Gruzja

GruzjaInne

Waluta

Obowiązująca w Gruzji waluta to lari (GEL). Składa się on ze 100 tetri. Oficjalny kurs NBP (stan na 18.06.2016): 1 lari (GEL) = 1, 84 PLN (1 PLN = 0,54 GEL). W Polsce w niektórych kantorach można już kupować lari, aczkolwiek czasami bardziej opłaca się zabrać ze sobą dolary lub euro. W celu uniknięcia problemów z wymianą na lotnisku (ceny są bardzo niekorzystne), warto kupić już w Polsce trochę lari, które wystarczą na transport do miasta.

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

Ceny zarówno produktów, jak i gotowych posiłków serwowanych w restauracjach, barach i gospodach można uznać za przystępne. Obiad z winem dla jednej osoby to koszt około 25zł, natomiast między głównymi posiłkami można skosztować gruzińskich przekąsek (chaczapuri – ok. 4 zł, 1 szt. chinkali – ok. 1 zł.) Za alkohol również zapłacimy w granicach rozsądku – bardzo dobre gruzińskie wino to koszt około 15 zł, zaś piwa około 5zł. Zarówno w przypadku alkoholu, jak i innych produktów spożywczych można zaoszczędzić wybierając się na zakupy do supermarketów.

Znacznie więcej wyjazdowego budżetu musimy poświęcić na zapewnienie dachu nad głową podczas pobytu w Gruzji. Najwięcej za nocleg zapłacicie w miejscowościach turystycznych w sezonie, zaś najmniej lub nawet wcale jeśli zdecydujemy się spać pod namiotem poza głównymi ośrodkami miejskimi. Decydując się na przyzwoity standard w Tbilisi musimy być przygotowani na koszt rzędu nawet 65-70 zł za osobę w pokoju dwuosobowym. Cena ta nie powinna jednak zrażać, gdyż możliwe jest znalezienie tańszego noclegu w stolicy (30-40 zł za noc). W mniejszych miejscowościach, które nie zaliczają się do tych najczęściej odwiedzanych, za nocleg możemy zapłacić nawet 15-20 zł.

Problemem może okazać się znalezienie kwatery prywatnej poza miejscowościami uważanymi za turystyczne. Warto jednak pytać o noclegi mieszkańców, prosić o radę i informacje. Często można liczyć na gościnność Gruzinów, a kontakt z nimi najczęściej zaliczyć można do przyjemności.

Planując wyjazd do Gruzji należy uwzględnić również ceny biletów wstępu do płatnych atrakcji turystycznych regionu i kosztach transportu (por. Transport).

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Znajdujemy najlepsze oferty wczasów z biur podróży i mówimy, na co uważać!

Niebezpieczeństwa

Gruzja jest stosunkowo bezpiecznym krajem dla turystów obecnie. Niestety jej położenie geopolityczne stanowi czasem problem. Planując wyjazd w tamte strony warto zwrócić uwagę na sytuację polityczną i ruchy zarówno samego rządu gruzińskiego, jak i Rosji. Ze względu na bliskość poleca się również monitorowanie sytuacji w państwach ościennych, zwłaszcza relacji pomiędzy Armenią (Gruzja jest jej sojusznikiem), a Azerbejdżanem.

Po przylocie i podczas całego pobytu należy uważać na naciągaczy. W tamtejszej krajach targowanie się jest częścią kultury i pierwsza usłyszana cena, czy to od taryfiarza czy na bazarze, może być mocno zawyżona, zwłaszcza, że jesteście turystami. Sprzedawcy potrafią być uparci i jeżeli nie chcecie skorzystać z ich usług należy stanowczo, już na wstępie im odmówić lub w ogóle nie zwracać na nich uwagi.

Osoby wybierające się w góry powinny mieć na uwadze dzikie zwierzęta i dużą odległość od ośrodków pomocy. Zaleca się minimum kilkuosobowe wyjścia w celu uniknięcia problemów. Zawsze też warto mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy.

Granice z republikami separatystycznymi

W okolicy granicy z Abchazją i Osetią Południową należy liczyć się ze wzmożoną kontrolą ze strony władz wojskowych. Możecie być proszeni o podanie celu wizyty i długości pobytu. Ponadto nie należy zanadto zbliżać się do granicy, oprócz wyznaczonych szlaków do miast takich jak Zugdidi czy Gori. Wokół obydwu spornych terenów są rozsiane stanowiska snajperskie wzdłuż granicy. Zbyt bliskie podejście granicy poza oficjalnymi drogami może kosztować życie.

 

>>>SPRAWDŹ: Interesuje Cię jakie są stereotypy w Europie? Zobacz nasz artykuł!

Ciekawostki

•    Nazwa „Gruzja” (ang. Georgia) pochodzi od katolickiego świętego, który pokonał smoka. W hagiografii polskiej jest to św. Jerzy. Po angielsku jednak ten święty nazywa się Grzegorz (ang. George). Gruzini sami mówią na swoje państwo Sakartwelo (gruz. საქართველო)

•    Język gruziński jest największym przedstawicielem oddzielnej rodziny językowej, tzw. języków kartwelskich. Zapisuje się go alfabetem pochodzącym z czasów antycznych. Nie rozróżnia się w nim wielkich i małych liter (wszystkie są takie same!). Czasami spotykaną praktyką jest pisanie ozdobnie litery rozpoczynającej zdanie bądź akapit.

•    Gruzini mają jedną z najstarszych tradycji wytwarzania wina. Ich wina uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Uważają się również za wynalazców tego szlachetnego trunku.

•    Po opanowaniu przez bolszewików Gruzji po I wojnie światowej, część oficerów wojskowych znalazła schronienie w Polsce jako oficerowie kontraktowi, na co zgodę wyraził marszałek Józef Piłsudski. Mimo możliwości zerwania kontraktu w wypadku wojny zostali oni podczas najazdu Niemiec we wrześniu 1939 roku i walczyli po stronie Polski. Część z nich wstąpiła również do AK i brała udział Powstaniu Warszawskim.

•    W 2008 roku dzięki międzynarodowej interwencji dyplomatycznej zainicjowanej przez prezydenta Polski, Lecha Kaczyńskiego, wojska rosyjskie opuściły tereny Gruzji. Zakończyło to wojnę z Rosją, którą Gruzja przegrywała. Pozwoliło to również zachować kontrolę nad relatywnie dużymi terenami. Niezależność od Tbilisi uzyskały tylko autonomięe, które sprawiały duże problemy (Abchazja i Osetia Południowa).

Ważne numery

Ambasada RP w Gruzji mieści się w Tbilisi pod następującym adresem:

    Br. Zubalashvili 19, 0108
    Tbilisi, Georgia

Kontakt z ambasadą:

•    strona internetowa: http://www.tbilisi.msz.gov.pl/

•    telefon dyżurny: +995 599701279

•    telefon zwykły: +995 322920398

•    mail: tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Telefony alarmowe do służb

Ogólny numer:    112

Pogotowie:          113

Straż Pożarna:    111

Policja:                122

 

Wiesz już wszystko o Gruzji? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-10 16:30:18
Bernard Gutkowski
Redaktor
strona www:
adres:

Z wykształcenia jestem inżynierem choć nie raz powtarzano mi, że powinienem zająć się antropologią. Uwielbiam podróżować i poznawać nowe kultury. Obserwować ludzi i ich zachowania. Najlepiej czuję się w omijanych przez turystów miejscach, poza utartymi szlakami. Tam gdzie można doświadczyć prawdziwej odmienności. Wolny czas spędzam różnie. Podróży po krańce świata lub spotkanie z przyjaciółmi w pobliskim barze. Gra na gitarze w domowym zaciszu lub chodzenie po górskich szlakach. Podążam po prostu za swoimi pasjami.