FrancjaInne

Waluta

Walutą we Francji jest euro.

 

Wymiana pieniędzy przed wyjazdem pozwoli zaoszczędzić czas na miejscu. We Francji nie ma problemu z dostępem do bankomatów, niemal wszędzie można też płacić kartą płatniczą, jednak uwaga – zazwyczaj zarówno w jednym, jak i drugim przypadku polskie banki naliczają prowizję (należy przed wyjazdem upewnić się w swoim banku, jaka jest prowizja za wypłatę z bankomatu i przewalutowanie).

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

Przykładowe ceny we Francji:

 • Obiad w restauracji: 10-15 €
 • Wynajęcie roweru na cały dzień (Paryż): 20 €
 • Pojedynczy przejazd metrem lub autobusem (bilet t+): 1,90 €
 • Bilet wstępu do Luwru: 15 €
 • Wjazd windą na najwyższy poziom wieży Eiffla: 17 €
 • Kawa w kawiarni: 2 €
 • Bagietka w piekarni: 0,80 €
 • Wynajęcie małego samochodu na tydzień: 150-200 €
 • Przejazd autostradą na odcinku Nicea - Paryż: 75,70 €

 

Aby uniknąć stresujących sytuacji i nerwowego szukania bankomatu w obcym mieście, wymieńcie walutę u naszego partnera. Klikając w poniższy baner, dowiecie się wszystkiego, co konieczne. Dużo szybciej i bezpieczniej! (Baner nie wyświetli się, jeśli macie włączonego AdBlocka.)

Niebezpieczeństwa

W Paryżu i w innych dużych miastach należy zachować szczególną ostrożność ze względu na częste kradzieże kieszonkowe (szczególnie w metrze, autobusach, muzeach, itp.). Uważać należy także w czasie wypoczynku na Lazurowym Wybrzeżu (kradzieże na plażach). Nie należy zostawiać dokumentów, pieniędzy i wartościowych przedmiotów w pokojach hotelowych i w samochodach. Na wakacje jedziemy jednak po to, aby odpocząć i cieszyć się pięknymi widokami, więc żeby móc czuć się spokojnie i bezpiecznie, wykupcie ubezpieczenie i jedźcie bez obaw!

 

>>>SPRAWDŹ: Szukacie najlepszych plaż dla nudystów w europejskich krajach? Oto ich skrócona lista!

Ciekawostki
 • Metro w Paryżu jest drugim najbardziej obciążonym systemem metra w Europie (pierwszym jest metro moskiewskie). Pierwsza linia została otwarta w 1900 r. z okazji wystawy światowej. Aktualnie jest ich 16, z 302 stacjami, w tym 58 przesiadkowymi.
  paris subway metro przewodnik po Francji 900 456
 • We Francji można jeździć samochodem… bez prawa jazdy. Umożliwia to system VSP, Voitures Sans Permis, czyli samochodów o małej pojemności silnika (i o małych rozmiarach), którymi można poruszać się po mieście z prędkością do 50 km/h bez konieczności posiadania prawa jazdy.
 • We Francji istnieje możliwość zarejestrowania związku partnerskiego: to tzw. PACS (pacte civil de solidarité), co na język polski można przetłumaczyć jako „Obywatelska Umowa Solidarności”. System ten funkcjonuje od 1999 r. i pozwala na zawarcie takiego związku niezależnie od płci partnerów. Zerwanie PACSu jest dużo łatwiejsze niż rozwód – wystarczy zawiadomić odpowiedni urząd o rozstaniu się partnerów.
 • Kultura picia herbaty nie jest we Francji zbyt rozwinięta. Zamiast popularnej w Polsce „czarnej z cytryną” lub innych herbat pije się np. napar z rumianku lub mięty (tzw. infusion). Z tego też powodu w wielu francuskich domach nie ma… czajników, wodę gotuje się na kuchence lub w mikrofalówce, a sam napar nierzadko pije się z miseczek (takich jak np. do musli).
 • We Francji pije się wodę z kranu – także podczas wyjścia do restauracji możemy poprosić o karafkę z wodą z kranu (une carafe d’eau), co zawsze jest bezpłatne.
 • Cena kawy i innych napojów serwowanych w kawiarni może się różnić w zależności od miejsca, przy którym go spożywamy (przy stoliku na zewnątrz, przy barze, itp.) – w Paryżu rozbieżność cenowa sięga czasem nawet 2 €!
 • Na terenie Francji znajduje się mała hiszpańska enklawa: to pirenejskie miasto Llivia, które podczas ustalania granicy francusko-hiszpańskiej w 1659 r. przypadkiem pozostało własnością Hiszpanii. A wszystko przez małe niedopatrzenie: Hiszpania miała oddać Francji 33 wsie leżące na terenie komarki Cerdanya (jednostka administracyjna), jednak już po podpisaniu porozumienia okazało się, że jedna z nich ma prawa miejskie, dzięki czemu pozostała w hiszpańskich rękach.
Ważne numery

We Francji obowiązuje europejski numer alarmowy 112 (zarówno z komórek, jak i telefonów stacjonarnych).

Ambasada RP we Francji: +33 1 43 17 34 00 (www.paryz.msz.gov.pl)

Konsulat Generalny RP w Lyonie: + 33 4 78 93 14 85

Ambasada Francji w Polsce: +48 22 529 30 00

 

Wiesz już wszystko o Francji? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!