Peru

PeruKiedy jechać?

Kiedy pojechać?

Peru to niezwykły kraj, do którego podróżować można przez cały rok. Termin wycieczki powinniście zaplanować biorąc pod uwagę, jaki region chcecie zwiedzić. Peru nie jest państwem jednolitym, jeżeli chodzi o klimat, dlatego pogoda w poszczególnych częściach znacznie się od siebie różni – zazwyczaj podawany jest trójpodział na obszary odmienne klimatycznie:

  • Selva (Amazonia) – najlepsza pogoda na wyjazd jest od czerwca do października,
  • Costa (Wybrzeże) – wyjedź w okresie od stycznia do marca,
  • Sierra (Góry – Andy, a w nich Machu Picchu) – podróżuj od czerwca do września.

Peru 1400x600 CC0 13.02.18

Kiedy najlepiej pojechać do peruwiańskiej Amazonii

W Puszczy Amazońskiej pogoda dopisuje niemal przez cały czas. Warto jednak pamiętać, że jest to region dość burzliwy, dlatego najlepsza pora na wizytę w peruwiańskiej Amazonii przypada na okres od końca kwietnia do listopada, gdy prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest najmniejsze.

  • Okres od czerwca do października (pora sucha) to najlepszy czas, jeśli masz w planach całodzienne eksplorowanie dżungli – słońca jest wtedy najwięcej, noce są ciepłe, a wilgotność najmniejsza.
  • Okres od czerwca do września to czas, kiedy możesz czuć się najbezpieczniej, jeśli chodzi o Twoje zdrowie – jest wtedy najmniej moskitów, które w tych regionach mogą przenosić choroby takie jak malaria czy żółta febra.

Kiedy nie jechać do peruwiańskiej Amazonii

Najlepiej uniknąć pory deszczowej, która może zepsuć nam urlop. Zaczyna się ona w listopadzie, a kończy w kwietniu. Deszcz może przeszkadzać w wyprawach i powodować niebezpieczne, błotne pułapki.

Warto jednak mieć na względzie, że: okres od listopada do kwietnia (pora deszczowa) to najlepszy moment, jeśli interesuje Cię zwiedzanie puszczy z poziomu łódki – wody jest wtedy tak dużo, że można dopłynąć łodzią w najbardziej niedostępne zakątki (lepiej nie robić tego na własną rękę, tylko w zorganizowanej wycieczce).

 

>>> POMOŻEMY CI ZORGANIZOWAĆ PODRÓŻ DO PERU - SPRAWDŹ

Amazonia Peru Kiedy jecha

Kiedy najlepiej pojechać na wybrzeże Peru

Wycieczkę na wybrzeże Peru najlepiej organizować w okresie styczeń - marzec. Podczas gdy w Polsce panują największe mrozy, na peruwiańskim wybrzeżu możemy być pewni pięknej pogody oraz udanego wypoczynku. Lato na wybrzeżu Peru charakteryzuje się wysokimi temperaturami (w styczniu i lutym nawet do 29⁰C) – wilgotność nadal jest wysoka, ale słońce świeci wtedy najdłużej. Uwaga – mogą występować przelotne popołudniowe deszcze.

Kiedy nie jechać na wybrzeże Peru

W okresie od czerwca do października wybrzeże najbardziej narażone jest na mgłę, opady, mniejszą liczbę godzin słonecznych i niższe temperatury.

Coast Peru kiedy jecha

Kiedy najlepiej pojechać w peruwiańskie Andy

Okres od połowy maja do końca września oferuje najlepszą pogodę na zwiedzanie Machu Picchu i innych górskich obszarów w Peru. W tym czasie opady deszczu są najmniej dokuczliwe, więc wysokogórskie wyprawy będą bardziej komfortowe niż w pozostałych miesiącach. Pamiętajcie jednak, że wieczory i poranki bywają wtedy naprawdę chłodne i należy mieć ze sobą bardzo ciepłe ubrania.

Kiedy nie jechać w peruwiańskie Andy

W porze deszczowej występują obfite opady, co ma duży wpływ na bezpieczeństwo w górach, gdzie mogą występować błotne osuwiska, lawiny i powodzie. Z tego względu trekking w miesiącach listopad-marzec, może być bardzo niebezpieczny.

 

>>> POROZMAWIAJ Z KIMŚ, KTO TAM BYŁ – ZŁÓŻ ZAPYTANIE

 

MachuPicchu Peru 1400600

Święta i festiwale w Peru

Gdy chcesz…

 

  • Celebrować Fiesta de la Virgen (święto ku czci Matki Boskiej Gromnicznej) wybierz się do Peru 29 stycznia – wtedy zaczyna się świętowanie. Na ulicach wszechobecne są wówczas kolorowe dekoracje, piękne stroje oraz mnóstwo tancerzy. Warto pamiętać, by w tym terminie rezerwować noclegi i bilety z dużym wyprzedzeniem.
  • Uczestniczyć w Inti Raymi (Festiwal Słońca) – festiwal organizowany jest w Cuzco, w dzień przesilenia zimowego, czyli 24 czerwca. Peruwiańczycy świętują wtedy wydłużenie dnia względem nocy. Na ulicach obecne są teatry uliczne, które przedstawiają historie związane z tym ważnym świętem.
  • Uczestniczyć w Festiwalu Świętego Sebastiana - pojedź w styczniu do Cuzco – w okolicach 20 stycznia na placu Świętego Sebastiana odbywają się tradycyjne peruwiańskie tańce, muzyka i pyszne lokalne jedzenie.
  • Świętować rocznicę założenia miasta w Limie – uroczystość obchodzona jest 18 stycznia. Towarzyszą jej liczne koncerty, pokazy i przemarsze.
  • Przeżyć karnawał w Peru – wybierz się w lutym na wybrzeże do Limy – przez cały miesiąc odbywają się tam przemarsze w tradycyjnych strojach, a muzyka i taniec wylewają się na ulice miasta

Festiwale Peru Kiedy Jecha

Klimat Peru

Będąc w tym kraju, musimy pamiętać, że klimat Peru różni się od naszego. Peru w całości leży na półkuli południowej. Oznacza to odwrócenie pór roku. Zima trwa od czerwca do września, a od grudnia do lutego – lato. Dodatkowo musicie wziąć pod uwagę rzeźbę terenu, która znacząco wpływa na temperatury i zachmurzenie. Co jakiś czas zdarza się również zjawisko zwane El Niño, które powoduje zazwyczaj podwyższenie temperatury w danym sezonie. Dla pragnących zgłębić swoją wiedzę o klimacie cudownego Peru poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje – zapraszamy do lektury!

Klimat Puszczy Amazońskiej w Peru

• Występuje tu łagodny i spokojny klimat równikowy.

• Temperatura jest wysoka – średnia miesięczna to od 25⁰C do 28⁰C.

• Suma opadów w ciągu roku może wynieść nawet 260cm.

• Wilgotność powietrza jest bardzo wysoka - 75% w porze suchej (czerwiec – październik) do niemal 100% w porze deszczowej (listopad – maj)

• Najcieplejsze miesiące to sierpień, wrzesień i październik, wtedy temperatury w ciągu dnia sięgają nawet 40⁰C, a opady są najmniejsze.

Klimat wybrzeża Peru

• Na wybrzeżu Peru występuje klimat zwrotnikowy suchy, nazywany pustynnym.

• Roczne opady nie przekraczają 20 - 50 mm, a deszcz bardziej przypomina mżawkę.

• Wahania temperatur nie są zbyt duże - od ok. 14⁰C w sierpniu do ok. 29⁰C w lutym.

• Ze względu na występowanie Prądu Peruwiańskiego, na wybrzeżu możemy zaobserwować zjawisko Garua, czyli charakterystycznej mgły i mżawki. Mgła może utrzymywać się przez większość dnia, zwłaszcza w miesiącach czerwiec – grudzień.

• W tej części kraju słońce świeci najdłużej - nawet ok. 9 godzin, w styczniu, lutym i marcu!

• Przez cały rok występuje tu duża wilgotność powietrza.

• Ten region Peru jest najbardziej narażony na trzęsienia ziemi.

wybrzeze peru 900x450

Klimat gór Peru (Andy)

• Średnie temperatury wynoszą tam: 19 - 23°C latem (kwiecień – październik), 5 - 10°C zimą (listopad – marzec).

• Średnia roczna opadów to 800 – 900 mm.

• Możemy wyróżnić tam dwie pory: suchą oraz deszczową.

Pora deszczowa (zima):

- trwa od listopada do marca

- wahania temperatur nie są tak wysokie jak w porze suchej

- występują tam wysokie opady deszczu

- wilgotność powietrza osiąga nawet 65%

Pora sucha (lato):

- trwa od kwietnia do października

- występują tam duże amplitudy temperatur – w ciągu dnia dochodzą do 30⁰C, nocą mogą spaść do zera lub nieco poniżej zera.

Klimat Peru liedy jecha

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Limie:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!


>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Peru

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-08-05 04:41:15
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy