Gruzja

GruzjaKiedy jechać?

Klimat

Klimat w Gruzji jest bardzo zróżnicowany, dlatego najłatwiej scharakteryzować go, dzieląc kraj na część wschodnią i zachodnią. Zachodnia część Gruzji leży w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Miesiące letnie są tam gorące (średnia temperatura powietrza w lipcu wynosi 26°C, zaś w styczniu 4°C ), jednak warto być przygotowanym na opady deszczu w tym okresie (roczne opady wynoszą od 1000 do 4000mm).

We wschodniej części Gruzji dominuje klimat kontynentalny, co wiąże się ze znacznie większym zróżnicowaniem termicznym między porą letnią a zimową oraz mniejszymi opadami (roczne opady na poziomie od 400 do 1600mm).

Temperatura na obszarach górskich uzależniona jest od wysokości – wraz z jej wzrostem temperatura spada, zatem decydując się na wycieczki w rejony górskie należy przygotować ciepłe ubrania. Wybierając się do Gruzji warto mieć na uwadze zmienność pogody.

 

>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

Kiedy pojechać?

Wasz wyjazd powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, co planujecie zobaczyć. Choć panuje przekonanie, że Gruzja jest piękna o każdej porze roku, to zwiedzanie zimą uniemożliwi nam dotarcie do niektórych, urokliwych w innych porach roku, zakątków. Z tego względu szczególnie poleca się zwiedzanie Gruzji w miesiącach letnich oraz jesiennych.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podróż do Gruzji jesienią jest szczególnie wskazana tym, którzy źle znoszą letnie upały, co mogłoby to utrudnić zwiedzanie lub wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia. Jesienna aura może okazać się łaskawsza dla pasjonatów turystyki miejskiej, zabytków architektury, ale też  zachwyci amatorów wycieczek na niskie szczyty.

Latem z kolei można wybrać się w wyższe partie gór, przy czym do tego typu wycieczek powinniście być profesjonalnie przygotowani. W okresie letnim z pobytu w Gruzji zadowoleni będą również wielbiciele nadmorskiego odpoczynku.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Gruzji:

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 

>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Gruzji?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-10 16:30:18
Bernard Gutkowski
Redaktor
strona www:
adres:

Z wykształcenia jestem inżynierem choć nie raz powtarzano mi, że powinienem zająć się antropologią. Uwielbiam podróżować i poznawać nowe kultury. Obserwować ludzi i ich zachowania. Najlepiej czuję się w omijanych przez turystów miejscach, poza utartymi szlakami. Tam gdzie można doświadczyć prawdziwej odmienności. Wolny czas spędzam różnie. Podróży po krańce świata lub spotkanie z przyjaciółmi w pobliskim barze. Gra na gitarze w domowym zaciszu lub chodzenie po górskich szlakach. Podążam po prostu za swoimi pasjami.