Thornton Quarry

Co to jest:

Thornton Quarry jest to największy kamieniołom na świecie.

 

 Co zobaczysz i przeżyjesz:

Kamieniołom ma 2,5 kilometra długości, 1 kilometr szerokości oraz 137,16 metrów głębokości w najgłębszym punkcie. W ramach projektu „Chicago Deep Tunnel Project” Thorntorn Quarry i McCook Quarry będą służyć jako zbiorniki do zmniejszenia cofania się wody deszczowej i ścieków z rejonu Chicago do jeziora Michigan. Pracownicy i naukowcy szacują, że zbiornik będzie chronił 500,000 tysięcy ludzi, którzy mieszkają w 14 okolicznych przedmieściach. Kamieniołom ma za zadanie chronić i ratować miasto. Warto wiedzieć, że kamieniołom posiada sylurskie rafy, które utworzyły się, gdy Michigan była jeszcze pokryta wodą morską (400 milionów lat temu).

W 1836 roku otworzono pierwszy kamieniołom. Niestety został zamknięty, ponieważ kamień był zbyt głęboko, a do tego słabej jakości. Kolejne kamieniołomy powstawały w następnych latach, przekształcały się, zmieniali się właściciele, aż do dziś, kiedy Thornton funkcjonuje bezbłędnie.

 

Gdzie się znajduje:

Thornton Quarry, Thornton, Illinois 60476, Stany Zjednoczone (zobacz na mapie)

 

Kiedy zwiedzać:

Najlepiej zwiedzać oczywiście w porze letniej ze względu na pogodę. O wiele łatwiej chodzi się po okolicy, kiedy jest sucho.

 

Ceny:

Za wycieczkę zorganizowaną zapłacimy około 20 dolarów.

 

Dla kogo:

• Dla dzieci, dorosłych, osób starszych

• Dla osób mających dużo czasu na zwiedzanie, aby poświęcić na tę atrakcję minimum pół dnia

• Dla osób lubiących nietypowe atrakcje

• Dla studentów

 

Dla kogo nie:

• Dla osób nielubiących tego typu wycieczek

• Dla osób nie mających jak dojechać w okolice kamieniołomu

• Dla osób mających niewiele czasu na zwiedzanie Chicago

 

Atrakcje w pobliżu:

• Homewood Memorial Gardens

• Washington Memorial Gardens

• Wampum Lake Woods

• Lions Park

• Apollo Park

 

Na co uważać:

Warto uważać na powierzchnię i nie wchodzić na grząski grunt.

 

Niezbędny bagaż/co ze sobą wziąć:

• Wygodne buty

• Sportowy strój

• Aparat fotograficzny

• Picie i jedzenie

 

Jak dojechać:

Nie będzie to krótka wyprawa. Aby dostać się do kamieniołomu z centrum należy wsiąść w czerwoną linię metra na stacji Monroe. Po 25 minutach jazdy wysiadamy na 95/Dan Ryan. Następnie wsiadamy w autobus numer 353 na stacji Margaret/Hubbard i już po kilku minutach wysiadamy na Thornton Quarry. Dojazd w jedną stronę zajmuje około 1,5 godziny.

 

Gdzie zaparkować:

Zaparkować możemy w okolicach przystanków autobusowych lub przy kamieniołomach.

 

Pogoda:

Styczeń: od -7 do -1 stopni C

Luty: od -6 do 1 stopni C

Marzec: od -1 do 8 stopni C

Kwiecień: od 5 do 15 stopni C

Maj: od 10 do 21 stopni C

Czerwiec – lipiec: od 16 do 28 stopni C

Sierpień: od 18 do 28 stopni C

Wrzesień: od 14 do 24 stopni C

Październik: od 8 do 16 stopni C

Listopad: od 2 do -9 stopni C

Grudzień: -5 do 1 stopnia C

 

Więcej informacji:

https://www.youtube.com/watch?v=HnOlXJxjDxk

Zorganizowane wycieczki do kamieniołomu http://goo.gl/XuCvlP

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-21 14:03:43
Kasia Tutko
Redaktor
strona www:
adres:
http://polaczkropki.pl/
Warszawa / Polska

Hej! Nazwywam się Kasia i prowadzę bloga podróżniczego polaczkropki.pl. W podróży najbardziej lubię naturę i mniej znane destynacje. Wysoko na mojej liście znajdują się opuszczone miejsca, street art - chętnie zbaczam z utartego szlaku. Na swojej stronie skupiam się także na praktycznych aspektach, aby każdy wyniósł z mojego bloga coś cennego poza zdjęciami i opisami atrakcji.