie i Katowicach lub przez stronę http://www.tigerexpress.eu/en/  Busy są małe i bez toalety, ale 6 h w jedną stronę to bardzo dobry czas przejazdu.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Kiedy kupić najtańszy bilet na podróż?

Samochód

Dojazd samochodem na Słowację jest najprostszą opcją dostania się na terytorium naszych południowych sąsiadów. Z okolic Wielkopolski czy na przykład Szczecina najlepiej jechać przez Czechy. Z Poznania 580 km pokonamy w niecałe 8 godzin. Powinno się kierować prosto do Cieszyna na granicę polsko - czeską, a później można dojechać przez większą miejscowość słowacką Zilinę na wakacje do Rajskie Teplice, gdzie znajdziemy baseny termalne. Z Krakowa na Słowację to tylko 200 km podróży, dlatego można wyskoczyć na weekend z całym ekwipunkiem narciarskim. Z Warszawy do Bratysławy to około 650 km, droga prowadzi przez Częstochowę, Bielsko-Białą i przejście graniczne Zwardoń, potem prosto przez Zilinę do stolicy Słowacji. Na narty z Warszawy to odległość 480 km, oto przykładowa trasa: Warszawa - Częstochowa - Chyżne - Ruzomberok - Litpovsky Mikulas - Chopok (znany ośrodek narciarski). Możliwa również trasa prez Zuberec, a nie Ruzomberok. Trzeba nastawić się na dużą ilość zakrętów na drodze, często nawet jest ich więcej niż na drodze w góry do Włoch. Nawet w okolicach Bańskiej Bystrzycy, która jest w centralnej części kraju będzie ich dość sporo.

Jadąc do Bratysławy koniecznie trzeba przejechać się Nowym Mostem przez rzekę Dunaj. Ten unikatowy most w Europie, otrzymał  nagrodę „budowli XX wieku”. Dodatkowo trzeba pamiętać o specjalnych naklejkach na autostradzie. Można je kupić na poczcie, stacjach benzynowych czy przekraczając granicę. Umieszcza się ją po prawej stronie szyby, a drugą trzeba mieć ze sobą i w razie problemu pokazać policji. Kupuje się je na cały rok, 30 dni lub tydzień. Stacje benzynowe znajdują się w całym kraju. Zazwyczaj są czynne całodobowo, w dużych miastach są widoczne, a w regionach wiejskich pojawiają się rzadziej. Toalety nie są najpiękniejsze, ale z roku na rok sytuacja się poprawia. Większe stacje mają też prysznice. Tylko na dużych stacjach można płacić kartą kredytową. Prawie wszystkie te stacje sprzedają napoje i przekąski. Z parkingami też nie ma większych problemów. Są oznaczone międzynarodowymi symbolami. W miastach często trzeba kupić w kiosku z gazetami specjalną kartę do parkowania. W niektórych znajdują się też parkometry. W razie problemów, awarii samochodu należy dzwonić pod numery ASA 18 120 i 18 112, NAMK 18 123 i 18 154, SATC 18 124. Powinny być czynne 24 h. Za benzynę zapłacimy w euro (koszt to na przykład 1,37 euro za 95).

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Politykę wjazdową do Słowacji.