Brazylia

BrazyliaInne

Waluta

Waluta: real brazylijski (BRL, R$)

Kurs: 1 R$ to ok. 1,1 zł

Wypłacanie pieniędzy z bankomatu

Musimy pamiętać, że nie wszystkie bankomaty będą obsługiwać kartę, która pochodzi zarówno z innego banku, jak i z innego kraju. Dodatkowo, część z nich pobiera też prowizje. Jednym z banków, które oferuje bezprowizyjne pobranie gotówki z bankomatu jest bank HSBC. Ponadto w systemie dostępny jest język angielski, co może ułatwić cały proces.

Płatność kartą

Jeżeli chodzi o większe miasta i płatność kartą kredytową, nie powinno być problemu. Zapłacimy nią w restauracji, w hotelu, w sklepie. Nawet na plaży w Rio de Janeiro u sprzedawcy bułek z serem może się okazać, że można zapłacić kartą. Jeżeli chodzi o kartę debetową, nie wszędzie jest ona akceptowana.

Płatność gotówką

Zawsze bezpieczniej mieć przy sobie gotówkę. W szczególności, gdy podróżujemy po mniejszych miejscowościach, gdzie często ciężko o bankomat, a za nocleg można płacić tylko w tej formie.

Wymiana waluty

Złotówki najlepiej wymienić w Polsce na dolary lub euro, a po przyjeździe do Brazylii, w kantorze na reale brazylijskie. W ten sposób najmniej stracimy na kursie. Nie wymieniajcie pieniędzy na lotniskach ani w bankach – największe straty na kursie i największe prowizje.

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

Przykładowe ceny w Brazylii:

butelka wody 0,5l ok. 1 R$

bułka ok. 25 centavos

sok 1l ok. 4,80 R$

obiad w restauracji od 10 R$

obiad "na ulicy" do 10 R$

caipirinha 6-12 R$

salgado (przekąska) ok. 2,5 R$

piwo 330 ml ok. 2 R$

mango ok. 4 R$

szynka 20-40 R$

ser 19-36 R$

bilet autobusowy (za ok. 450 km) ok 50 R$

bilet autobusowy miejski ok. 2,20 R$

noc w hostelu w Rio de Janeiro od 35 R$

noc w hostelu w Salvadorze od 30 R$

wjazd na Corcovado ok. 50 R$

Niebezpieczeństwa

Przestępczość w Brazylii stanowi duży problem. Dotyczy to głównie większych miast jak Rio de Janeiro, Salvador, São Paulo czy Recife. Nie należy zatem obnosić się swoim dobytkiem. Dobrze jest zrobić kopię paszportu na wypadek kradzieży i to z nią poruszać się po mieście. Unikać publicznych toalet, nie siadać na końcu autobusu, szczególnie po zmroku. Uważać na kieszonkowców i oszustów. Oczy szeroko otwarte. Zegarek, biżuterię, dokumenty lepiej zostawić w hotelowym depozycie, a aparat cyfrowy wyjmujemy z plecaka tylko kiedy chcemy zrobić zdjęcie, bo po co kusić los.

Z drugiej strony nie można popadać w paranoję. Trzeba po prostu zachować zdrowy rozsądek, aby panika nie zepsuła nam wakacji.

Marzyło Wam się samotne odkrywanie tajemniczych zakamarków faveli? A więc zapomnijcie o tym. A na pewno o samotnym zwiedzaniu. Mieszkańcy żyją tam często na skraju ubóstwa, choć w większości są to ludzie, którzy ciężko i uczciwie pracują na swoje pieniądze. Żyją w strachu przed utratą domu i przed otaczającą ich przemocą. Codziennie ginie tu ktoś od kuli, bo dla niektórych życie ludzkie nie ma tu wielkiej wartości. Zatem jeżeli chcemy sobie pozwolić na uchylenie rąbka tego tajemniczego świata, najlepiej wybrać się ze zorganizowaną wycieczką, ze specjalnym przewodnikiem bądź może znamy kogoś na tyle dobrze, żeby mógł nas tam zaprowadzić.

Zdarzają się napady z bronią w ręku i porwania. W przypadku napadu nie należy dyskutować i oddać wszystkie cenne rzeczy. W dużych miastach działa DEATUR – policja ds. turystów, do której należy zgłaszać się z wszelkimi problemami.

Po dotarciu na miejsce najlepiej dopytać się kogoś z obsługi hotelowej o niebezpieczne okolice, żeby wiedzieć, jakich miejsc unikać.

 

>>>SPRAWDŹ: Szukasz odpowiedniego ubezpieczenia? Pomożemy Ci je dobrać, znajdując najlepsze oferty!

Ciekawostki

Karnawał

Na trzy dni przed Wielkim Postem zaczyna się wielka impreza zwana karnawałem. Biorą w nim udział wszyscy: Brazylijczycy i turyści. Na ulicach ludzie bawią się do białego rana, a korowód szkół samby rywalizuje ze sobą tańcząc na ogromnych, kolorowych platformach (Rio de Janeiro). Na największym ulicznym karnawale w Salvadorze autokary z potężnym nagłośnieniem, tzw. trios eletricos, przejeżdżają przez prawie dwudziestokilometrową trasę po mieście. Na głównej platformie z muzyką na żywo występują największe gwiazdy brazylijskiej sceny muzycznej, a uczestnicy karnawału maszerują razem z nimi tańcząc i śpiewając.

Piłka nożna

Kolejnym symbolem Brazylii jest piłka nożna. Drużyna Canarinhos pilka-nozna- Brazylia-Ameryka-Południowa-breakplanjest jedną z najbardziej utytułowanych reprezentacji na świecie. Nie ma się co dziwić, że Brazylijczycy kochają piłkę. Ostatnio na tyle, że została ona zarejestrowana jako religia. Po co? W pracy na pewno łatwiej o dzień wolny ze względów religijnych.

Capoeira

Na pograniczu tańca i walki, tak można określić jedną z najbardziej imponujących sztuk walki. Wyróżnia ją jeszcze dynamizm, taneczna płynność i brak kontaktu z przeciwnikiem. Tworzy się zamknięty krąg, w którego środku toczą się zmagania między dwoma Capoeiritas. W rytm dźwięków berimbau zawodnicy prowadzą symulowaną walkę. Capoeira to spuścizna niewolnictwa. Wywodzi się z rytualnych tańców plemion afrykańskich. Sztukę kultywuje cały kraj, jednakże najbardziej popularna jest w Bahíi, gdzie mieszka najwięcej Afrobrazylijczyków.

Candomblé

O tej afrobrazylijskiej ceremonii najwięcej dowiemy się w jednym z terreiros Salvadoru, czyli poświęconych wyłącznie oriszom kaplicom i świątyniom. Czas trwania tej katolicko-afroamerykańskiej uroczystości jest nie do przewidzenia. Wszystko zależy od przychylności bogów. Może to trwać nawet kilkanaście godzin, w trakcie których przy odgłosach bębnów i śpiewów są składane w ofierze zwierzęta. Przedstawienie dla widzów o mocnych nerwach. Filmowanie i robienie zdjęć zabronione. Bezwarunkowo trzeba się ubrać na biało. Są też łagodniejsze wersje, gdzie uroczystości są robione specjalnie pod wycieczki – tzw. cepelie.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najciekawsze miejsca wypoczynkowe Brazylii.

Ważne numery

Ambasada RP w Brasilii:

SES, Av. das Naçőes, Qd. 809, Lote 33

70423-900 Brasília – DF, Brasil

Caixa postal 07/0263

tel.: (00-5561) 32 12 80 00, 32 42 85 20, 81 41 01 29

fax: (00-5561) 3242 85 43

e-mail: embaixada.consular@polonia.org.br

Konsulat Generalny RP w Rio de Janeiro:

Praia de Botafogo

242-9 andar

22250-040 Rio de Janeiro-RJ

Brasil

tel.: (00-5521) 25 51 80 88

fax: (00-5521) 25 52 50 93

e-mail: riodejaneiro@polonia.org.br

Konsulat Generalny RP w Săo Paulo:

Rua Monte Alegre 1791

Săo Paulo-SP

CEP: 05014-002

tel.: (00-55-11) 36 72 37 78, 36 72 57 78, 82 38 69 40, 81 45 57 14

fax: (00-55-11) 38 71 19 21

e-mail: saopaulo@polonia.org.br

Ambasada Federacyjnej Republiki Brazylii:

ul. Poselska 11

03-931 Warszawa

tel. 617 48 00; fax 617 86 89

e-mail: brasil@brasil.org.pl

 

Wiesz już wszystko o Brazylii? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-07-19 10:26:08
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy