HiszpaniaCo warto / nie warto?
SPIS TREŚCI:
Barcelona | Madryt | Malaga | Sewilla | Granada | Kordoba | Segowia | Tarragona
Najważniejszymi miastami Hiszpanii są: Madryt, Barcelona, Walencja, Sewilla, Saragossa, Malaga, Bilbao.
Barcelona (sprawdź lokalizację na mapie)
To niezwykły park, który koniecznie trzeba zobaczyć. Zaprojektowany przez słynnego katalońskiego architekta Antonio Gaudiego. Pierwotnie park miała zamieszkiwać elita Barcelony, jednak po jego powstaniu nikt nie kwapił się, by tam zamieszkać, toteż park stał się atrakcją turystyczną. Fantazyjne kształty budynków, wariacje architektoniczne i baśniowa atmosfera zapewniają wciąż niemalejącą popularność wśród turystów.
Secesyjna budowla zaprojektowana przez Antonio Gaudiego w XX wieku. Jest to dzieło architektury, które zaskakuje finezją i pomysłowością, a polotu dodają balkony przypominające fale i mosiężne balustrady. W budynku mieści się muzeum poświęcone Gaudiemu, taras widokowy oraz pokój urządzony w stylu XX wieku. Ze względu na materiał, z jakiego została zbudowana, przez mieszkańców nazywana jest „Kamieniołomem”. W 1984 r. Casa Mila została wpisana na listę UNESCO.
Casa Batllo
Kolejny secesyjny budynek zaprojektowany przez Antonio Gaudiego. Inspiracją artysty były motywy zwierzęce. Jest to kolejne dzieło w niezwykłym stylu. Do jego wykończenia zastosowano ceramikę oraz kafle. Podobnie jak Casa Mila, znajduje się na liście UNESCO (od 2005 r.).
Sagrada Familia to niezwykłe dzieło sztuki, czyli Świątynia Świętej Rodziny, zaprojektowane zostało w stylu secesyjnym przez Antoniego Gaudiego. Fenomenem jest to, że budowę świątyni rozpoczęto w 1882 roku i do dziś jej nie ukończono. Do dzisiaj wzniesiono 8 z 18 zaplanowanych strzelistych wież, które mierzą nawet do 170 m wysokości. Wieże symbolizują Maryję, Jezusa, 12 apostołów i 4 ewangelistów. Zakończenie budowy przewidywane jest na 2026 r. Będzie ona wówczas najwyższą światynią na świecie. Fakt, że do dzisiaj budowa nie została jeszcze ukończona, nie przeszkadza w tym, że rokrocznie świątynię odwiedzają rzesze turystów.
La Rambla
La Rambla to najważniejsza ulica Barcelony, zaczynająca się na Placu Katalońskim (Plaça de Catalunya), kończy się w porcie przy pomniku Krzysztofa Kolumba. Ulica jest sercem Barcelony, dosłownie kipi od turystów. Znajdują się przy niej liczne kawiarenki, restauracje i sklepiki, a artyści i klauni umilają czas przechodniom. Ten, kto nie był na La Rambli – nie był w Barcelonie.
Parc de la Ciutadella
Parc de la Ciutadella to jeden z najpiękniejszych i najważniejszych parków w Barcelonie, o ile nie w całej Hiszpanii. Zachwyca mnogością atrakcji, które można tam zobaczyć, a jego symbolem jest przepiękna fontanna, obok której znajdują się podwójne schody.
Wzgórze Montjuic
Warto poświęcić jeden dzień na pobyt na wzgórzu Montjuic, na które można wjechać kolejką górską, co jest dodatkową atrakcją. Na wzgórzu znajduje się największy w Europie stadion piłkarski należący do klubu FC Barcelona. Po zwiedzeniu obiektu warto wybrać się do Pałacu Narodowego. Na uwagę zasługuje XVIII-wieczny zamek Castell de Montjuic. Niezapomniany wieczór spędzicie przy magicznej fontannie Montjuic. Odbywają się tam pokazy światła, muzyki i niezwykłej iluminacji wody. Ponadto ze wzgórza jest doskonały widok na port.
Fajnie zobaczyć te wszystkie atrakcje, prawda? A co powiecie na to, że przygotowaliśmy dla Was gotowy przykład wycieczki po Barcelonie? Korzystajcie! Jeśli wolicie wybrać się na wczasy zorganizowane, sprawdźcie tutaj najlepsze oferty najbardziej popularnych biur podróży.
>>>SPRAWDŹ: Pomożemy Ci ułożyć Twój plan podróży po Hiszpanii! Nie wahaj się tylko KLIKNIJ!
Madryt (sprawdź lokalizację na mapie)
Muzeum Prado
Prado jest jedną z największych i najbogatszych galerii sztuki. Prado ma do zaoferowania dzieła królewskie kolekcjonowane od XVI do XX w. Jest rajem dla miłośników sztuki, mieści bogatą kolekcją malarstwa Goi, Velazqueza, El Greco. Można także podziwiać kolekcje z zakresu sztuki religijnej, zabytkowe meble, ceramikę czy kolekcję wachlarzy.
Puerta Atocha
Puerta Atocha jest to największy dworzec kolejowy w Madrycie, który jest także atrakcją turystyczną. Zachwyca swoją architekturą wewnątrz i na zewnątrz. Wchodząc głównym wejściem traficie do starej części dworca, gdzie w holu głównym znajduje się ogród botaniczny. Możecie tam zobaczyć ok. 400 rodzajów roślin, palm oraz żółwie pływające lub wylegujące się na kamieniu w sadzawce. Liczba żółwi, które można tam spotkać, jest ogromna. Ponadto na dworcu jest przystępna ilość kawiarni czy restauracji, gdzie przed podróżą możecie napić się kawy, zjeść lody czy kupić kanapki. Od jakiegoś czasu również możecie natknąć się na mały targ, gdzie można kupić ubrania, biżuterię, słodycze i inne. Warto dodać, że w „tropikalnej części” dworca jest dość duszno i gorąco. Z pewnością egzotyczny klimat tego dworca umili czekanie na pociąg, ale także od niego rozpoczniecie zwiedzanie miasta w ciekawy sposób.
Muzeum Królowej Zofii (Museo Reina Sofia)
Zdecydowanie jest to najlepsze miejsce dla miłośników sztuki. Muzeum mieści się w gmachu XVII-wiecznego szpitala. Miejsce to miało zostać wyburzone, ale w 1977 roku uzyskało status zabytku. Jest to bardzo duże centrum sztuki. Na drugim i czwartym piętrze możecie podziwiać stałą ekspozycję. Do dyspozycji są także wystawy czasowe. Jest możliwość zobaczenia dzieł np. Picassa (np. obraz Guernica), Dalego czy Domingueza.
Muzeum prezentuje dzieła hiszpańskie i międzynarodowe od końca XIX wieku. Do dyspozycji mamy nie tylko obrazy, ale także fotografie, rzeźby, ryciny oraz prezentacje multimedialne. Z pewnością muzeum to można porównać do londyńskiego Tate Modern. Muzeum posiada także patio. Po wielu godzinach oglądania dzieł sztuki, miejsce to jest idealne do odpoczynku.
Królewski Ogród Botaniczny (Real Jardin Botanico)
Wejście do ogrodu jest od Plaza de Murillo 2, czyli tuż przy Prado. Wchodzi się do niego przez Puerta de Murillo. Jest to elegancka, neoklasyczna brama z dwoma kolumnami nordyckimi. Ogród jest zrobiony w stylu neoklasycznym i możecie tam podziwiać 30 000 gatunków roślin. Do dyspozycji są także szklarnie, które najbardziej polecamy. W szklarniach utrzymywana jest adekwatna temperatura i wilgotność dla rozwoju gatunków ze stref klimatycznych, takich jak pustynna, subtropikalna i tropikalna. Możecie tam podziwiać różnorodne palmy, kaktusy i wiele innych.
Najlepiej odwiedzić to miejsce od maja do sierpnia/września, kiedy rośliny już rozkwitną. W zimie z pewnością miejsce to zrobi o wiele mniejsze wrażenie, ale obiekt jest czynny przez cały rok. Godzina spokojnie wystarczy na obejście wszelakich uliczek w ogrodzie.
Park Retiro
Park Retiro jest to najładniejszy, największy i najchętniej odwiedzany park w Madrycie. Latem i w weekendy możecie spotkać tłumy ludzi, którzy udają się do Retiro na randkę, na piknik, rower, rolki, spacer czy jogging. Jest to idealne miejsce do takich aktywności ze względu na zieleń i wielkość tego parku, który ma aż 120 hektarów. Duża liczba drzew i krzewów sprzyja niedzielnym spacerom, a także pozwala się skryć, kiedy z nieba leje się żar. W Retiro rośnie aż 18 tysięcy drzew i 7 tysięcy krzewów. Możecie podziwiać różnorodną roślinność, np.: róże, magnolie, sekwoje, sosny alpejskie, a najważniejszym okazem jest cypryśnik meksykański. Potocznie mówi się, że wygląda on jak duży brokuł.
Przy głównej alei można natknąć się na magików, grajków, sprzedawców słodyczy czy pokazy teatrów ulicznych. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie w tym różnorodnym wachlarzu możliwości. W Parku Retiro oprócz relaksu i spacerów, możecie zobaczyć dwie ciekawe rzeczy. Pierwszą z nich w pobliżu głównego wejścia jest półkolista kolumnada z pomnikiem Alfonsa XII stojąca nad przepięknym stawem. Istnieje także możliwość wypożyczenia łódki. Koszt dla 4 osób to 4,55 euro. Korzystać można codziennie od 10:00 do 18:00 przez cały rok.
Kryształowy Pałacyk
Jak sama nazwa wskazuje jest on zbudowany ze szkła, a także ze stali i jest naprawdę magiczny. Kiedyś była tam oranżeria, a obecnie jest to miejsce, gdzie organizowane są spotkania z autorami książek, wystawy malarskie czy inne wydarzenia. Należy on do Muzeum Królowej Zofii, także warto tam zajrzeć, a nuż będzie prezentowana jakaś wystawa. Można też trafić na rytuał parzenia kawy i wystrój indyjski. W samym parku jest także spory wybór knajp, kawiarni, gdzie możecie napić się piwa czy sangrii.
Puerta de Alcala
Puerta de Alcala to najbardziej reprezentatywna brama w mieście. Znajduje się na Placu Niepodległości. Warto przyjrzeć się jej dokładnie, ponieważ z każdej strony jest całkiem inna. Z jednej strony widać 10 kolumn, z kolejnej 2 kolumny, a nad kolumnami umieszczono trzy głowy ludzkie i trzy lwie z kolejnej strony.
Podziwianie bramy utrudnia jej lokalizacja. Mianowicie znajduje się na środku bardzo ruchliwego ronda i ponoć nie da się do niej podejść. Pewnie niejedna osoba próbowała do niej podejść w nocy, kiedy ruch jest mniejszy.
No, ale dlaczego ta brama posiada figury głów ludzi i lwów? To bardzo proste. Karol III (ówczesny król) zaakceptował dwa różne projekty, a architekt widząc brak zdecydowania króla postanowił wprowadzić w życie oba projekty.
Kiedyś brama prowadziła do miejscowości Alcala de Henares (miejsce urodzenia Miguela Cervantesa), stąd jej nazwa. Zjawiskowo wygląda szczególnie po zmroku. No i bardzo ciężko zrobić jej zdjęcie bez samochodów w tle.
Plaza de Cibeles
Mówi się, że plac ten jest wizytówką Madrytu przez niesamowicie częste umieszczanie go na pocztówkach. Jest szczególnie ważny dla mieszkańców, nie tylko ze względu na magiczną fontannę wykonaną dla frygijskiej bogini.
Wszyscy wiedzą, że Hiszpanie są miłośnikami piłki nożnej i właśnie na Plaza de Cibeles sportowcy i kibice świętują wszelakie zwycięstwa drużyny. Jak się okazuje nie tylko drużyn piłkarskich, ale także koszykarskich. W dniu zwycięstwa wszyscy spotykają się na placu, świętują intensywnie do białego rana oraz co ciekawsze, kąpią się w fontannie. Można rzec, że jest to idealne miejsce dla świętowania sukcesów. Wspomniana fontanna stoi na samym środku placu i przedstawia frygijską boginię płodności. Dosiada ona rydwanu, który jest ciągnięty przez lwy.
Palacio de Comunicaciones
Ten niezwykły obiekt to siedziba Poczty Głównej. Jest to chyba najpiękniejsza siedziba poczty, jaką można spotkać. Niestety już nie można stamtąd wysyłać listów, ponieważ od 2007 roku mieści się tam urząd miasta.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak spędzić weekend?
W samym pałacu można obejrzeć za darmo wystawy czasowe oraz zrelaksować się lub popracować w specjalnym pokoju przeznaczonym właśnie na te aktywności. Jeżeli ktoś chce uciec od tłumu i hałasu, by w spokoju oddać się pracy, jest to idealne miejsce. Jednak to miejsce chcielibyśmy polecić z innego powodu. Na 9. piętrze znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać Madryt w całej okazałości. Bilety można zakupić przy wejściu za 2 euro. Warto zobaczyć Plaza de Cibeles z innej perspektywy oraz inne budynki w stolicy Hiszpanii.
Metropolis
Na skrzyżowaniu ulic Alcala i Gran Via znajduje się najbardziej reprezentatywny biurowiec w Madrycie. Według nas jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Madrytu. Pojawia się często na pocztówkach, a turyści intensywnie je fotografują. Co sprawia, że ta budowla jest tak fascynująca i zauważana? Charakterystycznym punktem biurowca jest kopuła ze złotymi zdobieniami ukoronowana figurą Wiktorii. Jest to także jedna z najlepiej oświetlonych budowli w stolicy Hiszpanii. Użyto 205 projektorów świetlnych o niskim zużyciu energii, dlatego Metropolis robi specjalne wrażenie po zmroku. W okolicy znajduje się jeszcze jeden taras widokowy warty polecenia.
Puerta del Sol
Puerta del Sol, czyli Brama Słońca. Jest to najbardziej ruchliwy plac Madrytu. Na środku placu stoi konstrukcja metra i kolejki – jest to bardzo dobry punkt komunikacyjny. Puerta del Sol uchodzi za geograficzny środek Hiszpanii. Na placu znajduje się tzw. kilometr zerowy, z którego są mierzone odległości na drogach wychodzących z Madrytu do innych hiszpańskim miast.
Plaza Mayor
Od wieków życie mieszkańców skupia się właśnie na tym placu. Kiedyś najważniejsze wydarzenia odbywały się właśnie tutaj, np. koronacja królów, wydarzenia teatralne czy corrida. Obecnie miejsce to tętni życiem przez cały rok. W weekend naprawdę ciężko o wolny stolik w knajpie na Plaza Mayor. W niedzielę możecie trafić na targ kolekcjonerski, gdzie można zakupić monety, filiżanki i inne cuda.
Aby wejść na Plaza Mayor możecie skorzystać z 9 bram, które prowadzą do wnętrza placu. Otoczone są 136 domami z 300 balkonami. Na samym środku placu możecie ujrzeć pomnik króla Filipa III z dynastii Habsburgów. Chodząc po Plaza Mayor nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak mroczną historię ma to miejsce. W XVII wieku odbywały się tu procesy sądowe ludzi oskarżanych o bezbożność, ludzi, którzy wyrzekli się wiary lub osób, które uprawiały czary. Wszystko to działo się na oczach tłumów, które wypełniały okoliczne balkony, szczególnie zaciekawionych procedurą przesłuchań i tortur. W tym miejscu były również dokonywane egzekucje. Obecnie na placu jest bardzo dużo knajp, restauracji, jest to miejsce spotkań mieszkańców. W święto patrona Madrytu – Izydora odbywają się tu różnorodne wydarzenia, koncerty czy sztuki uliczne. Niewiele pozostało po duchu dawnych czasów.
Pałac Królewski (Palacio Real)
Król nie mieszka tam na co dzień, choć jest to jego oficjalna rezydencja. W 1794 r. wybuchł pożar i zniszczył zamek. Filip V postanowił odbudować pałac i wzorował się na pałacu ówczesnego króla Francji. Prace trwały aż 20 lat, a dopiero kolejne 10 lat później król Karol III uznał pałac za swoją rezydencję. Nie wszystkie sale są udostępnione dla zwiedzających. Na pewno można zobaczyć Salę Tronową, która jest w nienaruszonym stanie od czasów Karola III. Salę zdobią rzeźbione meble, lustra w pozłacanych ramkach, żyrandole sprowadzone z Wenecji. Podium, na którym dumnie prezentuje się replika tronu Karola II, strzegą brązowe lwy. Do dyspozycji zwiedzających jest także komnata królewska. Przeznaczona była ona do przyjmowania gości. Jadalnia robi wrażenie ze względu na swoje proporcje. Mianowicie jest długa, wąska, a sufit pokryty jest specyficznymi malowidłami. Stół w jadalni może pomieścić nawet 200 osób. Sala była wykorzystywana także podczas tanecznych spotkań. Z kolei w aptece prócz mikstur możecie podziwiać portrety osób, które troszczyły się o zdrowie królewskiej rodziny. Do wglądu dostępne są również dzieła sztuki, instrumenty, zbroje. Ponadto wokół pałacu rozciągają się parki i ogrody.
Casa Museo del Raton Perez
Myszka Perez jest hiszpańską wersją wróżki zębuszki. Jak wiemy, wróżka zębuszka w zamian za zęby mleczne schowane pod poduszką daje dzieciom prezenty. Według starej legendy myszka ta mieszkała w puszce po ciastkach w cukierni Prast (Calle Arenal 8). A więc na pierwszym pietrze znajduje się muzeum, gdzie możecie podziwiać domek myszki i poznać jej historię. Najmłodsi mogą napisać i zostawić tam list do myszki zębuszki z prośbą o prezent w zamian za kolejnego, mlecznego zęba.
Plaza Espana
Na placu możecie podziwiać pomnik Miguela Cervantesa, który spogląda na dwie najbardziej znane postaci literackie w Hiszpanii – Don Kichota i Sancho Pansę. Ogromne pomniki otoczone są fontanną. Nad okolicą królują dwa drapacze chmur: 142-metrowa Torre de Madrid oraz elegancki Edificio de Espana. Torre de Madrid do 1989 r. był największą budowlą w mieście.
>>>SPRAWDŹ: Interesuje Cię jakie są najdroższe hotele na świecie? Zobacz nasz artykuł!
W 1968 roku egipski rząd podarował ową świątynię Hiszpanii. Świątynia miała być zapłatą za pomoc w ratowaniu nubijskich zabytków. Były one zagrożone zalaniem z powodu wzrastającego poziomu wody na Nilu. Warto wiedzieć, że świątynia została zdemontowana przez polskich archeologów i przywieziona do Aleksandrii. Zaraz, czemu tam, a nie do Madrytu? W 1970 roku fragmenty świątyni przywieziono statkiem do Walencji, a później samochodem do Madrytu. Następnie przez dwa lata składano świątynię w jedną całość. Aby choć trochę przypominała miejsce skąd pochodzi, stworzono wokół świątyni płytką sadzawkę. Miejsce to cieszy się popularnością szczególnie podczas zachodu słońca. Wychodzą wtedy bajeczne zdjęcia. Wokół świątyni Debod rozciąga się także park. Nie jest tak duży i zjawiskowy jak Retiro, ale również przyciąga sporo ludzi, którzy chcą zrelaksować się na świeżym powietrzu.
Museo de Cera
Museo de Cera, czyli muzeum figur woskowych. Jest to idealne miejsce, aby spotkać wszystkie słynne postaci w jednym miejscu. Podziwiać możecie figury postaci historycznych, aktorów, sportowców, papieży i wielu innych. Kto widział tylu papieży naraz? Dodatkową ciekawostką jest to, że postaci noszą autentyczne ubrania pochodzące z garderoby danej postaci. Jak to może nie robić wrażenia? Jest to na tyle klimatyczne i autentyczne miejsce, że bywały przypadki, kiedy zwiedzający mylili figury z ochroniarzami. Także warto mieć świadomość czemu się przyglądacie.
Muzeum do najtańszych nie należy. Osoba dorosła musi zapłacić 19 euro. Jednak będąc tam, każdy poczuje, że to miejsce jest warte tych pieniędzy. Poza oglądaniem figur woskowych w salach, udajcie się na przejażdżkę kolejką. Jednak nie jest to zwykła kolejka, bo przemieszcza się po ciemnych tunelach. Raz znajdujecie się w kanale, a wszystko co tam żyje, oczywiście jest zrobione z wosku. Innym razem trafiacie na wojnę i plac boju. Kolejnym razem atakują Was drapieżniki. Autentyczność jest największą zaletą tego miejsca. Po przejażdżce udajcie się do symulatora. Tam będziecie mieć wrażenie, że postać ciągnie Was bryczką w Chinach i przejeżdżając przez Mur Chiński można poczuć, jakby naprawdę się tam było.
Muzeum Ameryki
Zgromadzono tam zbiory przedstawiające kulturę byłych kolonii hiszpańskich w Ameryce Łacińskiej. Eksponaty, które możecie tam podziwiać, pochodzą z całego okresu historii Ameryki. Zobaczyć możecie m.in. dzieła sztuki, ceramikę czy broń. Przywiezione zostały one do Hiszpanii w czasie jej panowania nad tamtejszymi terytoriami lub ofiarowane przez rządy państw Ameryki Łacińskiej. Ekspozycja podzielona jest na 5 działów. Wszystkie eksponaty znajdują się na drugim oraz trzecim piętrze i ułożone zostały według tematyki. Rejon pierwszy prezentuje mity na temat Ameryki i jednocześnie je prostuje.
W Europie przez lata powstawały różnorodne mity na temat krajów amerykańskich. Możecie zobaczyć również interesujące mapy, pióropusze, złoto z Kostaryki czy hawajską pelerynę z piór. Rejon drugi poświęcony jest geografii oraz krajobrazowi. Eksponaty pokazują upływ czasu oraz to, jak Ameryka zmieniała się na przestrzeni wieków, m.in. jak mieszały się rasy i kultura. Zobaczyć możecie także listy i dzienniki z podróży pisane przez Krzysztofa Kolumba.
Region trzeci jest szczególnie ciekawy, ponieważ przedstawia życie codzienne ludności. Ponadto możecie podziwiać pióropusze, biżuterię i ozdoby, które symbolizują ważne wydarzenia w cyklu życia rodziny np. narodziny, małżeństwo, potomstwo.
Region czwarty poświęcony jest wierzeniom religijnym. Zobaczyć możecie eksponaty z obrzędów pogrzebowych, symbole płodności czy przedmioty kultu. Ostatni region poświęcony jest językowi i komunikacji.
Dzielnica Lavapies
Dzielnica Lavapies jest pod względem etnicznym bardziej zróżnicowana niż inne części miasta. Szybko zmienia swój charakter i styl. Tutaj możecie zaobserwować najwięcej różnorodnych narodowości. Ponadto jest inspiracją dla pisarzy. O dzielnicy Lavapies pisali m.in. Lope de Vega, Cervantes, Tirso de Molina. Ale to nie wszystko. Wiele dzieł Goi powstało pod wpływem wydarzeń, których był świadkiem na Lavapies. Malował m.in. sceny z życia niższych klas społecznych. Plaza de Lavapies w średniowieczu stanowiła centrum dzielnicy żydowskiej.
Madrid Rio (Madryt Rzeka)
Nazywane także zielonymi płucami Madrytu, mieszczące się nad rzeką Manzanares. A tam możecie udać się do baru albo odpocząć na trawie na kocu popijając sangrię. Jest to najlepsze miejsce na piknik i opalanie. Jest także możliwość wypożyczenia leżaka za 2 euro/dzień. Spacer czy wyjście na rower także jest dobrym pomysłem. Ścieżki rowerowe mierzą 30 km. Ponadto możecie bez problemu znaleźć miejsce do jazdy na deskorolce, gry w piłkę czy tenisa. Dla dzieci wybudowane są liczne place zabaw. Czasami też możecie trafić na uliczną wystawę czy inne wydarzenie.
Dużo tego wszystkiego, co? Już biegniemy z pomocą – tutaj znajdziecie gotowy przykład wycieczki po Madrycie.
Malaga (sprawdź lokalizację na mapie)
Alcazaba
Alcazaba, czyli ruiny twierdzy, mauretańska forteca. Wybudowali ją Rzymianie, a przebudowali Maurowie w IX w. Wewnątrz pałacu można podziwiać architekturę arabską z czasów średniowiecza. Warto zajrzeć także do muzeum archeologicznego. Bilet wstępu kosztuje 2,20 euro. Możliwe są zniżki. Warto kupić bilet łączony na wejście do Alcazaby i zamku Gibralfaro i wtedy zapłacicie 3,55 za dwie atrakcje.
Zamek Gibralfaro
Zamek Gibralfaro znajduje się na wzgórzu o takiej samej nazwie. Aby się tam dostać trzeba pokonać setki schodów, ale warto. Nie tylko ze względu na zamek, ale także z powodu pięknych widoków, które rozciągają się ze szczytu wzgórza. Zachowane zostały tylko zewnętrzne mury zamku. Warto wiedzieć, że główna brama znajduje się w najniższej części zamku. Nie jest to przypadkowe. Została ulokowana tak, aby atakujący po pokonaniu jednych drzwi, musieli zmienić kierunek, by dostać się do kolejnych.
Park Malaga
Park Malaga znajduje się w centrum miasta i rozciąga się wzdłuż głównej ulicy i jest to naprawdę niezwykłe miejsce. Ciężko usłyszeć tam hałas płynący z ulic, można delektować się ciszą, śpiewem ptaków czy szumem drzew. Palm również nie brakuje. Warto wiedzieć, że w tym parku znajduje się około 2 tysięcy gatunków drzew i kwiatów.
Plaza de Toros
Plaza de Toros znajduje się tu jedna z najlepszych aren do walki byków. Zdobycie biletów na corridę w Maladze jest bardzo trudne, a wydarzenie to odbywa się tam cyklicznie. Przypada ono na koniec kwietnia. Architektura tego budynku zachwyca, szczególnie ze wzgórza Gibralfaro robi wrażenie. Będąc tam, warto nie tylko przejść arenę dookoła, ale także odwiedzić Museo Taurino. W środku znajdują się różnorodne eksponaty, które związane są z corridą (stroje, szable, mulety, a także archiwalne fotografie i plakaty). Gromadzone są od XVIII wieku przez entuzjastów tego sportu. Za wstęp zapłacicie jedynie 1,80 euro.
Teatro Romano
Teatro Romano znajduje się u stóp Alcazaby. Teatr Rzymski został wybudowany w I w p.n.e. Ze starożytnego teatru przetrwały jedynie trybuny, scena oraz miejsce dla orkiestry. Teatr najładniej prezentuje się nocą. Wstęp bezpłatny.
Sewilla (sprawdź lokalizację na mapie)
La Giralda
La Giralda jest bez wątpienia symbolem Sewilli. Wieża ta pełniła kiedyś funkcję minaretu. Można wjechać na samą górę wieży, aby podziwiać panoramę Sewilli. Taka atrakcja będzie Was kosztowała 7 euro, a w niedzielę wjedziecie tam bez opłat. Podczas trzęsienia ziemi została zniszczona górna część tego zabytku, a dopiero w 1568 roku dobudowano dzwonnicę oraz odlew kobiety z brązu. Na zewnątrz można zobaczyć Patio de los Naranjos, który kiedyś był wykorzystywany jako miejsce ablucji w meczecie, który kiedyś się tam znajdował. Samo patio prezentuje się bardzo hiszpańsko i zjawiskowo.
Plac Hiszpański
Plac Hiszpański jest częścią Parku Marii Luizy. Na środku placu znajduje się przepiękny kanał z czterema mostami, które reprezentują cztery historyczne hiszpańskie krainy: Aragonię, Kastylię, Navarrę, Leon. Na Plaza Espana koniecznie trzeba przyjrzeć się herbom 48 prowincji Hiszpanii, które zostały wykonane z azulejos (cienkie ceramiczne płytki). Plac ten jest w kształcie półokręgu, wokół którego rozciągają się budowle pawilonów wystawowych. Zostały one zbudowane z okazji Wystawy Iberomaerykańskiej w 1929 roku.
Alcazar (Real Alcazar)
Sławny pałac królewski zalicza się do najwspanialszych kompleksów pałacowych w Hiszpanii. Zbudowany został w XII wieku, ale po mauretańskim zamku zostało już niewiele. Zachowany został jedynie mur dziedzińca i Patio de Yeso. Pozostała część Alzacaru to Pałac Piotra Okrutnego, który naprawdę zachwyca. Najbardziej reprezentatywnym miejscem jest kopuła wykonana z drzewa cedrowego, tzw. Sala Ambasadorów.
Katedra Najświętszej Marii Panny
Gotycka katedra, powstała w miejscu meczetu zbudowanego przez muzułmańską dynastię Almohadów. Katedra jest największym i jednym z najwspanialszych kościołów gotyckich na świecie (zapisana w Księdze Rekordów Guinnessa).
Plaza de Torros de la Real Maestranza
Arena walk byków była budowana przez kilka dekad i należy do jednej z najpiękniejszych aren corridy. Sezon na walki zaczyna się zazwyczaj podczas fiesty Feria de Abril i trwa do końca września. Na tej stronie warto sprawdzić obecne ceny biletów oraz godziny otwarcia.
Palacio de Lebrija jest to XVI-wieczny pałac, w ktorym znajduje się kolekcja rzymskich mozaik. Zabytek jest w doskonałym stanie i możecie również podziwiać kolekcje sztuki z Meksyku i innych krajów Ameryki Łacińskiej. Na tej stronie znajdują się obecne ceny biletów oraz godziny otwarcia pałacu.
>>>Szukasz inspiracji do podróży? Zobacz nasze galerie!
Granada (sprawdź lokalizację na mapie)
Alhambra
Alhambra to pozostałość kultury mauretańskiej, czyli zespół pałacowo-parkowy. Obejmuje pałac, letnią rezydencję i ogród na wzgórzu. Co ciekawe, wokół pałacu znajdują się liczne kolumny, na których zapisano wersety Koranu. Alhambra jest najwspanialszym osiągnięciem w kulturze i sztuce arabskiej w Europie i składa się z kilku części. Warto przeznaczyć kilkanaście godzin na zwiedzanie tego zabytku.
Część I – otoczona murami, za którymi znajduje się twierdza Alcazaba. Znajduje się ona na końcu wzgórza, gdzie warto wejść na mury i zobaczyć panoramę miasta. Polecamy obejrzeć ją tuż przy zachodzie słońca. Ponadto możecie tam zobaczyć pałac Nasrydów i pałac Karola V. Pałac Nasrydów jest piękny i zjawiskowy. Bogate zdobienia, ciekawe ornamenty koronkowe, kolorowe mozaiki i zdobienia – wszystko, co zachwyca w tym pałacu. Można poczuć się jak w Baśniach z 1000 i jednej nocy. Warto odnaleźć także Mirhab – jest to miejsce pełne łuków, rzeźb i koronkowych okien. Jednak najpiękniejszy jest Pałac Lwów. Łączy sztukę mauretańską oraz europejską. Tutaj znajduje się także najpopularniejsza część tego zabytku, czyli fontanna z 12 postaciami lwów.
Część II – składa się z kilku ogrodów i pałacu Generalife. Ogrody te są naprawdę magiczne – pełne fontann, wodospadów, kwiatów i drzew pomarańczowych. Generalife jest letnią rezydencją sułtanów. Otoczony jest bogato zdobionymi ogrodami, pełnymi bujnej roślinności i sadzawek. Jest to dobre miejsce na odpoczynek w trakcie zwiedzania. Trzeba wiedzieć, że to ogromny i zachwycający kompleks, który jest numerem jeden w Granadzie.
Albaicin
Albaicin jest najładniejszą dzielnicą wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ta dzielnica arabska położona jest na wzgórzu, gdzie znajduje się zarówno wiele wąskich uliczek, zaułków, jak i placów. Warto tam się zagubić. Po drodze spotkacie wiele ładnych patio, fontann czy nietypowych fasad. Dzielnica ta zachowała styl arabski i czasami ciężko odróżnić ją od dzielnic wprost z Maroka. Wszystko to za sprawą straganów z herbatami, kadzidłami, przyprawami czy fajkami wodnymi. Kiedyś była uznawana za niebezpieczną, ale teraz po gruntownych zmianach jest wizytówką miasta.
Plaza Mirador de San Nicolas
Tu z góry można zobaczyć panoramę Granady na tle ośnieżonych gór Sierra Nevada. Z pewnością będzie to niezapomniany widok. A na samym placu wesoła atmosfera panuje przez cały czas. Cyganie przygrywają na gitarach i handlują rękodziełami. Nie sposób także ominąć turystów robiących zdjęcia i podziwiających widoki.
Barrio del Sacromonte
Barrio del Sacromonte jest to specyficzna, ale urocza dzielnica cygańska. Czas tam się zatrzymał i widać autentyczność mieszkańców i całej dzielnicy. Można powiedzieć, że jest trochę mniej turystyczna, niż inne dzielnice w Granadzie. Tę część miasta zamieszkują cyganie w wiekowych domkach, częściowo wykutych na skale. Ponadto spacerując po Barrio del Sacramonte można zobaczyć pokazy flamenco i posłuchać charakterystycznej cygańskiej muzyki. Klimat nie z tej ziemi.
Kordoba (sprawdź lokalizację na mapie)
Mezquite (meczet)
Mezquite jest wizytówką Kordoby. Meczet ten został przebudowany na katedrę. Łączy on kulturę chrześcijańską i arabską. Zabytek ten został wpisany na listę UNESCO. Wnętrze naprawdę robi wrażenie – ołtarze, nawy i aż 800 kolumn. Z zewnątrz nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak duże i bogate wnętrze ma ten zabytek. Nie warto zrażać się także kolejkami do kasy. Jeżeli ktoś jest rannym ptaszkiem, to ma nawet szansę na darmowe zwiedzanie. Między 8:30 a 9:20 zwiedzanie jest bezpłatne. Następnie do godziny 10:00 trwa msza i zwiedzanie nie jest możliwe. W późniejszych godzinach bilety możecie nabyć za 6-8 euro. Ceny ulegają zmianie.
Puente Romano
Puente Romano, czyli 16-łukowy most. Warto się nim przespacerować szczególnie po zachodzie słońca i spojrzeć na Kordobę z drugiej strony mostu. Tam też można zobaczyć nieturystyczną część miasta. Przy samym wejściu na most jest możliwość skorzystania z tarasu widokowego za 1 euro. Można wejść, ale nie da się powiedzieć, żeby sporo było z niego widać.
Calleja de las Flores
Calleja de las Flores, czyli uliczka kwiatów. Zdaniem wielu jest to najpiękniejszy zakątek w Kordobie. Piękne kwiaty w niebieskich doniczkach na tle białych domków. Wyglądają magicznie i przyciągają tłumy.
Alcazar de los Reyes Cristianos
Alcazar de los Reyes Cristianos, czyli twierdza królów katolickich z XIV wieku. W dzień i w nocy miejsce to jest piękne i magiczne. W środku można poczuć egzotyczny klimat, zobaczyć idealnie przyciętą roślinność, mury, fasady. Można naprawdę długo chodzić i podziwiać te ogrody. Z góry można podziwiać panoramę miasta, a także przysiąść wśród zieleni i odpocząć. Bilet wstępu kosztuje 4,50 euro, a studencki 2,25 euro. Obydwa bilety zawierają również wejście na pokaz fontann o godzinie 22:00 w tym samym miejscu. Kolorowe i tańczące fontanny robią wrażenie. Nadają klimat ogrodowi, a wszystko to przy nastrojowej muzyce. Całe przedstawienie trwa około 1,5 h.
>>>SPRAWDŹ: Wciąż nie wiesz jak zabrać się za zaplanowanie swojej podróży? Kliknij tutaj, aby otrzymać naszą pomoc!
Segowia (sprawdź lokalizację na mapie)
Akwedukt
Akwedukt jest to pozostałość po kulturze Rzymian na terenach Hiszpanii i najważniejszy punkt miasta zaraz obok Alcazaru. W najwyższym punkcie akwedukt osiąga wysokość 28,5 metra. Cała konstrukcja składa się ze 167 łęków, z czego 79 jest pojedynczych, a 44 – podwójnych. Zbudowany jest on z granitowych bloków.
Alcazar
Średniowieczny zamek z murami obronnymi, przez wielu uważany za najpiękniejszy zamek w całej Hiszpanii. Zdecydowanie jest jednym z symboli historii i sztuki tego państwa. Fortyfikacja ta istniała już w czasach panowania Imperium Rzymskiego. Dowodem na to jest istnienie wodociągu rzymskiego.
Tarragona (sprawdź lokalizację na mapie)
Miasto poświęcone starożytnym Rzymianom. To tu znajduje się największe skupisko ruin rzymskich rozproszonych po całym mieście. Jeden z najważniejszych punktów to Passeig arqueològic – zespół archeologiczny. W skład kompleksu wchodzą: mury z III w. p.n.e., kolumny rzymskie, statua Oktawiana Augusta i XVIII-wieczne działa. Necropolis Paleocristiana mieści groby pogańskie i chrześcijańskie, sarkofagi, fragmenty mozaik, fotografie stanowiska archeologicznego. W centrum miasta znajduje się forum prowincji i forum lokalne. W Tarragonie możecie zobaczyć również amfiteatr, cyrk i akwedukt rzymski. W Museo Nacional Arqueològic obejrzycie liczne zbiory rzeźb, napisów, ceramiki, biżuterii, mozaik, fotografii murów, budowli rzymskich. Podczas pobytu w Tarragonie nie możecie ominąć Starego Miasta. Spacerując przez średniowieczne uliczki, mijając stare kamienice, romańsko-gotycką katedrę, doskonale poczujecie klimat starożytnego Rzymu.
Barcelona (sprawdź lokalizację na mapie)
Gdy już zobaczyliście najważniejsze obiekty i atrakcje Barcelony, warto oddać się błogiemu odpoczynkowi. Z pewnością każda kobieta marzy o ubraniu przepięknej kreacji od światowego projektanta. W Barcelonie będziecie mieć ku temu okazje. Wystarczy wybrać się na Passeig de Gracia. Przy tej ulicy znajdują się domy mody największych artystów mody: Caroliny Herrery, Adolfo Domingueza, Bvlgari, Tiffany&Co., Armaniego, Dolce&Gabbany, Chanel, Roberto Verino. Jeśli nie jesteście zwolennikami zakupowego szału, wybierzcie się na rejs statkiem lub katamaranem. A ci bardziej leniwi powinni wybrać odpoczynek na przepięknej plaży Costa Brava. Na zakończenie dnia warto wybrać się do klubu i bawić się do białego rana.
Malaga (sprawdź lokalizację na mapie)
La Malagueta – najsłynniejsza plaża w Maladze. Znajduje się w samym centrum, co jest jej dużą zaletą, a rozciąga się na 2,5 km. Wzdłuż niej znajdują się bary, restauracje, sklepy. Także po plażowaniu blisko jest na dobry obiad z pięknymi widokami. Plaża jest bardzo czysta i zadbana. Jest na tyle duża, że ciężko o tłumy i każdy znajdzie miejsce dla siebie. Jeżeli pogoda dopisuje, to jest to dobre miejsce na odpoczynek w trakcie zwiedzania czy na początku dnia przed poznawaniem miasta. Plaża jest także dobrze zaopatrzona w małe sklepiki, gdzie kupi się zimne napoje i przekąski.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Najciekawsze szlaki górskie w Europie.
El Chorro (sprawdź lokalizację na mapie)
El Chorro to wieś, która liczy sobie tylko 250 mieszkańców. Słowo chorro oznacza strumień, odrzut, zryw. Miejscowość nazywa się tak, ponieważ nawiedzają ją regularnie powodzie, a odpowiedzialność za to ponoszą trzy rzeki: Guadalhorce, Guadalteba i Turón, które przepływają przez wąwóz. W XX wieku wybudowano liczne tamy, aby opanować częste powodzie. Miejsce to jest najlepsze w Europie do uprawiania wspinaczki górskiej. Jest również jednym z najbardziej niebezpiecznych terenów i tylko ci najlepiej przygotowani powinni zapuszczać się w te tereny. Mimo wszystko przyciąga wielu turystów. Ponadto kolarze również znajdą trasy dla siebie, a i szlaków na wycieczki piesze nie brakuje.
W El Chorro znajduje się wąwóz Desfiladero de los Gaitanes i jedna z najbardziej ciekawych i niebezpiecznych pieszych tras – Camino del Rey, czyli Ścieżka Króla. Zobaczyć tam możecie także kładkę położoną 100 metów nad ziemią. Kiedyś służyła jako chodnik dla robotników, którzy pracowali w pobliskiej elektrowni. Na początku warto obejrzeć ten filmik, który bardzo dobrze oddaje klimat przejścia Ścieżką Króla. Ścieżka ta została zamknięta w 2000 roku z powodu licznych wypadków, również śmiertelnych. Wyburzone zostały także wejścia na tę trasę ze względów bezpieczeństwa. Jednak wielu odważnych, można powiedzieć także nieodpowiedzialnych turystów, szukało sposobów, aby dostać się na Ścieżkę Króla. Ci najbardziej pomysłowi próbowali dostać się tam poprzez tunel kolejowy. Były przypadki, że ludzie szli tunelem kolejowym i nagle przejeżdżał nieplanowo pociąg. Nie ulega wątpliwości, że było to niezwykle niebezpieczne. Ale tak było kiedyś. W marcu 2015 roku ścieżka została ponownie otwarta dla turystów. Przeszła generalny remont, a przede wszystkim zadbano o bezpieczeństwo. Na trasie jest utworzonych wiele kładek, które ułatwiają jej przejście. Nie brak także łańcuchów, które pomagają w pokonywaniu tej drogi. Znajdą się i takie ścieżki, które nie wymagają specjalnego przygotowania i są odpowiednie dla każdego.
Warto wiedzieć, że Ścieżka Króla jest niedostępna dla turystów w poniedziałki. Z kolei od kwietnia do października jest otwarta od 10:00 do 17:00, a od listopada do marca od 10:00 do 14:00. Wejścia są co pół godziny i wpuszczanych jest maksymalnie 50 osób. Na tej stronie można zarezerwować sobie miejsce.
W lipcu i sierpniu warto odpuścić sobie wspinaczkę ze względu na wysokie temperatury, które przekraczają 30˚C. Jest to niebezpiecznie, ponieważ przy takiej pogodzie szybko się pocimy i tracimy wodę z organizmu. Zdecydowanie najlepszą porą na wspinaczkę w El Chorro jest styczeń.
Alcazar, Segowia – średniowieczny zamek z murami obronnymi.
Sierra Nevada
Sierra Nevada znaczy Góry Śnieżne. Śnieg możecie tam zobaczyć już od listopada aż do maja, czasami nawet w lipcu go nie brakuje. Najlepszą porą jest lato i jesień. Zdarza się tak, że latem nawet w najwyższych partiach temperatura może dojść do 30 stopni, a w nocy spaść do 0. Większość pasma Sierra Nevada leży na terenie Parque Nacional de Sierra Nevada. Najwyższy szczyt to Mulhacen (3482 m n.p.m.) i tylko nieliczne szlaki są dobrze oznakowane, także trzeba mieć to na uwadze w czasie planowania wycieczki. Pasmo Sierra Nevada jest także idealnym miejscem na narty i wszelakie sporty zimowe. W lato, jesień i wiosnę warto udać się na trekking, odpocząć wśród górskich widoków.
Miasteczko Sztuki i Nauki, Walencja – w nowoczesnym, szklanym budynku znajduje się m.in. planetarium, urządzenia fizyczne, astronomiczne, geograficzne.
Most Biskajski, Bilbao
Most nad rzeką Nervion, zawieszony na 50 metrach wysokości. Istnieje możliwość wjechania na szczyt jednego z filarów i tym samym podziwiania panoramy miasta.
Zainteresowały Was atrakcje Hiszpanii, ale nie macie ochoty lub czasu zaplanować podróży? Możemy zrobić to za Was! Wystarczy, że skontaktujecie się z nami na Fanpage'u lub mailowo, a my zajmiemy się rezerwacją przelotu i noclegu. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.
>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna w Hiszpanii!
Redaktor