Holandia

HolandiaTransport

Komunikacja publiczna

Mamy do wyboru pociąg, autobus, tramwaj, metro, promy, rowery lub taksówki. Chcąc uzyskać informacje o rozkładzie jazdy oraz cenach biletów, czy innych opłat np. przewozu roweru najlepiej skontaktować się z Informacją Komunikacji Publicznej poprzez stronę internetową www.9292ov.nl lub www.ns.nl (dotyczy tylko pociągów) lub pod telefonem 0900 92 92.

Na terenie całej Holandii obowiązuje system biletów na pociąg, tramwaj, autobus i metro – karta OV-chipkaart. Można ją zakupić w kiosku za 7,50 €. Potem doładowujecie ją za dowolną kwotę. Działa ona na zasadzie naszej PEKI – odbijamy wsiadając i wysiadając z pojazdu. Opłaca się ona na dłuższy czas pobytu w Holandii. Jeśli chcecie jedynie wybrać się gdzieś na wycieczkę, radzę zakupić zwykły bilet.

Bilety jednorazowe lub na abonament na jakikolwiek środek transportu możecie zakupić w kioskach, informacji miejskiej bądź automatach na dworcach lub przystankach.

W Holandii funkcjonują również tzw. taksówki kolejowe, które dowiozą Was np. z dworca co określonego miejsca. Ceny są przystępne.

Same pociągi są bardzo przyjemne w poruszaniu się między miastami ze względu zarówno na cenę jak i wygodę. Gdy decydujecie się na dłuższy pobyt, warto załatwić sobie kartę uprawniającą do dużych zniżek, a trzeba też powiedzieć, że na jedną taką kartę mogą przejechać aż 4 osoby.

Jedynego środka transportu, który kategorycznie bym odradziła to taksówki. Samo rozpoczęcie podróży to już 7,50 €, a każde 6 km – 12 €.

Natomiast jeśli macie taką fantazję, chcecie poczuć się wyjątkowo i przepłynąć promem udajcie się do jednej z przystani, które znajdziecie idąc wzdłuż głównych kanałów. Przeciętnie rejs kosztuje 15 €, w cen wliczono jednak audioprzewodnik, który przez ok. godzinna podróż będzie nam opowiadał o danym miejscu.

Jeśli poruszacie się samochodem, to lepiej zostawiać go na przedmieściach dużych miast i dalej kontynuować podróż metrem lub tramwajem. W centrum jest to często już niemożliwe z powodu braku miejsc i oczywiście drogie. Mandat za niepoprawne parkowanie gwarantuje wysokie koszty oraz odholowanie pojazdu.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Holandii samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Decydując się na wynajem samochodu w Holandii, możecie to zrobić już w Polsce za pomocą takich stron internetowych jak:

http://netherlands.rentalcargroup.com/

www.holidaycars.com/wypozyczalnia-samochodow/holandia/

www.autoeurope.pl › Wypożyczalnia samochodów

www.easyterra.pl/wynajem-samochodow-holandia.html

Ceny wahają się w zależności na jaki samochód się zdecydujecie. Średnio wynosi to od 500 zł w górę za tydzień.

Jeśli jednak czujecie się bezpieczniej załatwiając wszystko bezpośrednio na miejscu, to wypożyczalnie znajdziecie najczęściej na lotnisku czy dworcu kolejowym.

Rower

Czymże jest Holandia bez roweru! To lokalny środek transportu, który przybliża nas do sedna tamtejszej kultury, więc bardzo zachęcam do jego skorzystania. Drogi rowerowe są cudowne. Szerokie i zadbane, a ich sieć wystarczająco rozległa, żeby pięknie zwiedzić całe miasto i okolice. Jest też wiele specjalnych szlaków na terenie całego kraju. Każdy w Holandii bardzo szanuje rowerzystów, są oni na pierwszym miejscu w poruszaniu się po mieście.

Ich wypożyczalnie możecie znaleźć praktycznie na każdym kroku. Opłata za dzień użytkowania to 7-10 €. W ciągu tygodnia ceny są niższe. Musicie przy takiej okazji okazać swój dowód lub wpłacić kaucję. Gdzieniegdzie można znaleźć też ciekawe rozwiązania dla rodzin bakfiets rowery trójkołowe z niewielką przyczepką z przodu. Może być to wspaniałe rozwiązanie i wspólne spędzenie czasu!

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Co warto zjeść w Holandii?