Holandia

HolandiaDojazd

Loty

Samolotem do Holandii możecie dostać się bez przesiadek (do Eindhoven lub Amsterdamu) z Warszawy, Łodzi, Poznania, Krakowa, Katowic, Gdańska oraz Wrocławia w niecałe 2,5 godziny. Możemy wybrać linie SAS, LOT, Lufthansa, Wizz Air, Ryanair, Air Berlin czy Adria Airways. Ceny są zróżnicowane, w zależności od obsługiwanych linii lotniczych (najkorzystniejsze oferty ma Ryanair oraz Wizz Air) oraz daty wyjazdu (poza sezonem, głównie w miesiącach zimowych jest taniej). Przeciętnie podróż wynosi od ok. 100 zł nawet do 600 zł w jedną stronę; warto jednak polować i korzystać z promocji – można znaleźć loty nawet za ok. 60 zł! Trzeba to sprawdzać na bieżąco.

 

>>>Szukasz wyszukiwarki lotów, która spełni Twoje oczekiwania? SPRAWDŹ TUTAJ!

 

Jak najlepiej dotrzeć z głównego lotniska (Amsterdam Schiphol) do centrum miasta? Opcji jest kilka. Zdecydowanie najkorzystniejszą cenowo opcją jest przejazd pociągiem, który odjeżdża z samego lotniska do kilku stacji w Amsterdamie (w tym do dworca głównego). Na dzień dzisiejszy (czerwiec 2016) bilety w jedną stronę kosztują (w teorii) 4,2 EUR. W praktyce cena może być odrobinę wyższa, gdyż na jej wysokość może mieć wpływ na przykład fakt płacenia kartą. Bilety możecie zakupić w żółtych automatach biletowych znajdujących się nieopodal zejścia z dworca na lotnisku do peronów. Same pociągi kursują często (średnio raz na 15 minut). Podróż pociągiem w godzinach nocnych również nie powinna stanowić problemu. Po dojeździe do Amsterdamu pozostaje kilka opcji dotarcia do Waszego miejsca noclegu: autobus (najmniej wygodny, ale najtańszy), taxi (najwygodniejsze, ale bardzo drogie - za około 6 km przejazdu w godzinach nocnych należy spodziewać się kosztu na poziomie nawet 30 EUR) lub Uber/Abel (z reguły trochę taniej niż taxi).

Dla osób preferujących wygodniejszą podróż z lotniska Schiphol do Amsterdamu, mamy do wyboru kilka opcji wymienionych już powyżej:

- taksówka cena przejazdu do centrum Amsterdamu to około 50 EUR,

- Uber trochę taniej niż taksówka, zależnie od godziny przejazdu,

- Abel ekologiczny i tańszy odpowiednik Ubera, cena przejazdu z lotniska to 16 EUR od osoby. Niestety mieliśmy problem ze skorzystaniem z tej opcji na własnej skórze aplikacja, przez którą należy zamówić przejazd nie chciała z nami współpracować (mieliśmy problem z podpięciem karty kredytowej, niezbędnej do korzystania z aplikacji).

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Kiedy kupić najtańszy bilet na podróż?

Pociąg

Koleją możecie dostać się do Amsterdamu z co najmniej jedną przesiadką m.in. z Poznania, Warszawy, Katowic czy Krakowa. Na pewno na trasie będziecie musieli zmienić pociąg w Berlinie lub Kolonii, w zależności jaką drogę wybierzecie. Najlepiej korzystać z linii EuroCity. Ci, którzy lubią podróżować nocą mogą wybrać przewoźnika EuroNight. Obie linie zapewniają komfort podróży i wysoką jakość. Najkorzystniej zakupić bilet ok. 2 miesiące wcześniej – wtedy macie okazję nabyć go nawet za ok. 30 euro. Przeciętnie cena wynosi ok. 50-60 euro. Podróż trwa nieco dłużej niż samolotem – ok. 18 h z Warszawy – musicie więc uzbroić się w cierpliwość.

Samochód

Od Holandii dzieli nas ok. 1000-1200 km, w zależności skąd jedziemy i dokąd zmierzamy. Czas podróży samochodem wynosi przeciętnie ok. 10-11 h. Najlepiej najpierw obrać kierunek na Berlin, a stamtąd już prosto do Amsterdamu. Przez większość trasy prowadzić Was będzie autostrada A2.

Niestety od 2016 r. weszła ustawa zgodnie z którą autostrady na terenie Niemiec będą płatne dla obcokrajowców – 5-15 euro na 10 dni lub 16-30 euro za dwa miesiące. Przez Holandię przejedziecie za darmo.

Jeśli chodzi o paliwo, to najlepiej zaopatrzyć się w nie jeszcze na terenie Niemiec, zaraz za Osnabruck, ponieważ Holandia ma jedne z najwyższych cen benzyny na świecie! Warto pamiętać, że w drodze powrotnej od granicy holenderskiej nie będzie stacji benzynowej przez ok. 60 km.

Decydując się na własny dojazd samochodem musicie pamiętać o przepisach, które są tam rygorystycznie przestrzegane. Dozwolona prędkość na autostradzie to 120 km/h, drodze ekspresowej 100 km/h, poza obszarem zabudowanym 80km/h, a w obszarze zabudowanym 50 km/h. Tylko na nielicznych odcinkach są drobne zmiany, na które jednak warto zwracać uwagę, gdyż mandaty są bardzo wysokie.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Chesz zabrać ze sobą w podróż jak najwięcej rzeczy przy tym mieć jak najmniejszy bagaż? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki!

 

Na terenie Niderlandów uznawane jest polskie prawo jazdy, jedynie jeśli ktoś chce przebywać w kraju dłużej niż 6 miesięcy musi wymienić je na holenderskie w danej gminie.

Przepisy przepisami, oczywiście należy o nich pamiętać, wspomnijmy jednak o czymś przyjemniejszym, czyli co możemy zobaczyć podczas samej podróży! Samochodem mamy ten komfort, że zatrzymujemy się gdzie chcemy, kiedy i na ile. Warto to wykorzystać.

Po drodze z Berlina do Amsterdamu możemy zahaczyć o takie miasta jak:

− Poczdam – z tamtejszą Bramą Brandenburską, kompleksem pałacowo-parkowym Sanssouci należącym dawniej do Fryderyka II, czy osiedlem tkaczy Nowawes.

− Magdeburg – słynący z cudownej gotyckiej katedry oraz urokliwej starówki

− Hanover – gdzie koniecznie należy odbyć spacer po Starym Mieście najeżonym przepięknymi gotyckimi kościołami oraz XV-wiecznym ratuszem czy budynkiem opery. Są tam również dwa kompleksy pałacowe Leineschloss oraz Wangenheim, będące siedzibą królewską i rodową. Należy pamiętać, że miasto to to również ważne centrum targowe.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Politykę wjazdową do Holandii.