RosjaCo warto / nie warto?
Aby zwiedzić Rosję dokładnie, nie wystarczy tydzień czy dwa. Nie wystarczy nawet miesiąc, bo rozlegle tereny tego pięknego państwa oferują bardzo wiele atrakcji. Poniżej podpowiadamy, które miejsca są warte zobaczenia. Aby ułatwić Wam czytanie, podzieliliśmy atrakcje na okręgi oddające podział administracyjny Rosji.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Porównania rozmiarów: słynne obiekty z niecodziennej perspektywy.
Centralny Okrąg Federalny
Moskwa
Stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Ogromna metropolia, licząca około 12 milionów mieszkańców, co czyni ją jedną z najludniejszych miast na świecie. Jest to także jedno z najdroższych miast na świecie, jednak jako turyści odczujecie to tylko, jeśli zechcecie odwiedzić restauracje w centrum miasta, przenocować w 5-gwiazdkowym hotelu lub zajrzeć do ekskluzywnych butików. W sklepach spożywczych ceny są bardzo podobne do tych w Polsce. Bez trudu znajdziecie tanie knajpki lub jadłodajnie może nie w ścisłym centrum, ale Moskwa jest taka ogromna, że nie ma żadnego racjonalnego wytłumaczenia, dla którego mielibyście ograniczać się tylko do takiego małego wycinka tego miasta. Moskwa kusi licznymi atrakcjami. Poniżej znajdziecie listę najważniejszych z nich.
Kreml
Moskiewski Kreml zajmuje powierzchnię 28 ha, otoczony jest murami o długości 2235 m. Na jego terenie znajduje się siedziba rządu rosyjskiego, a także liczne muzea oraz sobory i cerkwie. Najważniejsze obiekty położone na terenie Kremla to:
- Wieża Trocka – najwyższa z kremlowskich wież (76 m wysokości), dostępna dla zwiedzających.
- Pałac Zjazdów – zbudowany w 1959 roku na polecenie Nikity Chruszczowa, by mogły odbywać się tam zjazdy partii komunistycznej.
- Pałac Patriarchy – mieści się w nim XVII-wieczne muzeum sztuki zdobniczej.
- Arsenał – były arsenał, stanowiący obecnie siedzibę pułku Kremla.
- Zbrojownia – muzeum, którego zbiory tworzą przechowywane w carskim skarbcu przedmioty wykonane w warsztatach kremlowskich.
- Car kołokoł – ważący 220 ton dzwon o średnicy 6,6 m, co czyni go największym dzwonem świata.
- Sobór Zaśnięcia Matki Bożej – niegdyś najważniejsza świątynia Moskwy, w której miały miejsce koronacje książąt oraz pogrzeby patriarchów Kościoła prawosławnego.
- Sobór św. Michała Archanioła – odgrywał szczególną rolę w czasach Rosji carskiej; odbywały się tam nabożeństwa po zwycięskich bitwach, koronacje, śluby oraz pogrzeby carów.
- Sobór Zwiastowania – w przeszłości prywatna cerkiew carów, w której władcy się spowiadali.
- Dzwonnica Iwana Wielkiego – mierząca 81 m, na której znajdują się 24 dzwony pochodzących z okresu od XV do XIX w.
- Barbakan Kutafja – część fortyfikacji Kremla.
- Wielki Pałac Kremlowski – służył jako rezydencja cara, w czasie, gdy przebywał on w Moskwie.
- Mury i baszty obronne.
Plac Czerwony
Położony tuż obok Kremla. Plac ma 330 m długości i 70 m szerokości. Jego nazwa pochodzi od starosłowiańskiego słowa „krasnyj”, czyli „piękny”. Przymiotnik ten doskonale oddaje charakter Placu Czerwonego. Miejsce to od wieków stanowi istotne centrum kulturalne Moskwy, na którym odbywają się najbardziej doniosłe wydarzenia. Na jego terenie znajdują się:
- Mauzoleum Lenina – grobowiec, w którym znajduje się zabalsamowane ciało Włodzimierza Lenina, pierwszego przywódcy Rosji Radzieckiej
- Sobór Wasyla Błogosławionego – jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Moskwy; wielobarwny, bogato zdobiony sobór wybudowany w latach 1555-1561 przez Iwana Groźnego
- Państwowe Muzeum Historyczne w Moskwie – mieszczące się w pięknym czerwonym budynku z białymi akcentami, jedno z najstarszych muzeów w Moskwie; duża część zbiorów została podarowana przez klasztory, biblioteki, uniwersytety, a także prywatnych darczyńców
- Pomnik Minina i Pożarskiego – powstał na cześć Kużmy Minina i Dymitra Pożarskiego, którzy odegrali znaczą rolę podczas wielkiej smuty, pomagając wyprzez z Moskwy Polaków
Muzeum im. Puszkina
Muzeum im. Puszkina daje możliwość podziwiania ogromnej kolekcji europejskich sztuk pięknych. Z samym Aleksandrem Puszkinem nie ma wiele wspólnego – nazwa jest jedynie wyrazem hołdu dla wielkiego poety. Nadano ją w 1937 roku, czyli w setną rocznicę śmierci artysty. Muzeum zajmuje cztery budynki położone przy ul. Wołchonka, niedaleko Kremla. Znajduje się tam m.in. kolekcja sztuki antycznej, średniowiecznej oraz dzieła artystów takich jak Vincent Van Gogh, Henri Matisse, czy Pablo Picasso. Zapewniamy, że miłośnicy sztuki nie wyjdą z muzeum rozczarowani.
Jeśli ciekawi Was sztuka rosyjska, zajrzyjcie do Galerii Trietiakowskiej. Założona w 1856 roku, może dziś pochwalić się imponującymi zbiorami liczącymi ponad 170 tys. dzieł. Znajdziecie tam zarówno prace reprezentujące rosyjską sztukę religijną, jak i nowoczesną. W Galerii możecie obejrzeć dzieła wybitnych artystów, takich jak Kazimierz Malewicz czy Wassily Kandinsky.
Muzeum Kosmonautyki
Znajdziecie tam bogatą ekspozycję prezentującą historię eksploracji kosmosu przez Rosjan.
Teatr Bolszoj
Położony w samym centrum Moskwy, niedaleko Kremla. W teatrze możecie zobaczyć sztuki teatralne i opery. Jest to jedna z najważniejszych scen na świecie. Balet Bolszoj i Opera Bolszoj to jedne z najstarszych i największych zespołów na świecie. Teatr warto odwiedzić również ze względu na jego bogaty i pełen przepychu wystrój.
Wieża telewizyjna Ostankino
Została zbudowana w latach 1963-1967. Mierzy 540 m, co do 1974 roku czyniło ją najwyższym budynkiem świata. Wciąż cieszy się tytułem najwyższego budynku w Europie. Obecnie jest 4 najwyższą wieżą na świecie. Wieża jest dostępna dla turystów i daje możliwość oglądania wspaniałej panoramy Moskwy.
Arbat
Jedna z najbardziej znanych moskiewskich ulic, słynąca ze swojego artystycznego klimatu. Znajdziecie tu pomniki znanych rosyjskich artystów, m.in. Okudżawy, w którego repertuarze znalazło się kilka piosenek o Arbacie. Arbat ma około kilometra długości, mieści się w historycznym centrum Moskwy, a fakt, iż istnieje od XV w., czyni ulicę jedną z najstarszych zachowanych ulic w rosyjskiej stolicy.
Park Gorky
Założony w 1928 roku, stanowić miał źródło rozrywki dla narodu radzieckiego. W 2011 roku przeszedł kompletną metamorfozę. Odbywają się w nim liczne wydarzenia kulturalne. Na uwagę zasługuje lodowisko o powierzchni 15000 m², podzielone na sekcje dla dzieci, hokejową, do jazdy figurowej oraz do zwykłej jazdy na łyżwach.
Metro
Będąc w Moskwie prawie na pewno skorzystacie z moskiewskiego metra.
Będąc w Moskwie prawie na pewno skorzystacie z moskiewskiego metra. Jest to najszybszy i najwygodniejszy środek komunikacji. Moskiewskie metro liczy sobie 12 linii, 200 stacji i 333 km, dziennie korzysta z niego 7,1 mln pasażerów, czyniąc je jednym z najbardziej obciążonych na świecie. Warto jednak poświęcić chwilę na zwiedzenie stacji metra – wiele z nich wygląda zachwycająco. Misterne zdobienia, żyrandole, rzeźby – niektóre stacje wykonane są właśnie w takim stylu.
Cyrk Nikulina
Jeden z najstarszych budynków cyrku w Rosji. Został otwarty w 1880 roku i w dalszym ciągu cieszy się dużą popularnością. Warto wybrać się tam na przedstawienie, chociażby po to, by przekonać się, jak wyglądała rozrywka przed pojawieniem się efektów specjalnych.
Muzeum Aleksandra Puszkina
W przeciwieństwie do Muzeum im. Puszkina, Muzeum Aleksandra Puszkina ma z postacią wielkiego poety bardzo dużo wspólnego, gdyż jest mu poświęcone. Mieści się ono przy ulicy Prechistenka, na terenach, na których kiedyś mieściły się posiadłości rodziny poety. Muzeum stanowi gratkę przede wszystkim dla miłośników twórczości Puszkina, lecz zainteresować może także osoby zainteresowane życiem ludzi w dawnych czasach.
Złoty pierścień Rosji
Mianem tym określa się średniowieczne miasta położone na wschód i północ od Moskwy, częściowo pokrywające się z historycznym regionem zwanym Rusią Zaleską. Uważa się je za jedne z najpiękniejszych w Rosji. Pod względem turystycznym interesujące głównie ze względu na zachowane tam zabytki historii i kultury rosyjskiej, a także obecność ludowego rzemiosła. Poniżej znajdziecie opisy głównych miast należących do Złotego Pierścienia Rosji.
Jarosław
Nieformalna stolica Złotego Pierścienia. Zabytkowe centrum miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zobaczyć tam Monaster Przemienienia Pańskiego z XII w., XIX-wieczne klasyczne hale targowe, Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Jarosławiu, czy liczne cerkwie.
Rostów
Rostów, nazywany też Rostowem Wielkim lub Jarosławskim (istnieje bowiem również Rostów nad Donem, który znajduje się w Południowym Okręgu Federalnym), to jedno z najstarszych rosyjskich miast – pierwsza wzmianka o nim pochodzi już z 862 r. Położone nad brzegiem jeziora Nero. Warto zobaczyć w nim Monaster św. Jakuba, relikwie św. Dymitra Rostowskiego oraz Kreml Rostowski.
Siergijew Posad
Najważniejszym zabytkiem miasta jest kompleks ławry Troicko-Siergijewskiej – męskiego klasztoru prawosławnego założonego w 1345 roku, będący jednym z ważniejszych monasterów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Peresław Zaleski
Założone w 1152 roku miasto posiada wiele zabytków staroruskiej architektury. Należą do nich liczne klasztory, sobory oraz cerkwie. Niedaleko miasta znajduje się Kleszczinskij kompleks – zabytek archeologiczny, w którym zachowały się drewniano-ziemne wały z XII wieku.
Kostroma
Znajduje się tutaj Monaster Ipatiewski, w którym przechowywana jest jedna z najważniejszych ikon prawosławia – Fiodorowska Ikona Matki Bożej.
Iwanowo
Najmłodsze i najbardziej przemysłowe z miast należących do Złotego Pierścienia. Ośrodek przemysłu włókienniczego – nic więc dziwnego, że jednym z miast partnerskich Iwanowa jest polska Łódź.
Suzdal
Do najważniejszych zabytków tego założonego w XI wieku miasta należą: drewniana Cerkiew św. Mikołaja, Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego, Monaster Św. Aleksandra oraz żeński Monaster Opieki Matki Bożej.
Włodzimierz
Najstarsze ślady osadnictwa na terenach miasta datowane są na 30 tys. lat p.n.e. Początków współczesnego państwa upatruje się w założeniu grodu przez Włodzimierza I Wielkiego w 990 roku. We Włodzimierzu zachowało się wiele zabytków z czasów świetności księstwa włodzimiersko-suzdalskiego, takich jak: Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, Sobór św. Dymitra Sołuńskiego, Złota Brama oraz XII-wieczne cerkwie Bogurodzicy, św. Nikity i św. Mikołaja.
Niegdyś leżący w granicach I Rzeczpospolitej było to najbardziej wysunięte na wschód miasto wojewódzkie I RP. Znajdują się tu liczne cerkwie, a także bastion królewski Zygmunta III Wazy z XVII w. Smoleńsk położony jest nad Dnieprem jedną z największych europejskich rzek.
Katyń
To tutaj rozegrały się tragiczne wydarzenia 1940 roku rozstrzelanie jeńców polskich. Na wschód od Katynia, na terenie Gniezdowa, znajduje się rezerwat archeologiczny z cmentarzyskiem kurhanowym oraz grodziskami datowanymi na IX-X w.
>>>SPRAWDŹ: Wciąż nie wiesz jak wybrac odpowiedni kierunek podróży? Zobacz nasz artykuł!
Południowy Okręg Federalny
Rostów nad Donem
Jest to główne miasto tego okręgu. Jedno z największych miast Rosji pod względem liczby mieszkańców (nieco ponad milion). Będąc w tym mieście, warto wybrać się nad rzekę Don. Rostów nad Donem jest ważnym ośrodkiem naukowym Rosji. Jakie atrakcje czekają Was w tym mieście? Poniżej opisaliśmy kilka najciekawszych obiektów:
- Sobór Narodzenia Matki Bożej – wykonany w stylu bizantyjsko-rosyjskim, wzorowany był na soborze Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni w Petersburgu. Warto zwrócić uwagę na ołtarze umieszczone w świątyni, a także na ikony i freski.
- Kolumna Aleksandra – pomnik powstał w 1894 roku na cześć cara Aleksandra II Romanowa. Kolumna przedstawia dwugłowego orła umieszczonego na globie.
- H2O Aquapark – park wodny stanowiący popularną atrakcję nie tylko wśród turystów, ale również wśród mieszkańców Rostowa. Oferuje baseny, różnego typu zjeżdżalnie oraz oryginalny wystrój – z sufitów zwisają dekoracje w kształcie meduz, koników morskich i innych żyjących w wodzie stworzeń.
- Delfinarium w Rostowie – chcecie popływać z delfinami? Zrobić sobie z nimi zdjęcie? Popatrzeć na foki wykonujące różne sztuczki? Jeśli tak, to jest to miejsce idealne dla Was.
Krasnodar
Miasto założone przez carycę Katarzynę II Wielką. Zobaczycie tu m.in. Sobór Św. Katarzyny, pomnik Katarzyny II, Park czy Teatr Dramatyczny.
Astrachań
Miasto słynące z produkcji kawioru, narodowego przysmaku Rosjan. Będąc w Astrachaniu, zwiedźcie tamtejszy Kreml.
Wołgograd jest jednym z największych miast Rosji pod względem liczby ludności (ponad milion). Miasto przepływa największa i najdłuższa rzeka Europy Wołga. Zobaczycie tu między innymi:
- Pomnik „Matka Ojczyzna wzywa” – monumentalna statua, mierząca 85 metrów, przedstawiająca kobietę z mieczem, poświęcona radzieckim żołnierzom walczącym w bitwie stalingradzkiej. Pomnik stał się symbolem miasta.
- Dom Pawłowa – czteropiętrowa kamienica, która stała się symbolem obrony Stalingradu. Nazwana na cześć Jakowa Pawłowa – dowódcy obrony placu 19 stycznia.
- Kurhan Mamaja – miejsce upamiętniające radzieckich żołnierzy poległych w bitwie stalingradzkiej. Jest to też najwyższy punkt Wołgogradu, z którego podczas bitwy kontrolowano sytuację w mieście.
Soczi
Miasto zyskało nowy, bardziej atrakcyjny wygląd z racji remontów przeprowadzanych z okazji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku, które miały miejsce właśnie w Soczi. Położone nad Morzem Czarnym, stanowi jedno z nielicznych miejsc w Rosji o klimacie subtropikalnym i z racji tego zyskało status letniego kurortu. Lata są tu bardzo ciepłe, zaś zimy łagodne. Najwyższym punktem miasta jest stojąca samotnie góra Ahun. Do najciekawszych miejsc w Soczi należą:
- Muzeum Sztuki w Soczi – wybudowane w czasach radzieckich, w 1936 roku. Zobaczycie tu zarówno dzieła lokalnych artystów, jak i wystawy artystów o sławie międzynarodowej. Ekspozycja się zmienia – niektóre wystawy podróżują po muzeach całej Rosji.
- Park Narodowy w Soczi – drugi najstarszy park narodowy w Rosji. Zajmuje powierzchnię niemal 2 tys. km². Zobaczycie tam florę i faunę typową dla Kaukazu. Na uznanie zasługuje projekt odbudowania populacji lampartów perskich.
- Oceanarium Tayny okeana – możecie w nim podziwiać wiele gatunków ryb. Zwiedzając oceanarium macie okazję popatrzeć na jego mieszkańców z każdej strony, bowiem zbudowane zostało w formie podwodnego tunelu.
Sewastopol
Miasto w południowej części Półwyspu Krymskiego. Ciekawą atrakcją turystyczną jest tu Chersonez Taurydzki park historyczny, na terenie którego dokonano częściowej rekonstrukcji budowli z czasów, gdy tereny te były greckimi koloniami.
Położone nad Morzem Azowskim miasto założone przez Piotra Wielkiego jako miasto portowe. Ze względu na zachowaną architekturę może stanowić interesujący punkt na trasie Waszych wycieczek. Dodatkowy smaczek dla miłośników literatury będzie stanowił fakt, iż jest to miejsce urodzin Antoniego Czechowa.
Jezioro Manycz-Gudiło
Duże słone jezioro położone na granicy Południowego i Północnokaukaskiego Okręgu Federalnego. Można spotkać tam wiele gatunków ptaków. W tym regionie temperatury wahają się od -30°C zimą do +40°C latem warto więc rozważnie zaplanować swoją wycieczkę.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Mistrzowstwa świata w Rosji!
Północnokaukaski Okrąg Federalny
Kaukaz
Oczywiście nie jest to jedyne miejsce, w których możecie zobaczyć ten łańcuch górski, rozciąga się on bowiem od Morza Czarnego aż do Morza Kaspijskiego, przecinając nie tylko Rosję, ale również Gruzję, Azerbejdżan oraz Armenię; wyznacza granicę pomiędzy Europą a Azją. Najwyższy szczyt to Elbrus. Znajduje się on na terenie Rosji i mierzy 5642 m.n.p.m.
Północno-Zachodni Okręg Federalny
Sankt Petersburg
Miasto powstałe z inicjatywy Piotra I. Mawia się, że to miasto powstałe na krwi i kościach tysięcy ludzi, ponieważ powstało na bagnach, które należało wysuszyć. Miasto zbudowane na podobiznę większych państw europejskich. Marzeniem Piotra I było stworzenie miasta od podstaw, co miało świadczyć o potędze Rosji. Petersburg jest uważany za jedno z najpiękniejszych miast Rosji. W czerwcu występują tu tzw. białe noce. Jedną z atrakcji są też mosty zwodzone, które w określonych porach nocy są otwierane. Warto wiedzieć, że Petersburg zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości wśród miast rosyjskich. Poniżej znajdziecie opisy najważniejszych atrakcji turystycznych miasta pieszczotliwie nazywanego przez Rosjan „Pitier”:
- Ermitraż – rosyjskie Muzeum Państwowe, składające się z kompleksu sześciu historycznych budynków, z których jeden to barokowy Pałac Zimowy. Przemieniony w galerię sztuki za sprawą carycy Katarzyny II, dziś cieszy się statusem jednego z najstarszych i największych muzeów na świecie. W Ermitrażu znajduje się największa kolekcja obrazów na świecie.
- Kunstkamera – jest to najstarsze muzeum Rosji, założone przez Piotra Wielkiego. Znajdziecie tam eksponaty z dziedziny antropologii i etnografii.
- Sobór Zmartwychwstania Pańskiego – zbudowany w miejscu, gdzie zamordowano cara Aleksandra II i z tego powodu potocznie nazywany „cerkwią na krwi”. Sobór wybudowano w tradycyjnym rosyjskim stylu. Jego bogate zdobienia zachwycą każdego.
- Okręt-muzeum Aurora – rosyjski krążownik, który brał udział w licznych bitwach w latach 1904-1941, aż do jego uszkodzenia przez ostrzał. Następnie został wyremontowany i udostępniony dla zwiedzających. Okręt odnowiono, dbając o to, by maksymalnie zachować podobieństwo jego wyglądu do historycznego.
- Sobór św. Izaaka – największa prawosławna świątynia w Petersburgu, druga co do wielkości w Rosji oraz czwarta pod względem wielkości na świecie. Sobór budowano przez 40 lat. Ze względu na fakt, że budowla miała znajdować się na podmokłym terenie, konieczne okazało się osadzenie jej na palach. Centralna kopuła wznosi się na wysokość 101,5 m i pokryta jest szczerym złotem.
Archangielsk
Miasto położone u ujścia rzeki Dwiny, jego historia sięga XII wieku, kiedy to na jego terenach pojawiły się pierwsze ruskie osady. Swoją świetność miasto przeżywało w XVI i XVII wieku, kiedy to mogło pochwalić się tytułem jedynego rosyjskiego portu morskiego. W późniejszych okresach jego blask nieco przygasł, co nie zmienia faktu, iż nadal można tam obejrzeć interesujące zabytki, takie jak np. Świątynia Wszystkich Świętych. Jeśli interesuje Was architektura, szczególnie ta drewniana, wybierzcie się do muzeum Małyje Korieły, znajdującego się nieopodal miasta. Można w nim podziwiać drewniane budownictwo oraz sztukę ludową.
Kaliningrad
Kaliningrad miasto najbliższe Europie, które dodatkowo graniczy z Polską. Dobry wybór na pierwsze odwiedziny. Zobaczycie w nim mnóstwo kościołów i muzeów, takich jak Katedra Matki Bożej i św. Wojciecha w Kaliningradzie czy Muzeum Łodzi Podwodnych B-413.
Dalekowschodni Okrąg Federalny
Kamczatka
Propozycja dla osób, które kochają przyrodę i niestraszne są im przeciwności losu. Panuje tu klimat monsunowy. Bogactwo fauny i flory, zapierające dech w piersiach widoki zdecydowanie możecie się tego spodziewać po tym półwyspie.
Jakuck
Zasłynęło jako najzimniejsze miasto na świecie. Kolejna propozycja dla tych, którzy lubią ekstremalne przeżycia. Jeśli wybierzecie się tam w zimę, gdy temperatura osiąga bardzo niskie wartości (najniższa zarejestrowana temperatura wynosiła -64,4°C), bądźcie ostrożni przy takich temperaturach nawet wyjście po bułki do sklepu (jeśli oczywiście sklep będzie działał), może okazać się wyprawą życia zakończoną obrażeniami w postaci odmrożeń.
Sachalin
Czy wspominaliśmy już, że Rosja posiada również wyspy? Jeśli nie, to tylko dlatego, że uznaliśmy to za oczywistość. Sachalin jest jedną z takich wysp, o tyle niezwykłą, że w zasadzie niemalże graniczy z Japonią od wyspy Hokkaido dzieli ją tylko Cieśnina La Pérouse’a.
Syberyjski Okrąg Federalny
Nowosybirsk
Uważane za nieoficjalną stolicę Syberii, stanowi trzecie co do wielkości miasto Rosji (po Moskwie i Sankt Petersburgu). Najważniejsze zabytki to:
- Pomnik Włodzimierza Lenina w Nowosybirsku – pomniki Lenina znajdują się w niemal każdym rosyjskim mieście. Ten jest wykonany z brązu i waży aż 10 ton.
- Dom Lenina – chociaż pierwotnie poświęcony był samemu Leninowi, współcześnie pełni rolę Nowosybirskiej Państwowej Filharmonii. Jest to jedna z największych filharmonii w Rosji.
- Sobór św. Aleksandra Newskiego w Nowosybirsku – sobór prawosławny wybudowany w stylu bizantyjskim. Była to jedna z pierwszych kamiennych konstrukcji w mieście. W środku katedry znajduje się pomnik cara Aleksandra III.
Krasnojarsk
Miasto położone nad rzeką Jenisej. Warto pospacerować jej brzegiem. W Krasnojarsku natkniecie się na urocze zabytkowe drewniane chatki, na swój dziwny sposób komponujące się z resztą otoczenia.
Omsk
Miasto położone przy ujściu rzeki Om. Warto zobaczyć tam Sobór Zaśnięcia Matki Bożej.
Niezliczone kilometry otwartej przestrzeni, gdzie można poczuć całą historię naszych przodków.
Bajkał
Najgłębsze i najstarsze jezioro świata, które swym pięknem z pewnością zachwyci każdego z Was.
>>>SPRAWDŹ: Interesuje Cię jakie są stereotypy w Europie? Zobacz nasz artykuł!
Uralski Okrąg Federalny
Jekaterynburg
Miasto na pograniczny Europy i Azji na wzgórzu Ural. Czwarte co do wielkości miasto Rosji, zachwyca nowoczesną panoramą centrum. Uznawane za jedno z najpiękniejszych miasto Rosji. Na pewno spodobają Wam się tamtejsze cerkwie, rezydencja Rastorgujewów i Charitonowów, tamtejszy cyrk oraz architektura miasta. Najważniejsze zabytki:
- Rezydencja Rastorgujewów i Charitonowów – neoklasycystyczny pałac, największy w rejonie Urala - jest to jeden z najcenniejszych zabytków Jekaterynburga.
- Plac 1905 Roku – ogromny plac w centrum miasta, gdzie znajduje się Centralny Dom Towarowy i Pasaż, wokół którego z kolei umieszczony jest kompleks handlowy. Inne obiekty umieszczone na placu to muzeum krajoznawcze oraz muzeum sztuki.
- Dom Sewastianowa – według wielu najpiękniejszy budynek w Jekaterynburgu. Wybudowano go na polecenie sławnego biznesmena w XVIII w.
- Pomnik Włodzimierza Wysockiego i Mariny Vlady – upamiętnia on słynnego rosyjskiego pieśniarza, poetę i aktora – Włodzimierza Wysockiego wraz ze swoją trzecią żoną, Mariną Vlady, francuską aktorką o rosyjskich korzeniach. Pomnik znajduje się przy wejściu do jednego z centrów handlowych, zaś jego postawienie miało związek z rocznicą urodzin pieśniarza.
- Pomnik wojenny – zwany także „Czarnym Tulipanem”, wzniesiony został na cześć rosyjskich żołnierzy poległych w Afganistanie. Przedstawia pogrążonego w smutku i zadumie żołnierza trzymającego karabin.
- Cerkiew na Krwi – jej pełna nazwa to Cerkiew Na Krwi pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Ziemi Rosyjskiej Jaśniejących. Jest to relatywnie młodą budowlą, wzniesiona została bowiem w latach 2000-2003. Znajduje się w miejscu zamordowania przez bolszewików cara Mikołaja II wraz z rodziną.
- Cerkiew Wniebowstąpienia - najstarsza cerkiew w Jekaterynburgu.
>>>SPRAWDŹ: Wciąż nie wiesz jak zabrać się za zaplanowanie swojej podróży? Kliknij tutaj, aby otrzymać naszą pomoc!
Nadwołżański Okrąg Federalny
Kazań
Stolica Tatarstanu, gdzie dużą część ludności stanowią Tatarzy. Kazań to niesamowite miejsce, w którym europejska kultura styka się z islamem i obie pięknie ze sobą koegzystują. Nie zawsze tak było dzisiejszy względny spokój został osiągnięty po latach krwawych walk o terytorium. Jednak dzisiaj, przechadzając się po robiącym niesamowite wrażenie białym Kremlu, trudno dostrzec ślady dawnej przemocy. Kazań w wyraźny sposób odróżnia się od innych rosyjskich miast. Przede wszystkim jest to jedno nielicznych miejsc w Rosji, gdzie zagraniczny turysta ma szansę uzyskać wyczerpującą informację w języku angielskim. Po drugie, miasto jest bardzo czyste. Wrażenie czystości potęguje biel Kremla, zbudowanego z białego piaskowca. Również ściany meczetu Kul Szarif są białe, co wspaniale kontrastuje z błękitem dachu. Podobną kolorystyką cechuje się Sobór Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Kazaniu, co nadaje unikalną spójność wizerunkową Kremlowi.
Będąc w Kazaniu, poszukajcie Zilanta – niewielkiej rzeźby przedstawiającej legendarnego stwora, połączenie smoka oraz wiwerny. Oprócz tego, że jest uroczy i stanowi symbol miasta, pojawia się także w legendach na temat tego miejsca. Najważniejsze zabytki Kazania to:
- Ministerstwo Środowiska i Rolnictwa – zwane też Pałacem Agrokultury. Imponująca budowla z charakterystycznym wizerunkiem drzewa w środkej jej części.
- Narodowy Uniwersytet w Kazaniu – drugi najstarszy uniwersytet w Rosji. Co ciekawe, jego studentami byli Lew Tołstoj oraz Włodzimierz Lenin.
- Katedra Św. Piotra i Pawła – barokowy kościół wybudowany w 1726 roku jako hołd dla Piotra Wielkiego.
- Ulica Baumana – centralna ulica Kazania, istniejąca od XV wieku. Znajduje się tam wiele restauracji i kawiarni, jest także miejscem, gdzie zbierają się artyści. Swoją nazwę zawdzięcza Nikolajowi Baumanowi, rosyjskiemu rewolucjoniście.
Kreml kazański
Obowiązkowy punkt na liście każdego, kto znajdzie się w Kazaniu. Jest to główna historyczna cytadela Tatarstanu. Kreml został wzniesiony przez cara Iwana Groźnego w miejscu, w którym kiedyś znajdował się zamek Chanatu Kazańskiego. Głównym budulcem Kremla był biały piaskowiec. Od 2000 roku Kreml znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najważniejsze obiekty znajdujące się w jego obrębie to:
- Sobór Zwiastowania w Kazaniu – najstarsza cerkiew prawosławna w mieście. Została wzniesiona przez Iwana Groźnego po zdobyciu miasta
- Meczet Kul Szarif – piękny, biały meczet z błękitnymi kopułami. Ukończony w 2005 roku, do 2009 cieszył się tytułem największego meczetu w Europie (nie licząc Stambułu)
- Wieża Söyembikä – jeden z architektonicznych symboli Kazania. Kiedyś stanowiła najwyższy punkt w obrębie Kazańskiego Kremla.
- Wieża Spasskaya – pełni rolę głównego wejścia na kreml.
- grobowce władców Chanatu Kazańskiego
- mury Kremla Kazańskiego
Niżny Nowogród
Miasto położone nad Wołgą, w którym możecie zobaczyć barokowe zabudowania mieszkalne, Sobór św. Michała Archanioła, Kreml, a także mnóstwo figurek przedstawiających różnorakie postacie, rozmieszczonych w centrum miasta. Poza tym znajduje się tam jeden z większych stacjonarnych cyrków rosyjskich.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Podróżujesz z dziećmi? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki!
Tak jak wielokrotnie podkreślaliśmy w tekście, Rosja jest tak ogromna, że można znaleźć w niej dowolne formy rozrywek. W tym rozdziale polecamy te, które według nas najlepiej pozwolą Wam poczuć specyficzny klimat tego kraju.
Jedną z form rozrywek charakterystycznych dla Rosji jest cyrk. Podczas gdy w Europie cyrk lata świetności ma za sobą, w Rosji nadal cieszy się dużą popularnością. W niemal każdym większym mieście można znaleźć budynek cyrku tak, budynek, a nie namiot. Warto wybrać się na przedstawienie chociażby po to, by przypomnieć sobie, do jakich wyczynów zdolni są ludzie (i to bez komputerowych efektów specjalnych). Ta rozrywka może nie być odpowiednia dla osób walczących o prawa zwierząt idąc do rosyjskiego cyrku, prawie na pewno zobaczycie tam występujące zwierzęta, również egzotyczne.
Będąc w Rosji szczególnie warto iść do prawdziwej rosyjskiej bani. Jest to niesamowicie mistyczne przeżycie, pod warunkiem, że wszystko zrobicie zgodnie z zasadami: będziecie bić się specjalnymi liśćmi, wybierzecie odpowiednią banię i temperaturę. Dodatkowy efekt uzyskacie, gdy pójdziecie do bani zimą, bo wtedy wychodząc z bani, nadzy, możecie wskoczyć wprost do śniegu, bądź zimnego jeziora, czy przerębla. Takie kąpiele w przeręblu są popularne nie tylko po wizycie w bani i są o wiele mniej straszne, niż może sugerować opis.
Oprócz tego, warto też pójść popatrzeć na mszę do cerkwi. Atmosfera, zapach świeczek, śpiewy i ubrania popów dodają osobistego uroku.
Ciekawym, ale często niebezpiecznym wydarzeniem są dyskoteki na wsi. Warto jednak pojechać na samą wieś i odwiedzić kogoś w typowo starym rosyjskim wiejskim domku. Spróbujcie dostać się na rosyjskie wesele udany wieczór gwarantowany.
Nie można poczuć też prawdziwej Rosji nie jeżdżąc pociągami w najdalsze trasy. Ciekawą opcją może być podróż Koleją Transsyberyjską. Jej główny szlak osiąga długość 9288,2 km, co czyni ją najdłuższą linią kolejową na świecie. Biegnie on przez tereny Rosji i jak sama nazwa wskazuje prowadzi przez Syberię. Decydując się na pozostałe trzy linie, możecie dotrzeć do Chin oraz Mongolii. Inną atrakcją, która pozwoli Wam wczuć się w rosyjski klimat, będzie odwiedzenie rosyjskiego bazaru.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Znajdujemy najlepsze oferty wczasów z biur podróży i mówimy, na co uważać!
Co warto:
- Pójdźcie do rosyjskiego cyrku.
- Wybierzcie się do muzeum lub galerii sztuki w większym mieście rosyjskim zbiory Was zachwycą. Ciekawostką jest fakt, że obywatele rosyjscy często płacą mniej, niż turyści. Ponieważ to, czy ktoś jest Rosjaninem, czy nie, sprawdza się na podstawie języka, w którym mówi, jeśli macie w swoim gronie osobę mówiącą po rosyjsku lub Rosjanina (bądź mieszkańca innych krajów rosyjskojęzycznych), wytypujcie ją do kupowania biletów zapłacicie mniej. W większości miejsc honoruje się także karty studenckie, warto więc, byście zabrali je ze sobą (jeśli posiadacie). Zniżki często przysługują także dzieciom. Szczegółowe zasady oczywiście się różnią, ale warto je sprawdzać i unikać przepłacania.
- Jeśli możecie pójść na wesele lub inną imprezę w domu Rosjan, koniecznie skorzystajcie z okazji. Może nie wyjdziecie z niej trzeźwi, ale na pewno bogatsi w nowe niesamowite doświadczenia :).
- Wybierzcie się w podróż pociągiem.
- Do zwiedzania takich miast, jak Moskwa czy Petersburg nie trzeba namawiać, gdyż i tak cieszą się popularnością. My natomiast gorąco zachęcamy do zwiedzenia Kazania naprawdę warto.
Czego nie warto:
- Nie korzystajcie z pomocy tragarzy na dworcach kolejowych wbrew pozorom ich usługi nie są bezpłatne, a jeśli nie ustalicie ceny odpowiednio wcześniej, może Was to kosztować całkiem sporo.
- Uważajcie na nielegalnych taksówkarzy, którzy oferują transport z jednego miasta do innego. Kierowca wyglądający dość podejrzanie, wiozący Was po ciemnych drogach Rosji, gdzie nie uświadczycie znaków drogowych sugerujących, że na pewno wiezie Was tam, gdzie chcecie, w dodatku ściśnięci w małym samochodzie. Pociągi to zdecydowanie lepsza opcja.
- Nie polecamy również przemieszczania się autokarami po Rosji. Wprawdzie jest to tania opcja, ale biorąc pod uwagę stan rosyjskich dróg oraz postawę kierowców, której nie można nazwać wzorem traktowania klientów, podróż trudno zaliczyć do udanych.
>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna w Rosji!
Redaktor