Birma

BirmaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Opieka medyczna w Birmie jest ogólnodostępna i jest praktycznie bezpłatna –oprócz lekarstw. Doba w szpitalu kosztuje przeciętnie około 40 $, zaś wizyta u prywatnego lekarza to koszt ok. 20 $. Miejcie jednak na uwadze, że tego typu świadczenia nie odpowiadają europejskim albo tajskim standardom. Choć oczywiście, wszystko zmierza ku dobrej drodze :).

 

Macie zamiar spędzić trochę czasu w Birmie, a może zwyczajnie boicie się kradzieży? Zamiast się zamartwiać, wykupcie ubezpieczenie. Dobrą ofertę znajdziecie tutaj.

>>>SPRAWDŹ: Ogrom ofert ubezpieczeniowych Cię przytłacza? Chętnie pomożemy wybrać najlepszą ofertę! Kliknij po więcej informacji.

Szczepienia

Szczepienia

Do Birmy nie są wymagane szczepienia profilaktyczne (oprócz sytuacji, w której przebywaliście mniej niż 6 dni wcześniej na obszarze dotkniętym epidemią żółtej febry). Zalecane szczepienia do wykonania przed wyjazdem do Birmy to:

● poliomyelitis błonica/tężec (DT),

● odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka (MMR),

● wirusowe zapalenie wątroby typu A i B,

● dur brzuszny,

● wścieklizna,

● japońskie zapalenie mózgu.

W Birmie istnieje także ryzyko zarażenia malarią, głównie w rejonach wiejskich poniżej 1 000 m n.p.m. Ryzyko nie występuje w Yangonie oraz Mandalay. Oprócz malarii, występuje tutaj także denga. Z tego powodu najlepiej stosujcie profilaktykę w postaci repelentów na komary, uzupełniane o długie ubranie (szczególnie od zmierzchu do świtu) i moskitiery.

Higiena

W Birmie mieszkańcy generalnie dbają o higienę. Oczywiście trzeba nadal pamiętać, że jesteście w Azji ;), a w niektórych miejscach tutaj są po prostu gorsze warunki ze względu na biedę. Jeżeli jesteście na tym kontynencie pierwszy raz, musicie przyzwyczaić się do tego, że tutaj standardy są trochę inne i że spokojnie możemy podpatrzeć, jak pichci nasz kucharz, który o dziwo nie ma zapewne rękawiczek. Nie znaczy to jednak, że macie uciekać, krzycząc w niebogłosy! Wręcz przeciwnie, zamówcie piwo, jedzenie i delektujcie się ich smakiem. Jeśli chodzi zaś o hostele, motele itp., to generalnie nie powinno być większych problemów z czystością.

Odnośnie zasad higieny podczas wyjazdu, należy stosować się do wszechobecnych zasad:

● Myć ręce przed jedzeniem (mydłem lub np. żelem dezynfekcyjnym),

● Pić butelkowaną wodę,

● Jeśli cierpicie na problemy żołądkowe, unikać spożywania napojów z lodem

● Unikać robienia tatuaży oraz przekłuwania ciała, szczególnie u przyulicznych artystów (jeśli zależy Wam bardzo na tego typu pamiątce, przemyślcie bardziej duże miasta jak Rangun czy Mandalay i koniecznie spytajcie o rekomendacje – najlepiej jednak zrobić to w domu u znajomego tatuażysty ;).

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Praca i studia w Birmie.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-09-20 10:36:39
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy