Stade de France

Gdzie się znajduje: 93216 Saint-Denis, Francja (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć:

Otwarto go 28 stycznia 1998 roku i od tamtego czasu dostarczył wielu gorących przeżyć nie tylko dla fanów sportu, ale także muzyki i innych wydarzeń kulturalnych. Kariera paryskiego stadionu rozpoczęła się uroczystym meczem otwarcia, kiedy to Francja zwyciężyła swojego ówczesnego przeciwnika, Hiszpanię (wynik 1-0). Tamtejsze boisko jest wyjątkowe, ponieważ jako jedyne na świecie gościło Mundial piłki nożnej i Mundial rugby. Odbyły się tam także trzy finały Euro, ostatni dobrze jeszcze pamiętamy z Euro 2016.

Stade de France powstał według bardzo sprytnego projektu – można przeobrazić go w stadion lekkoatletyczny. Jeden z przeznaczonych dla widowni pierścieni jest ruchomy, co umożliwia rekonfigurację boiska. Co prawda zazwyczaj trwa to aż 80 godzin, lecz efekt z pewnością jest wart zachodu. Innym wartym uwagi elementem obiektu jest jego dach. Znajdując się na płycie boiska nie uwierzylibyście, że tak lekko unosi się nad Wami trzynaście tysięcy ton. A jednak. Pozornie delikatne podpory mają niezwykłą siłę konstrukcyjną.

Na Stade de France wystąpiło wiele sław muzycznych. Do historii przeszły tamtejsze koncerty z udziałem The Rolling Stones, Madonny, Prince’a, Lady Gagi czy One Direction. Jeśli będziecie uważnie śledzić kolejne eventy, być może i Wy staniecie się świadkiem historii!

 

Co znajdziesz na miejscu:

Zwiedzając obiekt z przewodnikiem możecie zajrzeć za kulisy największych wydarzeń sportowych i muzycznych, jakie odbyły się w Paryżu. Wyobraźcie sobie, że wychodzicie z szatni Stade de France i podążacie tą samą drogą, co wiele prawdziwych gwiazd piłki nożnej czy rugby, poprzez samo boisko… Macie to? W świecie realnym będzie jeszcze lepiej. Na pewno poczujecie niesamowity dreszcz emocji, jaki towarzyszy każdemu wielkiemu wydarzeniu organizowanemu na stadionie. Na miejscu znajdziecie także szeroką bazę kulinarną, która nie pozwoli Wam na to, aby w zwiedzanie wkradł się jakikolwiek głód. Oczywiście są tam obecne także toalety, parkingi i… 81338 miejsc dla gości na widowni. Słowem, Stade de France oferuje Ci wszystko, czego potrzebuje kibic.

 

Kiedy zwiedzać:

• Niestety odpowiedź nie jest taka prosta. Daty odbywających się w Stade de France meczy i koncertów musicie sprawdzać samodzielnie. Jeśli chodzi o zwiedzanie obiektu, wszystko zależy od aktualnej dostępności stadionu i zebrania wystarczającej ilości chętnych. Aby dowiedzieć się kiedy możecie liczyć na zwiedzanie z przewodnikiem, najlepiej zerknijcie na stronę internetową goo.gl/uAZnFW. Możecie tam zarezerwować sobie miejsce i rodzaj biletu.

• Zasadniczo od 1 kwietnia do 31 lipca o godzinie 11 i 14, a także od 1 września do 31 marca (nie licząc poniedziałków) o godzinie 14, powinno odbywać się zwiedzanie w języku angielskim.

 

Ceny:

Ceny zależą od tego, co chcielibyście na stadionie robić.;) Jeśli interesują Was mecze i organizowane w tym miejscu koncerty, sami musicie zorientować się w ofercie. My chętnie przedstawimy Wam cennik wycieczek po obiekcie:

• Bilet normalny, dla osoby dorosłej: 15 €

• Bilet dla dzieci w wieku 5-18 lat: 10 €

• Cena zniżkowa dla 2 dorosłych + 2 dzieci: 40 €

• Wstęp darmowy dla dzieci poniżej 5 lat

 

Dla kogo:

• Dla fanów sportu

• Dla osób chętnie spędzających czas na koncertach

• Dla każdego, kto zastanawia się jak wygląda stadion, któremu przyznano aż pięć gwiazdek

 

Dla kogo nie:

• Nie dla ludzi, których przerażają duże przestrzenie i tłum

 

Jak dojechać:

Stade de France bardzo dba o odwiedzające go osoby. Dlatego zaplanowanie dojazdu nie sprawi Wam większej trudności – wystarczy posłużyć się formularzem na stronie internetowej goo.gl/6BuZWU.

 

Co zobaczyć w pobliżu:

Stade de France znajduje się w pewnym oddaleniu od Centrum, jednak w najbliższej odległości możecie zobaczyć:

 Bazylikę Sacré Coeur – jedną z najciekawszych świątyń Paryża, która oferuje Wam niesamowitą panoramę na całe miasto. Poza tym możecie cieszyć się obcowaniem z wysokiej jakości sztuką i architekturą.

 Moulin Rouge – atrakcja z nieco innej bajki, niż zwiedzanie kościołów.;) Jeśli interesuje Was historia tego legendarnego kabaretu, na podstawie którego nakręcono nawet film, nie możecie ominąć Czerwonego Młyna.

 

Gdzie zaparkować:

Stadion oferuje rozbudowaną sieć parkingów. Nic dziwnego, przy takiej pojemności widzów to najwyższa konieczność! Lista dostępnych miejsc różni się w zależności od dnia, w którym chcecie tam pojechać. Jeżeli w tym terminie zaplanowano jakieś wydarzenie kompleks jest w pełnej gotowości i udostępnia więcej miejsc. Warto jednak wcześniej zarezerwować postój dla swojego samochodu. Więcej dowiecie się na stronie internetowej goo.gl/m5kP98.

 

Więcej informacji:

• Strona internetowa: http://www.stadefrance.com

• Numer telefonu: +33 1 55 93 01 49

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.