Wyspa Małgorzaty

Wyspa Małgorzaty

Gdzie się znajduje:

1138, Budapeszt, Węgry (mapa)

 

Co to jest:

Wyspa Małgorzaty wiedziała, gdzie się utworzyć. Jeśli czarować turystów, to właśnie na środku Dunaju – niedaleko od tętniącego życiem centrum miasta. Choć musimy przyznać, że nie jest stworzona wyłącznie przez naturę. Kiedyś nie była całością, lecz trzema mniejszymi wysepkami, które połączono przy okazji prac nad regulacją rzeki. Obecnie zajmuje około 96 hektarów powierzchni.

Co zobaczysz i przeżyjesz:

• Na wyspie możecie wypożyczyć małe, praktyczne pojazdy, dzięki którym sprawniej obejrzycie każdy kawałek tego niezwykłego miejsca

• Zobaczycie tam między innymi ogród japoński i ogród różany – niezliczoną ilość gatunków drzew i kwiatów, a także sztuczny wodospad. Ryby, żółwie, wiewiórki, kosy i inne ptaki, tutaj zdecydowanie odetchniecie naturą

• Nazwa wyspy pochodzi od córki węgierskiego króla, Małgorzaty. Dlaczego? Czy ojciec podarował jej własny ląd na Dunaju? Nie, prawda jest zupełnie inna – Małgorzata była skromną i religijną kobietą, a dużą część swojego życia spędziła w znajdującym się na wyspie klasztorze. Jeśli interesuje Was ta historia, możecie obejrzeć ruiny tamtejszego klasztoru i kościoła

• Lubicie fontanny muzyczne? Więc na pewno spodoba się Wam fontanna Małgorzaty, wygrywająca repertuar wielu różnych arcydzieł muzycznych. Wśród wielu sław znajdują się między innymi The Beatles, Michael Bublé, Vivaldi i Bocelli. Aby posłuchać jak muzyka przeplata się z kaskadami wody, należy być w okolicy o określonych godzinach (znajdziecie je w dalszej części artykułu).

• Jeśli macie ochotę na obserwowanie okolicy z wysokości, nie omińcie Wieży Wodnej. Sięga 57 metrów wysokości i oferuje Wam niesamowity widok na Dunaj i Budapeszt. Odbywają się w niej też wystawy artystyczne.

• Na Wyspie Małgorzaty znajduje się też mini zoo, kilka wyjątkowych placów zabawkluby i obiekty sportowe, a także turystyczne obiekty wypoczynkowe – hotele, spa. Nie sposób się tam nudzić!

 

Kiedy zwiedzać:

• Wieża wodna:

od maja do października, w godzinach:11.00 – 22.00

• Fontanna muzyczna:

11.00 i 16.00 – repertuar muzyki dziecięcej

12.00 i 17.00 – Verdi, Vivaldi, The Beatles, Simon &Garfunke

13.00 i 18.00 – Johann Strauss, Rolling Stones, Roy Orbison, George Ezra

14.00 I 19.00 - Michael Bublé, Dire Straits, Brahms, Verdi

15.00 I 20.00 - Paddy and the Rats, Bocelli, Dave Dee Dozey Beaky Mick and Tich, Del Shannon

21.00 – cały powyższy repertuar

• Za najlepszy okres na zwiedzanie Wyspy Małgorzaty uznaje się wiosnę, gdy okolica rozkwita zielenią i wieloma innymi zachwycającymi kolorami. Jeśli zależy Wam na spokojniejszej wizycie i uniknięciu tłumów, wybierzcie się tam w środku tygodnia – Węgrzy bardzo chętnie spędzają na niej swoje weekendy.

 

Ceny:

• Wieża wodna:

Bilet normalny, dorośli: 1400 HUF

Bilet ulgowy, dla emerytów i dzieci: 800 HUF

Wstęp darmowy: dla dzieci poniżej 6 lat

• Mini zoo:

Bilet wstępu: 500 HUF

 

Dla kogo:

• Dla miłośników natury

• Dla osób lubiących aktywny wypoczynek i niesamowite krajobrazy

 

Dla kogo nie:

• Nie dla ludzi, którzy nie lubią przebywać na łonie natury

 

Atrakcje w pobliżu:

Bazylika Świętego Stefana – świątynia, w której spotkacie pierwszego władcę Węgier

Parlament – jeden z najbardziej okazałych, węgierskich budynków

Baszta Rybacka – wrażenia rodem z Zamku Disneya

 

Na co uważać:

• Postarajcie się dobrze rozplanować czas. Szkoda byłoby ominąć muzyczną porę grającej fontanny, prawda?

• Wybierając się na Wyspę w tłoczne weekendy uważajcie, by się nie rozdzielić i nie zginąć w tłumie (szczególnie, gdy zwiedzacie Budapeszt razem z dziećmi).

 

Niezbędny bagaż/co wziąć ze sobą:

• Możecie zabrać ze sobą coś do jedzenia – na Wyspie Małgorzaty znajdują się puby i restauracje, jednak warto mieć też jakieś podręczne przekąski. To ładne miejsce na urządzenie pikniku, może się skusicie?

• Wygodne buty, wygodne ubrania

• Dokumenty udowadniające Wasze ewentualne prawa do zniżek

 

Jak dojechać:

• Tramwajami linii 4 lub 6

• Autobusem linii 26.

 

Gdzie zaparkować:

• Na Wyspę Małgorzaty nie wolno wjeżdżać samochodem (wyjątkiem są hotelowi goście ze specjalnym pozwoleniem). Samochód musicie pozostawić gdzieś w centrum miasta, na płatnym parkingu w Bazylice Świętego Stefana lub bezpłatnym postoju przy Arena Plaza.

 

Pogoda:

• Jeśli wybieracie się na Wyspę wiosną, możecie liczyć na słoneczną aurę – nigdy jednak nie zaszkodzi przygotować się na różne zmiany pogody i zabrać ze sobą np. parasol.

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-07-31 12:34:26
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy. 

  • Budapeszt - plan wycieczki
    Tym razem zabierzemy Was na wycieczkę do miasta, w którym, ani przez moment, nie można się nudzi
    WIĘCEJ>>