Ekwador

EkwadorTransport

Komunikacja publiczna

Autobusy

Najtańszą formą transportu w Ekwadorze są autobusy. Nie są zbyt wygodne i często przeładowane, bilety lepiej wykupić z wyprzedzeniem i wcześniej być na dworcu, aby zająć miejsce siedzące. Bez problemu możemy zatrzymać autobus na trasie, wtedy musimy się liczyć, że najprawdopodobniej będziemy stali przez całą podróż, bo zazwyczaj wszystkie miejsca siedzące są zajęte. W autobusach jest osoba, która sprzedaje bilety, pomaga wsiadać/wysiadać oraz mówi, do jakiego miejsca autobus dojeżdża tym, którzy nie wiedzą gdzie wysiąść.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Nie wiesz gdzie się wybrać na weekend? Zobacz nasz artykuł!

 

Ceny biletów są bardzo korzystne:

Ze stolicy do:

Cuenca – 9-10 USD;

Guayaquil – 10 USD;

Tulcán – 5-6 USD;

Riobamba – 3 USD;

Otavalo – 2 USD.

Na tych odcinkach autobusy kursują mniej więcej co 45 minut.

W samych miastach również jest bardzo dobrze rozwinięta komunikacja miejska. Ceny biletów wahają się od 0,15 USD do 0,25 USD. Korzystając z komunikacji miejskiej możemy mieć problem z odnalezieniem informacji jak dojechać do celu, wówczas najlepiej spytać wspomnianą wcześniej osobę, która sprzedaje bilety.

Minibusy

Koszt jest niewielki, a możemy jechać w mniej uczęszczane trasy.

Taksówki

Jest ich bardzo dużo i nie są drogie. Jeśli cena nam nie odpowiada, możemy się targować.

Przykładowe ceny:

Guayaquil lotnisko – centrum: 6-7 USD;

Quito dworzec autobusowy – La Mariscal: 3-5 USD.

Pociąg

Istnieją tylko dwie linie kolejowe, w dodatku raczej nie funkcjonują w porze deszczowej ze względu na osuwiska:

1. Riobamba – La Nariz del Diablo. Na tej trasie warto zająć dobre miejsce, by  podziwiać krajobraz. 

2. Ibarra – Primer Paso. Bilet kosztuje około 7 USD, natomiast aby pociąg ruszył, musi być wykupiona odpowiednia ilość biletów.

Samoloty

Przykładowe ceny:

Quito – Coca: 60 USD

Quito – Guayaquil-Quito: 120-130 USD

Tym środkiem transportu możemy zaoszczędzić dużo czasu. Większość lotów obsługuje linia TAME. Turyści wybierający się na Wyspy Galapagos bardzo często wybierają ten rodzaj transportu lecąc z Guayaquil.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Ekwadorze samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Męczy Was transport publiczny z którego i tak codziennie korzystacie? A może boicie się zabrać na wyprawę Waszego prywatnego samochodu? Nasza multiwyszukiwarka pędzi z pomocą. Znajdziecie tam dopasowane do siebie auto spośród wielu ofert różnych wypożyczalni. 

Wynajęcie samochodu

Jeśli zdecydujemy się na taki środek lokomocji, musimy wiedzieć, że będziemy potrzebować międzynarodowe prawo jazdy. Cena wynajmu samochodu za dobę zaczyna się od 75 USD.

Wynajęcie samochodu z kierowcą

Przykładowy kurs Quito – Otavalo – Cuicocha – Mindo: 175 USD. Plusem jest, że nie musimy posiadać międzynarodowego prawa jazdy oraz to, że kierowca zna drogę i kulturę jazdy w kraju, co oszczędzi nam stresu.

Autostop

Jest bardzo powszechny, jednak należy liczyć się z tym, że będą zatrzymywać się taksówki i minibusy, w których musimy zapłacić niewielką kwotę.

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg na Ekwadorze?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 14:03:30
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy