Zamek Królewski

Zamek Królewski

Gdzie się znajduje:

Budapeszt, Szent György tér 2, 1014 Węgry (mapa)

 

Co warto wiedzieć:

Zamek Królewski znajduje się na Wzgórzu Zamkowym, bardzo atrakcyjnej turystycznie i widokowo okolicy. Jego historia sięga XIV wieku, jednak jak to z historią bywa, była bardzo burzliwa. Obecny wygląd Zamku nie jest zupełnie wierny oryginałowi, to efekt prac rekonstrukcyjnych po II wojnie światowej.

• Część obiektu udostępniona jest dla zwiedzających bezpłatnie. W pozostałej części znajdują się Muzeum Historii Budapesztu i Narodowa GaleriaSztuki.

• W Galerii Sztuki macie okazję obejrzeć wiele interesujących dzieł plastycznych różnych epok, sztukę gotycką, renesansową, barokową, XIX-wieczną… Ale także współczesną: wśród wystaw znajduje się przegląd węgierskich dokonań artystycznych pomiędzy 1986 rokiem a II wojną światową. Muzeum dotyczy jednak nie tylko twórców z Węgier, znajdziecie tam takie słynne nazwiska jak El Greco, Memling, Gauguin i Raphael.

Muzeum Historii Budapesztu opowiada o dziejach Węgier na przestrzeni wieków. W ramach biletu wstępu możecie zwiedzić Zamek Królewski i dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy, na przykład na temat samej Budy. Warto dodać, że wśród wystaw czasowych pojawiają się też polskie akcenty, takie jak wystawa tematyczna prezentująca dzieje Budapesztu i… Krakowa! W epoce średniowiecza.

 

Kiedy zwiedzać:

• Narodowa Galeria Sztuki:

wtorek – niedziela: 10.00 – 18.00

poniedziałek: nieczynne

• Muzeum Historii Budapesztu:

1 listopada – 28 lutego:

wtorek – niedziela: 10.00 – 16.00

poniedziałek: nieczynne

1 marca – 31 października

wtorek – niedziela: 10.00 – 18.00

poniedziałek: nieczynne

 

Ceny:

Narodowa Galeria Sztuki:

Bilet normalny, dorośli – 1800 HUF

Bilet ulgowy, dzieci i emeryci – 800 HUF

Powyższe ceny dotyczą wystaw stałych, koszty biletów na wystawy czasowe są zmienne i zależą od rodzaju ekspozycji. Wypożyczenie przewodnika audio kosztuje 800 HUF.

Muzeum Historii Budapesztu:

Dorośli, bilet normalny – 2000 HUF

Osoby uczące się (6-26 lat), emeryci (62-70 lat) – 1000 HUF

Wypożyczenie audioprzewodnika – 1200 HUF

Pozwolenie na wykonywanie zdjęć – 800 HUF

 

Dla kogo:

• Jeśli tylko macie ochotę na trochę historii, sztuki i podziwiania królewskich wnętrz

• Jeśli lubicie panoramiczne widoki

 

Dla kogo nie:

• Nie dla osób, które nudzą się odwiedzaniem muzeów (ale warto pamiętać, że część zamku otwarta jest na zwyczajne spacery)

 

Co zobaczyć w pobliżu:

Kościół Macieja – jedna z najciekawszych świątyń węgierskich

Baszta Rybacka – coś dla miłośników zamków i bajek

Góra Gellerta – idealna dla każdego, kto lubi się wspinać i cieszyć się widokiem na miasto ze sporej wysokości

 

Jak dojechać:

• Przykładowy dojazd z lotniska:

Linią 200E z przystanku autobusowego Liszt Ferenc Airport 2 w kierunku Kőbánya-Kispest, musicie wysiąść na ostatniej stacji, właśnie Kőbánya-Kispest. Natępnie wejdźcie do metra, złapcie linię 3 (niebieską) w kierunku Újpest-Központ i wysiądźcie dziesięć przystanków później, na Deák Ferenc tér. Następnie złapcie autobus numer 16, w kierunku Széll Kálmán tér, który dowiezie Was do Clark Ádám tér, skąd spacerem spokojnie dotrzecie do Zamku Królewskiego.

 

Gdzie zaparkować:

• Darmowy parking przy centrum handlowym Arena Plaza,

• W samym centrum parkowanie jest najdroższe – poza tym, nie możecie zostawić tam samochodu na więcej niż trzy godziny.

• Pod Bazyliką Świętego Stefana znajduje się płatny parking podziemny, http://www.bazilikagarazs.hu/en/.

 

Więcej informacji:

Narodowa Galeria Sztuki:

Strona internetowa – http://mng.hu

Adres e-mail – info@mng.hu

Numer telefonu - +36-1 201 9082

Muzeum Historii Budapesztu:

Strona internetowa – http://www.btm.hu

Numer telefonu - (36-1) 487-8802

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 17:10:25
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • Budapeszt - plan wycieczki
    Tym razem zabierzemy Was na wycieczkę do miasta, w którym, ani przez moment, nie można się nudzi
    WIĘCEJ>>