Islandia

IslandiaInne

Waluta

Obowiązująca na Islandii waluta to korona islandzka ISK. 1 złotówka to ok 38kr, a 100 koron to ok 2,65 zł. Zdecydowanie bardziej opłaca się wymienić pieniądze jeszcze w kraju – mamy o wiele korzystniejszy dla nas kurs niż w krajach zachodnich, z których możemy lecieć, czy w samej Islandii. A różnice w kursach są często dość dotkliwe.  W przypadku gdy nie mamy możliwości wymiany złotówek na islandzkie korony- najlepiej zabrać ze sobą euro.  

Na miejscu możemy oczywiście wymienić pieniądze w banku lub kantorze, ale jedynie euro lub dolary. Nie spotkałam się z możliwością wymiany złotówek. Przy tym możemy również zostać poproszeni o okazanie jakiegoś dokumentu tożsamości: paszport lub dowód osobisty. Taka sytuacja również może mieć miejsce przy płatności kartą, która została wydana poza Skandynawią, co jest powszechne.

Pamiętajmy, że płacąc kartą złotówkową, bank najpierw przewalutuje nam kwotę na dolary lub euro, a dopiero potem na złotówki – czyli tracimy na tym dwa razy. Kartą możemy płacić w zasadzie na całej Islandii i jest mało miejsc, gdzie nie dałoby się skorzystać z takiej możliwości. Bankomaty natomiast to przywilej miejski i nie powinniśmy się nastawiać na częstą możliwość z korzystania z nich.

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

➢ Przykładowe orientacyjne ceny:

● Napoje gazowany 0,5L tj. coca-cola, sprite – od 125 do 190 ISK

● Bagietka – 149 ISK

● Chleb – 500 ISK

● Herbata w torebkach – 350 ISK

● Batony (Snickers, Prince Polo) – 100 do 200 ISK

● Czekolada – 220 ISK

● Masło – 300 ISK

● Tuzin jaj – 680 ISK

● Ryż w woreczkach – 115 ISK

● Dżem – 115 ISK

● Ryby – ok. 2000 ISK za 1kg

● Hot-dog – od 300 do 450 ISK

● Główne danie w restauracji – 2500 – 3000 ISK

➢ Atrakcje naturalne, czyli wodospady, gejzery, Parki Narodowe są na Islandii bezpłatne.

➢ Wstęp do muzeum może kosztować od 1000 do nawet 10 000 ISK. Jeżeli więc wybieramy się do konkretnego, miejsca trzeba koniecznie sprawdzić aktualną cenę na stronie danego muzeum. Warto też zajrzeć do informacji turystycznej i dowiedzieć się, czy nie ma akurat jakiś bonów zniżkowych czy kart promocyjnych dla turystów.

➢ Za noclegi możemy nie zapłacić nawet złotówki jeżeli przyjedziemy z własnym namiotem. Poza nielicznymi zakazami, prawie wszędzie możemy się swobodnie rozbić. Jeżeli jednak wolelibyśmy rozbić się na kempingu, za noc musimy liczyć ok 1400 ISK poza sezonem i dwa razy tyle w sezonie.

➢ Nocleg w hostelu poza sezonem to koszty od 80 do 250 PLN za noc, w sezonie ceny mogą sięgać nawet 600 PLN.

➢ Hotele to już koszty powyżej 500 PLN do nawet ponad 1000 PLN za nocleg.

➢ Koszty podróżowania autobusem zaczynają się od 400ISK za pojedynczą przejażdżkę na najkrótszej trasie. Podróż z Rejkiawiku do Akureyri wyniesie nas 8800 ISK. Aktualne ceny znajdziemy na http://www.straeto.is.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najbardziej niebezpieczne miejsca na świecie.

Niebezpieczeństwa

Wyspa nie niesie ze sobą szczególnych zagrożeń przestępczością. W większości miejsc można zostawić cały swój dobytek, łącznie z laptopem i komórką, pod słupem czy drzewem na wiele godzin i po powrocie zastaniemy nasz bagaż nietknięty. Wyjątek stanowi Rejkiawik i jego okolica, gdzie niestety w skutek szerzącej się bezdomności, zawsze znajdzie się amator naszych rzeczy, czy zbyt wystającego z kieszeni portfela.

Ważne numery

Najważniejszym numerem na wyspie jest 112 – zintegrowany numer alarmowy policji, pogotowia i straży pożarnej.

Polska ambasada znajduje się w Rejkiawiku (105 Reykjavík, Þórunnartun 2) i jest czynna od poniedziałku do piątku. Możemy również uzyskać informacje pod numerem telefonu +354 520 50 50 oraz telefonem dyżurnym +354 520 50 50. Więcej informacji na http://www.reykjavik.msz.gov.pl/pl

 

Wiesz już wszystko o Islandii? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 14:10:26
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy

  • Islandia - tania wycieczka
    Islandia - wycieczka w poszukiwaniu zorzy polarnej...
    WIĘCEJ>>